Citroën Hypnos, concept car travers over eco pipo?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/09/08, 16:44

Christophe a scris:Ah Super! Voi adăuga câteva în articolul pe care tocmai l-am făcut (inspirat de monitor): Toyota iQ japonezul inteligent?[...]
Un lucru în treacăt: dată fiind poziția scaunelor din spate, nu văd ce se poate pune în portbagaj ...

Un alt lucru, mi se pare că Fiat a relansat ideea „Trepiuno” -ului său care nu ar fi altceva decât un 500 „real” modern cu ... 3+ 1 locuri! Coincidență?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 08/09/08, 16:46

Probabil că nu este o coincidență, dar prefer să se copieze singuri pentru a face acest tip de vehicule decât SUV-uri ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/09/08, 16:50

Christophe a scris:[...] Pentru mine este că în campanie (pe drum cu zăpadă sau nu într-o stare foarte bună și într-un anumit ritm) este mai bine o tracțiune (chiar dacă cu sistemele electronice antiderapante N este mult mai bine decât " înainte ") ... nu? [...]
Bof ... prima mea mașină a fost cu tracțiune spate și, în afară de un comportament puțin „fantastic” pe timp de ploaie, când anvelopele erau bine uzate (dar se datora și vârstei designului său ...), că niciodată nu mi-a cauzat nici cea mai mică problemă ...
Notă: avea 45 CP ...

Tracțiunea față a apărut în principal în industria automobilelor din motive de cost / dimensiune / eficiență.

Christophe a scris:Probabil că nu este o coincidență, dar prefer să se copieze singuri pentru a face acest tip de vehicule decât SUV-uri ...
Toutafé!

Christophe a scris:[...] Pentru Mercedes, am văzut ce le-a dat primele lor teste de tracțiune cu clasa A Imagine
De aceea, Smart-urile sunt mari, au ESP și au 175 de anvelope mari în spate pe o pistă foarte largă ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 08/09/08, 16:59

Bucheron a scris:Tracțiunea față a apărut în principal în industria automobilelor din motive de cost / dimensiune / eficiență.


Tocmai asta nu am înțeles niciodată cu adevărat bine: cum o tracțiune este mai puțin costisitoare? Din cauza punții din spate (nu)? Motor în general în față?

Deoarece cinematica este încă mai complexă în tracțiune ...

ps: am „fuzionat” în 1 doar ultimele 3 mesaje de câte 1 propoziție fiecare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/09/08, 17:31

Christophe a scris:[...] ps: am „fuzionat” în 1 doar ultimele 3 mesaje de câte 1 propoziție fiecare ...
Bine, mi-a fost lene să o fac ...

Christophe a scris:
Bucheron a scris:Tracțiunea față a apărut în principal în industria automobilelor din motive de cost / dimensiune / eficiență.


Tocmai asta nu am înțeles niciodată cu adevărat bine: cum o tracțiune este mai puțin costisitoare? Din cauza punții din spate (nu)? Motor în general în față?

Deoarece cinematica este încă mai complexă în tracțiune ...
Cinematic? Ce vrei să spui, complexitatea front-end-ului?
În caz contrar, sunt încă mai puține piese, diferențialul este integrat în cutia de viteze, puntea spate poate deveni foarte simplă, eliberăm mult spațiu în spate și prin îndepărtarea tunelului de transmisie etc.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 08/09/08, 17:36

Christophe a scris:
Bucheron a scris:Ei bine ... nu văd legătura dintre oraș și modul de propulsie pe roți?


Ei bine, întreabă-l pe Léo ... el a fost cel care a vorbit despre o diferență „semnificativă” ...

Pentru mine este că în mediul rural (pe drumuri acoperite de zăpadă sau nu în stare foarte bună și la o anumită viteză) este mai bine să ai tracțiune (chiar dacă cu sistemele antiderapante electronice N este mult mai bine decât „înainte”). .Nu? În oraș nu văd rostul de a avea tracțiune pe de altă parte ...

Pentru Mercedes, am văzut ce le-a dat primele teste de tracțiune cu clasa A Imagine

Diferența „importantă” este în ceea ce privește designul, nu conducerea ... Am condus Renault și Mercedes, iar R9 avea o manipulare lamentabilă (AMHA) pe uscat sau umed, pe de altă parte, Mercedes, SLK au un comportament bun pe uscat ca pe umed deși sunt propulsii.

Am observat că și șoferii inteligenți sunt cei care accelerează și alunecă în oraș, nu e de mirare că consumul este mare.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 08/09/08, 17:37

Bucheron a scris:
Christophe a scris:[...] ps: AX Diesel a fost cea mai economică mașină a vremii ...
În călătoriile lungi, era singura mașină de oraș care putea parcurge 1000 km dintr-o singură mișcare!
AutoPlus îl măsurase la 4.4 l / 100 pe un Paris-Nice cu aproximativ 110 km / h în medie ...

Maximus Leo a scris:[...] mi se pare că este reprodus și cu ZX.
Ce ?

Aceleași probleme de încercare cu 50 de milioane de consumatori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/09/08, 17:51

Maximus Leo a scris:[...] Aceleași probleme de proces cu 50 de milioane de consumatori.
Ahoué? Este surprinzător faptul că doar lămâia a avut probleme, toți producătorii au aceleași standarde de respectat ...
Ar fi interesant pentru dvs. să găsiți câteva informații despre asta.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 08/09/08, 18:06

+1 pentru că toți sunt complici la asta ...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 08/09/08, 19:30

Christophe a scris:+1 pentru că toți sunt complici la asta ...

Dar nu depun plângere împotriva revistelor care consideră un consum mult mai mare (așa cum a făcut Citroën în trecut) pe care le vor pierde cu siguranță! : Lol:

Lemnar: Voi găsi asta pentru tine! Trebuie să dateze de la mijlocul anilor '80. 8)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147