Cum să ascunzi creșterea prețurilor?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta

Cum să ascunzi creșterea prețurilor?




de martien007 » 23/09/08, 10:58

incredibil dar adevărat! în curând: va exista ambalajul și nimic în el:

AFP 23/09/2008 10:44 p.m.
Alimentație: procesele de ascundere a creșterii prețurilor

Schimbarea ambalajelor, rețetele modificate, reducerea conținutului: producătorii de alimente, dornici să-și păstreze marginile, folosesc diverse procese pentru a camufla creșterile de preț, notează revista „60 de milioane de consumatori” care va fi publicată joi.

Trebuie să „fii un consumator al naibii de înțelept” pentru a observa aceste practici, subliniază lunar. Chiar și statisticile oficiale se luptă să le depisteze, adaugă revista Institutului Național al Consumului, care va lansa joi un observator al „inflației mascate”.

Într-o perioadă în care majoritatea francezilor se străduiesc să ajungă la capăt, revista explică în sondajul său, citând mărci, procesele utilizate cel mai frecvent pentru creșterea prețurilor „fără ca acesta să fie evident pentru client”. Una dintre cele mai utilizate este scăderea produsului.

Revista menționează Fursecurile „Prince” ale lui Lu, care cântăresc doar 300 de grame față de 330 înainte de vară. Danone's Jockey a redus, de asemenea, cantitățile: 850 g de fructe de culoare albă comparativ cu un kilogram sau borcanele mici acum la 90 g față de 100 g anterior.

Batoanele de ciocolată Marte aveau aceeași idee cu câteva luni mai devreme, notează lunarul.

"La începutul anului, toată lumea s-a gândit să anticipeze creșterea materiilor prime „precum grâul și laptele”, spune un manager de produs din industria agroalimentară, citat în sondaj. „Cu privire la unele produse, decizia a fost luat pentru a schimba gramajul mai degrabă decât pentru a crește prețul unitar", el adauga.

O altă strategie este schimbarea ambalajului, un proces care „deschide calea către creșteri foarte frumoase pentru client”, subliniază lunarul.

Gumele de mestecat vândute la Aldi sub marca Feel Free au trecut astfel de la 13,75 la 20,73 euro în noul lor ambalaj. Lunarul cită și producătorii de zahăr pudră al căror ambalaj este acum saci de plastic de 750 g sau chiar ulei de măsline Lesieur, ambalat mult timp în litri, care era flancat de o soră mică de 75 cl în 2006.

A treia metodă, „posibil cea mai periculoasă”, este modificarea rețetei. Aceasta implică înlocuirea ingredientelor scumpe cu materii prime mai puțin costisitoare sau schimbarea compoziției pentru a reduce prețul de cost. Lunarul specifică faptul că modificările rețetelor par a fi „mai presus de toate apanajul primelor prețuri sau reducerea puternică”.

„În general, există doar o creștere a prețului atunci când există o modificare a rețetei, deci atunci când există valoare adăugată produsului”, a declarat pentru AFP Jean-René Buisson, președintele Asociației. National Food Industries (Ania).

Potrivit dlui Buisson, care spune că este „reticent în ceea ce privește calitatea sondajelor” din revista INC, consumatorii „sunt extrem de vigilenți la variația prețurilor, dar sunt de acord să plătească mai mult pentru produsele care au o valoare adăugată reală sau o valoare nutritivă mai mare "decât cea a produsului anterior.

Contactată de AFP, Federația pentru Comerț și Distribuție (FCD) nu a comentat la sfârșitul după-amiezii cu privire la această anchetă a INC.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/09/08, 11:25

Hei!!! Trăiască plățile automate (scanarea și cântărirea produselor de către client) pentru a îmbunătăți în continuare „aceste practici” ... sau dimpotrivă lupta împotriva !!

Intr-adevar; după câteva săptămâni, putem face statistici cu aceste căsuțe care se adaugă parametrul de masă real pentru toate produsele.

