Criza? Fără crize și este DOAR vina noastră!

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79474
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11098




de Christophe » 15/08/09, 10:30

Rulian a scris:Excelent acest videoclip, popularizează foarte bine absurditatea sistemului și este foarte bine făcut. Dezavantaje fără subtitrări nu sunt. Este o mitralieră, puiul !! Trebuie să te agăți! Mulțumim pentru linkul Christophe.


Am fost sigur că ți-ar plăcea! :D

Hei, da, un adevărat MG prezentator ... fără și chiar cu subtitrări este greu de urmat ...

Pun pariu că nici unii americani sau vorbitori nativi de engleză nu pot ține pasul! : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12310
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2973




de Ahmed » 15/08/09, 11:58

L-am urmărit din nou, este adevărat că este o sinteză excelentă și că formatul condensat evidențiază perfect funcționarea „organizației mondiale pentru distrugerea naturii”, pentru a folosi o expresie a lui J .Ellul *!
Partea propunerii, pe de altă parte, foarte / prea scurtă, face loc unei naivități extreme: sugerează că este suficient să insufle câteva directive virtuoase în locurile potrivite pentru a corecta întregul sistem. Și acolo, din păcate, ne alăturăm retoricii Home ...

Aceasta ilustrează perfect teza lui Ellul privind independența sistemului tehnic: este sistemul care preia controlul ** asupra oamenilor (lăsându-i să creadă opusul!). Astfel, în acest caz precis, acest document este perfect atâta timp cât este vorba de explicarea mecanismului, dar este complet greșit în ceea ce privește posibilitățile de corecție, deoarece scapă de natura logicii interne a unui sistem (dacă se poate spune!), totalitar.
Deci totalitar, că are nevoie de provocare pentru a-și afirma mai bine dominația! Astfel, de fapt, se instituie o contrapondere culturală care face posibilă suportarea mai bună a dezavantajelor sale.

O putem vedea și în vasta întreprindere de recuperare a mișcărilor ecologice, în beneficiul economiei „verzi”, noul El Dorado.

*in „Iluzia politică”.
** Evident, aceasta este o comandă rapidă: nu există nicio intenționalitate din partea sistemului.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 15/08/09, 13:52

Îți împărtășesc comentariile tale Ahmed.
(În plus, m-am gândit de ceva vreme că ar trebui să citesc Ellul. Este bine? Nu prea indigest ?? Aveți nevoie de sfaturile dvs. de lectură.)

Nu, filmele și divertismentul nu vor trece niciodată dincolo de stadiul conștientizării blânde. Soluțiile, alternativele, depinde de oameni să le construiască și nu există un răspuns gata făcut, este o muncă.

Dar hei, este la acel nivel de soluții, oamenii care fac aceste filme ar trebui să facă cu siguranță un efort pentru a veni cu lucruri mai dense.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79474
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11098




de Christophe » 16/08/09, 10:45

Rulian a scris:Dar hei, este la acel nivel de soluții, oamenii care fac aceste filme ar trebui să facă cu siguranță un efort pentru a veni cu lucruri mai dense.


Dens = mai greu? Nu sunt de acord, pentru că ceva mai greu ar afecta un procent mult mai mic din populație.

Cu toate acestea, dacă vrem ca societatea să se schimbe singură, trebuie atinsă o masă critică a populației. Deci, cred că spoturile rapide precum publicitatea comercială ar ajunge la mai mulți oameni și, prin urmare, ar avea un impact mai mare!

Teoriile altor creșteri și ale sistemului alternativ la „tot capitalismul la Ricaine” sunt în cărți (dense) de zeci de ani (Ellul, de exemplu, că nu știam deloc cu acest mesaj de la Ahmed), dar în ciuda acestui fapt, la fel de „prost consumat” ca în prezent!

Întrebare „densitate”, cred că o poți sugera pe cea pe care mi-ai dat-o de msn ... în X episoade ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12310
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2973




de Ahmed » 16/08/09, 21:50

@ Rulian: Îți împărtășesc absolut analiza (al doilea paragraf).
Am sărit:
Dar, bineînțeles, când vine vorba de soluții, oamenii care realizează aceste filme ar trebui să facă cu siguranță un efort pentru a veni cu lucruri mai dense.

