Gradinarit ecologic fara pesticide!

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
greg85
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/03/09, 12:27

Gradinarit ecologic fara pesticide!




de greg85 » 13/03/09, 11:12

Zilele frumoase vin și cu dorința noastră de a ne întoarce în grădina noastră. Dar este posibil să grădinească ecologic fără pesticide (insecticide, erbicide, fungicide)?

Așa că am făcut câteva cercetări pentru a găsi multe sfaturi pentru a ne întreține grădina în timp ce păstrăm ecosistemul!

Imagine


- O biodiversitate respectată. Pentru a proteja flora și fauna, de ce nu instalați un biban pentru păsări sau construiți un iaz. Rămâne de definit dacă îl cumpărăm gata făcut sau dacă ne angajăm la un pic de bricolaj.


- Am vorbit deja despre el aici și l-am pus la loc, compostul îmbunătățește starea fizică a solului său, activitatea sa și conținutul său de materie organică. Compostul, pentru a te produce, rezultă din reciclarea tuturor deșeurilor organice din grădină și a deșeurilor menajere. Prin urmare, putem alimenta solul de mai multe ori pe an cu compostul nostru.



- O bună gestionare a apei. Recuperarea apei de ploaie, gestionarea economică a apei în special în zonele de secetă, trebuie să devină acum un reflex! În prezent, nu avem un sistem clawback, dar ne uităm la promoții.



- Există pe piață îngrășăminte 100% naturale care, spre deosebire de îngrășămintele chimice, respectă compoziția solului și, în special, a microorganismelor. Acești îngrășăminte menționează conținutul lor de NPK în numere precum „16.9.6”. pentru 16% azot, 9% fosfor și 6% potasiu, sau 31g de NPK pentru 100g de îngrășământ. Acești îngrășăminte sunt de origine organică (făină de sânge, făină de pene, alge marine și emulsii de pește, gluten de porumb, pudră de oase, făină de lucernă etc.) sau minerale (calciu din marnă, cretă, fosfat de rocă, var, bazalt, ...)




- Pesticidele trebuie utilizate cu moderatie. Rețineți că, în toate cazurile, utilizarea lor poate provoca perturbarea mediului natural. În plus, atacul dăunătorilor țintă este bine înainte de a utiliza insecticide organice.

Imagine

- Afidele sunt insecte mici globulare, negre, verzi, galbene, roz, maronii sau gri, dispuse în colonii sub frunze sau pe tulpini. Victimele lor sunt numeroase, în special: trandafiri, pomi fructiferi, varză. Deci, de ce să nu atragi și să protejezi dușmanii naturali ai afidelor: puii care se hrănesc cu afide, dar mai ales buburuzele. Pot înghiți câteva sute! Combinați-vă plantațiile în mod inteligent, de exemplu gălbenele resping multe insecte, inclusiv afide.



- Gunoiul de urzici este un agent de respingere natural pentru afide și acarieni, dar are alte virtuți: servește și ca îngrășământ, stimulează creșterea, consolidând astfel apărarea naturală a plantelor. Astfel, poate fi utilizat și în prevenirea împotriva anumitor boli. Gunoiul de grajd lichid se obține prin fermentare, a cărui durată depinde de temperatură. Este bogat în azot (N), minerale, vitamine și oligoelemente. Evitați distribuția către plantele cu flori, deoarece conținutul său ridicat de azot va favoriza frunzele în detrimentul înfloririi. Așadar, preferați utilizarea în timpul primăverii, când vegetația începe din nou sau după rodire sau înflorire, pentru a ajuta plantele să-și completeze rezervele înainte de iarnă.



Evident, dacă aveți alte „sfaturi și trucuri” care ne vor permite să grădinim mai bine ecologic, ne interesează. Nu ezitați să ni le comunicați pe site-ul nostru Ideea noastră eco-cetățeană!

Sursa:
www.aujardin.info
www.jardinage-biologique.com
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădinărit ecologic fără pesticide!




de Did67 » 13/03/09, 13:14

greg85 a scris:
Evident, dacă aveți alte „sfaturi și trucuri” care ne vor permite să grădinim mai bine ecologic, ne interesează.



Două sau trei informații puțin cunoscute:

1) Un produs poate fi certificat „organic” și .... poate fi deosebit de dăunător. Acesta este cazul insecticidelor pe bază de rotenonă, care ucid atât dăunători, oameni utili, albine, orice ... O adevărată otravă! Sau nicotina (astăzi, nu mai este aprobată și nici nu este utilizată, ci un puternic insecticid „natural”, deci care ar fi „organic”)

Un cuvânt de explicație: „principiul filosofic” este după cum urmează. Ceea ce nu rezultă din sinteza chimică este „organic”.

Deci rotenona, un extract din plante, este „organică”. Dar deosebit de dăunător, deoarece cu un spectru foarte larg („ucide aproape tot”)!

2) În aceeași ordine de idei, produsele pe bază de cupru. Ele ajung să otrăvească solul ... Este antifungic prin excelență în agro-organice. Și totuși o otravă, pentru că un metal greu.