Deoarece numele produsului (și, prin urmare, masa sa teoretică) este, de asemenea, conținut în codul de bare: putem compara datele producătorului și datele reale!

Putem vedea lucrul în 2 moduri (un pic manicheic, dar hei ...):

a) vânzătorul este Împreună cu clientul pentru a oferi cel mai bun raport cantitate / calitate / preț. Adică faceți publice aceste statistici către INC sau UFC Ce să alegeți, de exemplu.

b) vânzătorul este Împreună cu furnizorul prin faptul că nu face publice nici o înșelăciune pe etichete.

Aceste lăzi noi sunt cu siguranță magice!

Cred că ar trebui adoptată o lege, astfel încât punctul a) să fie favorizat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 23/09/08, 13:13

Când spunem că trebuie să citiți etichetele ambalajului ...
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 23/09/08, 13:36

Luând o pâine la Auchan, am constatat că era foarte ușoară. A fost o pâine de țară rulată de 400 de grame ambalate. Nu sunt genul care să mă dezumfle, așa că m-am dus să-l cântăresc în departamentul de fructe și legume, rezultatul a fost de 280 de grame! M-am întors apoi la secția de panificație, l-am sunat pe manager și i-am arătat că am găsit această pâine puțin ușoară, mi-a răspuns neplăcut că o pâine de 400 de grame cântărește 400 de grame. În timp ce i-am sugerat să meargă și să-l cântărească, a mers să-l găsească pe directorul departamentului căruia i-am întrebat cum pot fi mai ușoare gramele de Auchan decât gramele normale. Fără să spună nimic, extrem de jenat, directorul departamentului a mers să cântărească pâinea, i s-a pus o altă etichetă și mi-a dat pâinea înapoi cu scuze de la Auchan.

Manipularea pâinii este obișnuită, oamenii o lasă să se întâmple.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 23/09/08, 13:38

Oamenii nu lasă să se întâmple! Nu acordă atenție, atât!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/09/08, 13:42

Maximus Leo a scris:Luând o pâine la Auchan, am constatat că era foarte ușoară. A fost o pâine de țară rulată de 400 de grame ambalate. Nu sunt genul care să mă dezumfle, așa că m-am dus să-l cântăresc în departamentul de fructe și legume, rezultatul a fost de 280 de grame! M-am întors apoi la secția de panificație, l-am sunat pe manager și i-am arătat că am găsit această pâine puțin ușoară, mi-a răspuns neplăcut că o pâine de 400 de grame cântărește 400 de grame. În timp ce i-am sugerat să meargă și să-l cântărească, a mers să-l găsească pe directorul departamentului căruia i-am întrebat cum pot fi mai ușoare gramele de Auchan decât gramele normale. Fără să spună nimic, extrem de jenat, directorul departamentului a mers să cântărească pâinea, i s-a pus o altă etichetă și mi-a dat pâinea înapoi cu scuze de la Auchan.

Manipularea pâinii este obișnuită, oamenii o lasă să se întâmple.


Ce este mizeria asta? Data viitoare voi face la fel ca tine!

Există o singură soluție în acest caz: : Arrow: UFC CE SE ALEGE
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 23/09/08, 13:48

Sau pur și simplu un angajat care a greșit etichetele. O greșeală care a fost remediată: nu mai vedea comploturi peste tot. În plus, dacă ar fi fost invers, pariez că nimeni nu s-ar fi plâns pentru că se știe că clienții nu trișează niciodată.
Dernière édition alin Christine 23 / 09 / 08, 13: 52, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 23/09/08, 13:50

Buna buna buna ...

Sunt puțin paranoici ... : Mrgreen:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/09/08, 13:57

Christine a scris:Sau pur și simplu un angajat care a greșit etichetele. O eroare care a fost remediată ...


Rectificat? Pe o pâine da nu pe raft ... dar poate că am înțeles greșit explicațiile lui Leo ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 23/09/08, 14:09

M-ar surprinde într-adevăr că s-au rectificat pe toată raza!

Acum poate că Leo tocmai se împiedicase de numărul greșit.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164