Fotovoltaica într-o eco-lojă: o mică întrebare de stocare a energiei

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 24/08/09, 09:58

grelinette a scris:Ei bine... dacă am înțeles bine, stocarea energiei sub formă de rezerve de apă nu este atât de simplă și profitabilă! !)


Conform primelor estimări, nu...pentru puteri și energii mici (ceea ce este cazul tău) cred că nu este...comparativ cu baterii...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 24/08/09, 12:02

Ei bine, cu WC-ul tău de 4400, produci 25 kWh/zi în sezon (iunie, iulie, august, septembrie)

M-am uitat pe Google Maps (definiție foarte bună) ar trebui să puneți un marker: de fapt este imposibil să revindeți electricitatea vecinilor, nu există:

25 KWhora în sezon reprezintă un capital de 480 euro/an (la un pic) în timpul sezonului de vârf: iunie, iulie, august, septembrie

Nu este suficient pentru a finanța o centrală hidroelectrică de stocare serioasă, la un pic o manichiură educațională

Pe de altă parte, suficient pentru a furniza:

Frigidere (pentru 35 persoane, minim 5 KWh/zi)
Apă fierbinte de spălat vase: 5 până la 10 KWh/zi, folosind 2 rezervoare de 150 l (a fi modulare): 2 X 400 euro + 1000 euro inverter + instalare
Și din moment ce electricitatea nu ne costă nimic când e prea cald: de ce nu aerul condiționat?
Reîncărcați un vehicul electric de serviciu (presupun că trebuie să mergeți la cumpărături regulat, mai ales în țara baghetei)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 24/08/09, 12:04

elefantul a scris:M-am uitat pe Google Maps (definiție foarte bună) ar trebui să puneți un marker: de fapt este imposibil să revindeți electricitatea vecinilor, nu există


Ar trebui să înțelegem vânzările directe către vecini? Dar esti nebun!!! Acest lucru este complet interzis de lege! : Cheesy: : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 24/08/09, 12:28

Christophe a scris:
elefantul a scris:M-am uitat pe Google Maps (definiție foarte bună) ar trebui să puneți un marker: de fapt este imposibil să revindeți electricitatea vecinilor, nu există


Ar trebui să înțelegem vânzările directe către vecini? Dar esti nebun!!! Acest lucru este complet interzis de lege! : Cheesy: : Evil:


Nu, sunt belgian! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: . Ce te împiedică să-i închiriezi panourile solare?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 24/08/09, 12:31

Ei bine, trebuie interzis și în Belgia : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Nimic nu interzice inchirierea panourilor...dar nu ai dreptul sa transporti energie electrica de la o proprietate la alta fara sa treci prin reteaua “oficiala”!

Așa că vecinul care dorește să beneficieze de PV ar trebui să-și aducă mașina de spălat la proprietatea unde sunt amplasate PV... : Cheesy:

Este o lege pur de lobby, dar pe de altă parte este și un garant calitate si siguranta.
Dernière édition alin Christophe 24 / 08 / 09, 13: 29, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 24/08/09, 13:21

Da, meh, nu-mi pasă, oricum suntem în afara subiectului.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 24/08/09, 13:30

Da si nu pentru HS...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 24/08/09, 19:24

Christophe a scris:
elefantul a scris:M-am uitat pe Google Maps (definiție foarte bună) ar trebui să puneți un marker: de fapt este imposibil să revindeți electricitatea vecinilor, nu există


Ar trebui să înțelegem vânzările directe către vecini? Dar esti nebun!!! Acest lucru este complet interzis de lege! : Cheesy: : Evil:


ce lege???

legile sunt acolo pentru a interzice ceea ce este necinstit de periculos sau imoral

regulamentele EDF sau ale altor administrații nu sunt legi

Cunoșteam o mică fabrică de electricitate care își vindea electricitatea într-o anumită zonă din jurul ei: oamenii nu își plăteau factura către EDF: totuși această fabrică era conectată la EDF și a cumpărat sau revândut către EDF: a fost o încălcare a monopolului. .

acum că liberalizarea este la modă ceea ce era dificil acum 50 de ani ar trebui să fie mai ușor astăzi

pentru un amplasament prea izolat, aducerea unei linii EDF este costisitoare: dar este posibil să se experimenteze cu alte mijloace de transport a energiei pe distanțe lungi folosind curent continuu de înaltă tensiune

trebuie doar să ajungi la o înțelegere cu cel mai apropiat vecin mare consumator de energie electrică și să faci schimb de energie în funcție de sezon: cumpără energie electrică de la EDF când ai nevoie, vinde-o înapoi.

în așteptarea acestui tip de interconectare, o singură soluție, crește numărul de baterii

o altă observație, cu cât numărul bateriilor crește mai mult, cu atât încărcarea și descărcarea acestora vor fi mai lente, prin urmare, cu atât vor dura mai mult

aproape putem spune că dacă bateriile tale actuale trebuie să țină 10 ani, dacă pui de două ori mai mult va dura 2 de ani: după 20 cheltuiala va fi aceeași, dar dacă cumperi de două ori mai mult imediat ai mai multă energie stocată imediat: încă o dată pentru a economisi bani trebuie să plătiți prețul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 24/08/09, 20:51

Chatelot a spus pe bună dreptate:

pentru un amplasament prea izolat, aducerea unei linii EDF este costisitoare: dar este posibil să se experimenteze cu alte mijloace de transport a energiei pe distanțe lungi folosind curent continuu de înaltă tensiune

trebuie doar să ajungi la o înțelegere cu cel mai apropiat vecin mare consumator de energie electrică și să faci schimb de energie în funcție de sezon: cumpără energie electrică de la EDF când ai nevoie, vinde-o înapoi.


da, dar trebuie sa vezi daca pretul liniei si transformatoarelor se poate amortiza: te-ai uitat pe Google Maps? : este un loc foarte, foarte, foarte linistit :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 24/08/09, 23:43

Nu m-am dus să văd, nu știu unde este...

Cred doar că am început să studiez pentru un client care avea o casă de alimentat puțin departe de fabrica lui cu un sistem economic de transport de energie... nu s-a întâmplat...

azi intr-un aeroport vad ca sunt transformatoare de 1000v care sa alimenteze sistemul de navigatie, planare, localizare, prea departe pentru a fi alimentat la 220v care arata exact ca si eu am vrut sa fac

edf nu are monopol asupra tensiunii înalte: atunci când este necesar să se transmită putere între 2 puncte, este necesar să se aleagă tensiunea optimă, în funcție de putere și distanță, soluțiile există
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 156