Autobuzul francez circula cu ulei: cutii confiscate

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 21/12/09, 11:50

Andre a scris:bonjour

... Din 11 septembrie ei văd băieți răi peste tot ...
Costul indirect al acestei false securități ar fi suficient pentru a elimina foamea în lume.

André


Dacă ar exista doar asta
E o nebunie ce prostie și enclava administrativă pot costa o țară !!!

Când văd timpul pierdut pentru a respecta standardele ISO 9000, în timp ce utilitatea este opusul reactivității necesare pentru ca companiile care aderă la acesta prin OBLIGAȚIE să se plaseze pe piețele publice ....

PFFFFFFF!
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 21/12/09, 14:40

Capt_Maloche a scris:
Când văd timpul pierdut pentru respectarea standardelor ISO 9000,


Respectarea standardelor stricte este absolut esențială și nu este absolut o pierdere de timp pe termen lung, este exact opusul!
Lucrez constant în conformitate cu standardele ISO 9000 și sunt foarte fericit că echipamentele pe care le montez pe fabricările noastre sunt perfect conforme și permit o funcționare impecabilă prima dată cu o rată de deșeuri extrem de redusă ... deci mai puține deșeuri!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6586
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1674




de Macro » 21/12/09, 15:17

Tocmai am risipit 92 de coli de hârtie cu această prostie procedurală pentru o ștampilă lipsită de „document controlat” pe toate copertele așa-numitelor proceduri birocratice murdare pe care nimeni nu le folosește ...

asta s-a înmulțit cu 12 site-uri în Franța ... cu mai mult în coșuri în seara asta ... : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:

Pierderea de timp, bani, profitabilitate ... Pe de altă parte, generatorul a milioane de locuri de muncă de diverși paraziți și revigorarea industriei hârtiei ... : Evil:
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 21/12/09, 17:03

Macro a scris:Tocmai am risipit 92 de coli de hârtie cu această prostie procedurală pentru o ștampilă lipsită de „document controlat” pe toate copertele așa-numitelor proceduri birocratice murdare pe care nimeni nu le folosește ...

asta s-a înmulțit cu 12 site-uri în Franța ... cu mai mult în coșuri în seara asta ... : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:

Pierderea de timp, bani, profitabilitate ... Pe de altă parte, generatorul a milioane de locuri de muncă de diverși paraziți și revigorarea industriei hârtiei ... : Evil:


Organizat prost: la noi aproape totul este computerizat = foarte puțină hârtie irosită, dar este un fapt că dă de lucru unui anumit număr de oameni ...
Procedurile sunt aceleași: dacă nimeni nu le folosește, este o lipsă gravă de organizare și pregătire a personalului sau o inadecvare a procedurilor la realitate (acest lucru există și la noi și duce la modificări ale acestor proceduri. proceduri): îți lipsește un indiciu de rigoare ... japoneză sau germanică, aliată sensului critic francez care permite simplificarea și optimizarea ... „kaisen” îl numesc „acolo” și asta este ceea ce a permis Toyota va fi singurul producător auto care continuă să câștige bani în timpul crizei : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 21/12/09, 17:58

... Nu am citit toate comentariile dar este ceva care mă deranjează (într-un cuvânt) în această poveste: poți face o bombă cu ulei de gătit ????

Dacă da, asta face ca toate gospodinele obișnuite să devină teroriști!

... și nici măcar nu vă spun despre macdo și alte rapid, care sunt reale fabrici AZF potențiale!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 21/12/09, 21:42

În cazul meu specific, într-un birou de design, iso este o prostie
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 21/12/09, 22:37

grelinette a scris:...

Dacă da, asta face ca toate gospodinele obișnuite să devină teroriști!

!


În general, de la orice șofer. Benzina este puțin mai explozivă decât petrolul și motorina la fel de mult ...
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 21/12/09, 23:18

Au returnat petrolul înainte de a se întoarce. Polițiștii germani înainte de a intra în Danemarca mi-au dat din gustul sucului meu de portocale pentru a verifica dacă nu era exploziv.
Într-o demonstrație, prietenii neascultători i-au cerut danezilor să-și aducă uleiul de prăjit la secția de poliție, deoarece este vorba despre materiale potențial periculoase.
evident, uleiul de prăjit uzat nu rezolvă nimic, dar Paris Copenhaga mea este cu aproximativ 0.6 l pe c100km mai puțin decât cu trenul și cu mașina. Și având în vedere mizeria pe care am pus-o, nu regret pentru biata mea planetă, voi putea să-mi reiau activitatea de mediu și bicicleta.
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 22/12/09, 10:27

Capt_Maloche a scris:În cazul meu specific, într-un birou de design, iso este o prostie


Fără standardele ISO, de exemplu motoare, chiar și doar euro 3 ar fi imposibil de făcut în mod fiabil: nu trebuie să începeți să vorbiți prostii ... : Evil:
Înainte de aplicarea masivă a standardelor (am o carieră foarte lungă în mecanică), dispersiile de fabricație din cutia mea erau de ordinul a 20% (inclusiv o mulțime de specificații, dar vândute oricum și era la fel în rândul concurenților germani!), astăzi drifturile sunt neglijabile și pur accidentale: nimic mai mult de adăugat ...
Dacă vedeți toate constrângerile ca un atac asupra libertății dvs., este o viziune foarte îngustă, care nu ia în considerare intrările și ieșirile reale ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 101