Mi-am îmbunătățit izolația

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 28/02/10, 18:14

Dedeleco -> piesa cu spațiu accesibil a fost accesibil și mai bine ventilată timp de aproximativ o lună. Am făcut mai multă ventilație pentru a evita să am prea multă umiditate.
De fapt, este izolabil de jos.

În ceea ce privește izolarea părții cadrului din lemn „așezată” pe placa de beton, nu prea văd cum să o fac din exterior, fără să blochez ventilația de jos, ceea ce este important pentru mine.

aici sunt 2 fotografii mai precise ale părții din lemn așezate pe o placă:

Imagine
Imagine

Joncțiunea celulară din beton (mai groasă în dreapta) cu partea cadrului din lemn văzută din interior:

Imagine

Pentru mine colțul este totuși un mic pod termic

În ceea ce privește factura de încălzire, între aprilie 2009 și sfârșitul lunii decembrie 2010 am plătit 800 € pentru electricitate (totul inclus), deci timp de 9 luni.

De la începutul lunii ianuarie până acum, am ars 700 kg de pelete. Dar îmbunătățirea semnificativă a izolației datează de mai puțin de 15 zile. Deci asta ne oferă 700kg / 15 = 47 de pungi la 3,90 sau 183 € încălzire pentru 2 luni reci.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

impresii




de dedeleco » 28/02/10, 22:58

Parchetul este aparent pe grinzi și, prin urmare, este posibil să se izoleze între placa (suficient de groasă pentru a fi rezistentă la apă după părerea mea) și podeaua dintre fiecare grindă, dacă impresia mea pe fotografie este corectă?
A doua fotografie este mai puțin clară deoarece indicați că fotografia este a interiorului în timp ce aveți o porțiune fără podea cu sol în interior?
Spațiul de accesare cu crawlere nu este clar sau vizibil.
În cele din urmă, o punte termică este dificil de văzut pe o fotografie, cu excepția mucegaiului negru gros din cauza condensului (uneori și din cauza scurgerilor umede). Colțul arată mai mult ca o conexiune de ipsos vizibilă sub vopsea ???
Testul este termometrul mai rece sau cu aer umed, apa de condensare curgând pe porțiunea foarte rece (testul pe folie de plastic impermeabilă permite separarea condensului de perete de umiditatea exterioară).
Factura dvs. de încălzire de cel mult 1200 € pe an nu pare catastrofală pentru o suprafață care nu este prea mare, dar necunoscută pavilionului dvs.?
Nu știu despre tine, dar pentru mine dacă taxele (proprietatea și locuința) sunt de peste 3 ori mai mari decât încălzirea, motivația de a câștiga pe încălzire este slabă, aș vrea mai degrabă să votez altfel.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 01/03/10, 01:32

Despre termometre cu infraroșu și fără contact, nu înțeleg pkoi căutați „departe” ceea ce este sub ochii voștri (sau aproape): Dispozitive de măsurare și diagnostic ale energiei, electricității și mediului

: Cheesy:

https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-132.html :

Imagine

Acest nou model (3 în 1) este special conceput pentru diag. energic: https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-326.html

Imagine
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 01/03/10, 08:04

Dedeleco -> Primele 2 fotografii sunt din exterior.

De fapt, ceea ce arăt în fotografii este partea cu ventilație sub podea neaccesibilă.

iată un plan pentru a înțelege mai bine:

http://nsa13.casimages.com/img/2010/03/ ... 628809.jpg

Partea accesibilă cu spațiu accesibil este cealaltă parte a casei.

În ceea ce privește habitaclul, acesta este în jur de 80² și avem taxe mai mici decât încălzirea ...

A treia fotografie în care vedem evacuarea fumului este cea din interior

În ceea ce privește ipoteticul pod termic, constat că colțul format de conexiune este rece.

Christophe -> Pentru termometre, care este cel mai bun în opinia ta? sunt cei 20 de euro suplimentari din al 2-lea într-adevăr justificate
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 01/03/10, 09:30

moby25 a scris:Christophe -> Pentru termometre, care este cel mai bun în opinia ta? sunt cei 20 de euro suplimentari din al 2-lea într-adevăr justificate


Gama de utilizare și produsele nu sunt aceleași ... nu există nicio justificare de căutat într-un preț, ci un preț echitabil / o utilizare echitabilă ...

În cazul dvs., pentru a face diagnosticul energetic gospodăresc atât de "T ° scăzut" al doilea este suficient ... mai ales că poate măsura solid / lichid și țevi.

Domeniu de măsurare IR: -35 ° C până la 260 ° C
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 01/03/10, 11:26

este adevărat că al doilea model este mai potrivit
personal am avut modelul medical și l-am folosit -după comparație cu un termometru obișnuit-
Nu aveam de gând să cumpăr alt model pentru 30 de măsurători
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 279