Știu că voi țipa: încerc fie să nu tratez, fie să mă ocup de produse care certains poate fi mai degrabă sintetic decât „organic”. Dar rezidual (= care „durează”, precum cuprul) ...

3) Pentru o luptă biologică cu dăunători (cum ar fi gărgărițele împotriva afidelor): a) știți să recunoașteți larvele, acestea sunt vorace! ; este un „bug” oribil, care nu seamănă deloc cu simpatica buburuză adultă, care, la rândul său, se gândește mai ales la depunerea ouălor decât la mâncare ... b) menține o „reproducere a afidelor” într-un colț, altfel , buburuzele mor sau fug ... Și afidele abundă. Până când cocoșele se reproduc, se înmulțesc, recolta este suptă până la moarte ... Nasturtiumele sunt adesea un rezervor excelent pentru afide și, prin urmare, un refugiu pentru buburuze ...
0 x
greg85
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/03/09, 12:27




de greg85 » 13/03/09, 20:33

Vă mulțumesc foarte mult pentru toate aceste informații
0 x
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

grădinar organic




de bobono » 14/03/09, 09:59

Nu uitați de steagurile prezente în toate grădinile ecologice
    cu ei nu mai este controlat slugul.
0 x
greg85
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/03/09, 12:27

Re: grădinar organic




de greg85 » 18/03/09, 16:59

bobono a scris:Nu uitați de steagurile prezente în toate grădinile ecologice
    cu ei nu mai este controlat slugul.


o mica explicatie despre aceasta poveste de steaguri .... :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 01/06/09, 19:47

bonjour
Încerc să scap de nenumărații melci care îmi distrug grădina.
Cum se face acest lucru fără a utiliza produse periculoase pentru podea?
Am auzit că zațurile de cafea sunt eficiente pentru a le împiedica să se prindă de pereți ...
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 01/06/09, 19:55

bonjour,
Poți fi mai precis când îmi distrug grădina, mai ales că vorbești după ce ai urcat pe perete.
Un site unde am aflat că, pe lângă arici, existau o mulțime de alți prădători de melci.
aupetitcolibri.free.fr
pe YouTube cred, căutați în grădinile din Emilia
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 01/06/09, 20:34

mulțumesc
Am găsit acest lucru pe acest site:

http://www.qc.ec.gc.ca/ecotrucs/solutionsvertes/insectes.htm

„Limacșii și melcii ca solul acid și pătlagina. Urmăriți pH-ul solului și trageți buruienile manual.

Varul, cenușa de lemn, sarea, bucățile de păr irită melcii și melcii care secretă mucus tot timpul până când mor. Din același motiv, nu vor trece peste o frânghie. Pentru a le respinge, plantați delfinii, digitalele, primule sau usturoi. Mulci din frunze de stejar sau ace de pin sunt, de asemenea, repelente. Le puteți atrage cu frunze de salată, varză sau un grapefruit inversat. Colectați capcanele seara în timp ce mănâncă și ucideți creaturile cu apă sărată sau alum dizolvat la o rată de 40 g în 10 L de apă clocotită. O altă modalitate de exterminare a acestora este de a arde capcane umplute cu melci și melci. Puteți așeza recipiente mici protejate împotriva ploii în pământ și le puteți umple cu bere sau miere. Moluscele se vor îneca acolo. Repetați regulat. Prezența unei pisici ține melcii departe. "
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 01/06/09, 21:37

Bine în ceea ce privește aciditatea solului, nu știu. Mai degrab am un sol argilos și am ceva. Este adevărat că este mic de culoare gri.

În ceea ce privește cenușa și altele asemenea, are trei zile din curiozitate, am luat una care a fost ascunsă la poalele unei căpșuni. Și da pentru că călătorește foarte puțin când a găsit o cămară pe care o ascunde. ziua la poalele acestuia din urmă la umbră.
Așadar, pe o bucată de teren în care nu există gazon, am luat una și i-am împiedicat să iasă afară. Era în jurul orei 14 și a ținut 1/2 oră.
Așa că noaptea, când este răcoros, citisem, mi se pare că este nevoie de o bandă de mai mult de un metru pentru a o epuiza, dar dacă trece bariera înainte de a fi completată.

Bine de terminat, deoarece anul acesta fac brf, astfel încât să mențină umiditatea solului, dar îl menține.
mi-a făcut pagube în căpșuni, dar acum produce mai mult decât poate ingera.
Nu atacă planta tânără de obicei care are doar primele două frunze.
A trebuit să replant castraveții și pepenii până când au devenit mai mari și tulpinile lor au devenit auto-protejate.
Bun pentru ceea ce este însămânțat, soluția poate fi semănată mai mult decât subțierea în locul tău.
Iar natura ar trebui să facă restul.
a + claude
0 x
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09




de futuranat » 10/08/09, 11:57

în cele din urmă, lăsând toate animalele (broaște, broaște, arici etc.) vă permite să aveți o grădină ecologică ... trebuie să lăsați natura să-și facă treaba!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95