Spațiu ventilat cu crawlere: tratamentul hidrofug al pereților?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 20/09/08, 10:41

Christophe a scris:Vrei să iau legătura cu Dumnezeu? : Mrgreen:

ps: pentru citate https://www.econologie.com/forums/quotes-et- ... t6185.html

Doamne tu esti :)
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/09/08, 10:45

Nu, sunt doar servitorul lui... : Mrgreen:

ps: va rog sunt serios in privinta citatelor...
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 20/09/08, 10:47

Salut Christof

Apa trebuie canalizată :şoc:

Două soluții

1) Ca acasă (casă urâtă din beton prost) 8)
Dren periferic total cu cunette + teava de scurgere perforata + balast + soc bidim + produs negru pe perete ( : Evil: ) + hourdi + bidim + uite de inspecție... dar hei, nu e bine pentru tine... peste zece ani tot vei fi acolo.
La cel mai jos am un terasament de 7 m si merge...

2) Verificați dacă este într-adevăr apa exterioară care se condensează pe pereții dvs. și nu apa din aerul ambiental saturat pe vreme ploioasă.
Dacă este apă de ploaie exterioară, puteți lua în considerare o scurgere interioară și colectați apa într-o mini-badă + pompă

Un perete umed.. nu este bun pentru casă

Sau produsul tău... dar sceptic

Alo
0 x
PIF PAF POUM
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/09/08, 10:55

Tratamentul la sursă ar fi, evident, cel mai bun lucru de făcut, dar se pare că mi-am formulat problema prost:

a) NU VREAU si NU POT sa fac terasamente...casa este 1/2 ingropata si sapa 4 m, stii cat costa? Și nu mă refer la riscurile de stabilitate pentru casă!

b) infiltrațiile nu sunt atât de groaznice (nu există niciodată bălți... pur și simplu pereții spațiului de târât sunt foarte des umezi)

c) în mod normal se realizează un spațiu de acces pentru a „absorbi” aceste probleme de umiditate și pentru a evita creșterea capilară (pe lângă izolarea termică)

d) daca nimeni nu ma sfatuieste FORM sa nu impermeabilizez acesti pereti o voi face. Pentru moment nu am citit nicio contra-opinie formala...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 20/09/08, 12:02

Christophe a scris:Tratamentul la sursă ar fi, evident, cel mai bun lucru de făcut, dar se pare că mi-am formulat problema prost:

a) NU VREAU si NU POT sa fac terasamente...casa este 1/2 ingropata si sapa 4 m, stii cat costa? Și nu mă refer la riscurile de stabilitate pentru casă!

b) infiltrațiile nu sunt atât de groaznice (nu există niciodată bălți... pur și simplu pereții spațiului de târât sunt foarte des umezi)

c) în mod normal se realizează un spațiu de acces pentru a „absorbi” aceste probleme de umiditate și pentru a evita creșterea capilară (pe lângă izolarea termică)

d) daca nimeni nu ma sfatuieste FORM sa nu impermeabilizez acesti pereti o voi face. Pentru moment nu am citit nicio contra-opinie formala...

Bună Christophe

„Provizoriu/definitiv care costă 0Euro?
Vrei niște, iată!

Izolați pereții exteriori cu un buzunar din folie de plastic
cu lichid care curge într-o sticlă

1. Hidrometria va scădea în spațiul de acces
2. peretele rămâne vizibil și controlabil
3. este și o experiență
ceea ce ne va permite să înțelegem procesul
pentru a-i urmări evoluția.

4. peretele va ramane mai sanatos daca se scurge apa

LA REVEDERE
Dernière édition alin Hic 20 / 09 / 08, 12: 24, editate 1 ori.
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/09/08, 12:09

Ei bine, nu, dar ce crezi despre o pungă de plastic? În plus, ar trebui să fie perfect lipită de perete și în fiecare punct...

Nu sunt sigur că este atât de ieftin!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 20/09/08, 16:50

Christophe a scris:Ei bine, nu, dar ce crezi despre o pungă de plastic? În plus, ar trebui să fie perfect lipită de perete și în fiecare punct...

Nu sunt sigur că este atât de ieftin!

Bună Christophe

sistemul este pentru a preveni evaporarea apei de infiltrare
în spațiul tău de accesare,

O cutie simplă, etanșă și suspendată,
plasticul este acolo

1. pentru a colecta apa de scurgere într-o sticlă

2. dar mai ales să conțină evaporarea

3. și lăsați peretele să scurgă apa pentru a o curăța

plasticul reciclat sau plasticul foarte subțire ar trebui să fie potrivite
vrem doar să oprim vaporii de apă
(într-un loc neaglomerat)
la revedere
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 20/09/08, 20:18

Salut hic

Cutia ta simplă arată ca takoi?

O fotografie...un desen...un pdf...
Sunt confuz. Yneconaipas

Alo
0 x
PIF PAF POUM
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 20/09/08, 20:43

Soluția corectă este cea a bpval.

Dar pentru aceasta, trebuie făcut în timpul construcției.

După părerea mea, văruirea interiorului peretelui (beton sau beton celular?) nu va face bine. Acest remediu poate fi chiar mai rău decât boala, deoarece va împiedica umiditatea care se ridică în perete să scape din interior și, prin urmare, se ridică și mai sus.

2) Verificați dacă este într-adevăr apa exterioară care se condensează pe pereții dvs. și nu apa din aerul ambiental saturat pe vreme ploioasă.


verifica si ce zice bpval! Rezervorul dvs. de stocare a apei este impermeabil? Nu există nicio posibilitate ca apa din acest rezervor să se scurgă prin fund sau lateral (chiar și într-un mod mic) și să aducă permanent această umiditate în pereți?

Exista sisteme post-drenaj realizate de firme specializate. Puteți căuta și prin Google și veți găsi soluția.

de exemplu aici:

http://pagesperso-orange.fr/touristom20 ... _murs.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 20/09/08, 21:20

Bună seara Christophe,
Nu citez, nu vreau să fiu strigat de slujitorul lui Dumnezeu : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
Acestea fiind spuse, fie canalizezi apa, fie o împiedici să ajungă la peretele tău, aceasta este singura soluție eficientă.
Acum 15 ani, am vrut să fac un perete de pivniță „etanș”. Din moment ce exteriorul era trotuarul, era imposibil să-l atingi. Așa că am lipit un acoperiș pe 1/2 înălțime a peretelui (umed), iar restul l-am vopsit cu gudron alb (perete uscat). Rezultat: umiditatea a crescut și a aruncat în aer gudronul alb și, ca bonus, s-a răspândit în pereții adiacenți :!:
Deci, dacă chiar vrei să faci ceva din interior, după părerea mea, trebuie mai întâi:
asigurați-vă că vopseaua este respirabilă în 2 moduri
Atunci încearcă:
pune vopseaua cu 2 blocuri inaltime si asigura-te ca blocurile de mai sus nu se umezesc
@+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 55