Solar fotovoltaic: PV integrat, dar de ce?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/08/09, 15:56

Soreo a scris:costul suplimentar al sistemului integrat pe m2 pentru 20m2 este de aproximativ 10% din prețul total (material + instalație) cu 1000 euro mai mult pentru material și cu 400 euro mai mult pentru instalația pentru o instalație la 14000 euro (2 kWc)


Este puțin, foarte puțin, consider că ținând cont de lucrările suplimentare (îndepărtarea a 20 m² de ardezie nu este o sarcină mică) ... dar dacă acestea sunt prețurile, spun cu atât mai bine!

Soreo a scris:Sperând că acest mesaj nu vă atrage încă mânia.


Pkoi? Ce fulger?

Sunt mulțumit de răspunsul așa cum ar spune celălalt : Cheesy:
0 x
Soreo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 21/07/09, 17:36




de Soreo » 05/08/09, 16:03

Pentru o instalație integrată este nevoie în medie cu 10% mai mult, la o instalație de 3kwc costă încă 2000 € pentru a plăti mai mult.

Înțeleg total că sunteți împotriva integratului, cu toate acestea pentru noi nu este o alegere, ci o constrângere (cu unele excepții), cu toate acestea, atâta timp cât PV se dezvoltă, cred că putem spune că mergem înainte.

A très bientôt.

Solarblogger.

http://www.Soreo-energie.fr
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/08/09, 16:12

Nu sunt împotriva Nu înțeleg interesul ... economic!

Asta e tot ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/08/09, 17:17

Soreo a spus:

În Germania, una din patru case este deja echipată cu panouri fotovoltaice,


???? permite-mi să mă îndoiesc: am călătorit mult în Germania anul trecut, nu am avut acea impresie. Ca să nu mai spun că în timpul vizitelor mele de prospecțiune, am fost foarte dezamăgit de numărul mic de case „solarisabile” din PV: orientări proaste, structura acoperișului rău, umbră.

Notă pentru prietenii noștri belgieni:

În Belgia, pentru a beneficia de prime, o instalație fotovoltaică trebuie facturată cel puțin de o companie de electricitate înregistrată la Ministerul Finanțelor. Acest electrician poate fie să efectueze singur lucrarea de acoperiș, fie să o subcontracteze către o companie de acoperiș înregistrată, sau să lucreze împreună cu o companie înregistrată pentru această lucrare (2 facturi diferite).
O companie de acoperișuri poate subcontracta conexiunea cu un electrician sau poate lucra în comun.
Nu contează care dintre cele 2 companii facturează echipamentul, dar în orice caz nu ne putem descurca fără electricianul (dar acoperișul)
Regiunea valonă a recunoscut unii instalatori care au primit instruire, dar nu este esențial să-l folosiți.
Condiția sine qua non pentru autorizarea conexiunii este, desigur, acceptarea sistemului de către un organism autorizat, care verifică, printre altele, conformitatea echipamentului.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117