Ca obiect pur al propagandei *, se știe cu bună știință că, pe de o parte, critica este circumscrisă în emoțional și că, pe de altă parte, remediile evocate se referă la o inversare idealistă și magică a tehnicii care de nociv devine brusc benefic.

Dacă nu ați făcut-o deja, citiți ** Illytch care este atât foarte accesibil, cât și foarte profund; J.Ellul este relativ ușor de citit deoarece folosește vocabular destul de simplu; este un gând foarte dens, de o mare inteligență, foarte riguros, ei bine, rămâne destul de abstract (prin definiție) și de o mare meticulozitate, dar, în afară de câteva pasaje (rare) puțin confuze, este extrem de clar.
În plus față de interesul intrinsec, aceste scrieri sunt deja destul de vechi și retrospectiva face posibilă aprecierea corectitudinii (sau nu) anumitor judecăți ale autorului.
Deși nu împărtășește pe deplin opiniile sale în unele evoluții, relevanța și originalitatea subiectului este un tratament permanent.
Este necesar, încetând toate afacerile, să citim „iluzia politică” și „sistemul tehnic”.

Prietenul său, B.Charbonneau face parte din proiectele mele de lectură: el îl citează pe larg; Andre Gorz a construit, deși într-un alt gen, o reflecție puternică asupra societății tehnice și merită să fie mai bine cunoscută ...

@ Christophe : Reflecția luiElul este pur critic, are un respect prea mare pentru libertatea umană pentru a gândi pentru ceilalți; în plus, este convins că nu există un remediu miraculos care să poată schimba cursul sorții, în afară de o conștientizare clară și precisă a situației actuale a omului confruntat și „subjugat” de tehnică.
Având în vedere experiența dvs. tehnică, veți citi cu mare interes „Sistemul de tehnicieni” al său, o viziune foarte critică, deși fără agresivitate, care cu siguranță nu vi se va fi oferit în cursul dvs.!

* Aici vorbesc despre Acasă; pentru micul videoclip, sunt mai indulgent: nu cred că este ușor și nici măcar posibil să tratezi soluții (care nu există ca atare) de către acest mediu care se împrumută prost la nivel este necesară abstractizarea.
** în caz contrar, trebuie citit din nou!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 16/08/09, 22:26

Imagine
Tipul acesta i-a citit pe Illitch și Ellul ... Mare măiestrie a scrierilor fondatoare ale ecologiei (politice), omule. Cum ne scoate din uz !! : Mrgreen:

De acum înainte, Ahmed, te voi numi „Monsieur” și te voi saluta!
Imagine

Va trebui să ajung din urmă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79474
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11098




de Christophe » 17/08/09, 10:04

Atunci Pfff trebuie să fi citit filozofi sau sociolog pentru a vă respecta? Ce spun tinerii atunci! : Mrgreen:

ps: Ahmed are adesea teze excelente și o mare cunoaștere a „lucrurilor” ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12310
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2973




de Ahmed » 17/08/09, 21:35

@ Rulian: Da, dar nu am citit (încă nu) Cărbune și atât de mulți alții ... suspin!
Desigur, nu încerc în niciun fel să bat un record cantitativ de lectură, încerc să înțeleg (un pic din) ce îmi scapă ... ceea ce este foarte ambițios!
Elul, mi se pare că corespunde suficient acestui obiectiv, pentru că dincolo de afirmațiile sale (și, de asemenea, de ceea ce trece în tăcere), punctul său de vedere este în același timp de o foarte mare originalitate și perfect argumentat.
Deci, citire fericită (și uitați adresa! : Lol: )!

@ Christophe:
... și o mare cunoaștere a „lucrurilor” ...
Mulțumesc! Dar cunoașterea este (din păcate?) Similară cu orizontul, care se retrage în același ritm ca și progresul ...
Dernière édition alin Ahmed 18 / 08 / 09, 18: 53, editate 1 ori.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79474
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11098




de Christophe » 17/08/09, 21:42

Ahmed a scris:Mulțumesc! Dar cunoașterea este (din păcate?) Similară cu orizontul, care se retrage în același ritm ca și progresul ...


Hei da, cunoașterea numește cunoaștere!

Dar este probabil unul dintre „întotdeauna plusul” omului cel mai puțin dăunător ... din contră!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79474
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11098




de Christophe » 03/09/09, 09:54

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 54