Mi-am îmbunătățit izolația

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)

Mi-am îmbunătățit izolația




de moby25 » 26/02/10, 11:34

Bonjour à tous

Vreau să continui munca de îmbunătățire a izolației.

Iată structura casei:

Podea :

1 parte cadru din lemn cu podea deasupra.

- Etaj: Nu știu ce este mai jos, dar nu poate fi izolat, deoarece nu există acces.
- Pereți: 7cm lână de sticlă
- Tavan: nimic pentru că etaj mai sus
- O singură fereastră franceză cu geamuri
- o singură fereastră vitrată

O parte din beton celular:

- ziduri : 20 cm de beton celular fără izolație
- Etaj parchet + lemn 22mm neizolat pe spațiu ventilat
- O singură fereastră vitrată
- o fereastră franceză cu geam termopan
- Mansardă pierdută cu vată de celuloză de 20cm

Cele 2 părți au aproximativ același spațiu ca parterul.

Etajul mansardei:

- Doar 10cm de vată de sticlă, nu se schimbă ușor


-> Potrivit dumneavoastră, până acum sau aș putea câștiga cel mai mult în prezent?

Personal, mă gândeam să adaug grosimi pereților care în prezent au doar 7,5 cm de vată de sticlă din partea cadrului din lemn. Adăugând, de exemplu, fibre de lemn.

Apoi m-am gândit la ferestre. Știind că sunt relativ bine impermeabile și le-am pus și un film termocontractabil, astfel încât să nu am senzație de frig când mă apropii de plăci.
Așa că am o îndoială cu privire la câștigul real în comparație cu costul.

Pentru acoperiș, adăugați panouri de vată de lemn de 4 cm din exterior după decolorare, deoarece există încă mult spațiu între vata de sticlă și șifon.

Ce crezi?
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 26/02/10, 23:02

Hmm, sincer, această clădire pare un ansamblu de cote și se termină: cel mai rău este, evident, ferestrele cu geamuri unice, un aspirator cu calorii reale, dar având în vedere eterogenitatea construcției, trebuie să fie plină de poduri termice și fără îndoială de asemenea, o sigilie proastă ... și 7cm de vată de sticlă pentru pereți este ceea ce puneți într-o magazie de grădină ... Și ventilație? nu VMC, cred ...
Unde să încep? complicat... :!:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

reacții personale




de dedeleco » 27/02/10, 00:29

Prima mea reacție este să izolez zonele în care nu există nimic mult înaintea celor cu 7cm de lână de sticlă sau 10cm. În plus, este necesar să tăiați scurgerile prin uși sau ferestre sau ventilație necontrolată.
Într-adevăr, fără izolație pierderile sunt de aproximativ 14 ori mai mari decât cele de 7cm de vată de sticlă sau de 20 de ori cu 10cm pentru aceeași suprafață. (putem discuta acest lucru, deoarece natura exactă a zidurilor dvs. poate schimba valoarea).
Mai întâi aș izola betonul celular fie în exterior, fie în interior cu polistiren pe gips-carton de grosime maximă (compatibil cu reducerea dimensiunilor acestei piese) (voi căuta valoarea acestui echivalent de beton celular în sticlă de lână), apoi podeaua cu 10 cm dacă este posibil. Chiar și pardoseala neizolantă se izolează așezând-o și apoi reinstalând-o sau cu o ciupire prin găurirea orificiilor de observare pentru a afla ce se află dedesubt (riscul de condens care ajunge să putrezească această podea !!), apoi încercați să injectați printr-o puține găuri, fibre de tip lână de rocă nehigroscopică pentru o mai bună izolare.
Multe case din anii '80 și '90 sunt mulțumite de 7 până la 10cm de vată de sticlă sau polistiren și, prin urmare, sunt locuibile.
Standardele de după 2010 vor impune caselor noi 25 sau chiar 30cm sau de 3 până la 4 ori mai puține pierderi, dar pentru o lovitură foarte mare și nu atât de justificate pentru punctul meu de vedere egoist atunci când compar economia de încălzire (prin reducerea costului său la zero) comparativ cu alte cheltuieli ireductibile pentru locuința mea și impozite pe proprietate (ca să nu mai vorbim de impozitul pe venit) care sunt de 3 ori mai mari decât încălzirea !!!
Mansarda mi se pare bine și mai presus de toate, nu umpleți spațiul dintre vata de sticlă și plăci pentru că atunci condensarea vaporilor pe aceste plăci nu mai ventilate (mai mult spațiu) va curge în vata de sticlă în loc de reintră în atmosferă prin interstițiile și ventilația plăcilor.
O vată de sticlă umedă nu mai este izolantă ci un conductor de frig ca apa pe care o conține !!!
În plus, această vată de sticlă umedă se usucă foarte foarte lent, câteva secunde pentru a o uda și o săptămână pentru a se usca și fără ventilație va fi udă toată iarna! Fundamental.
În acest moment îl văd pe vecinul meu refacându-și întregul acoperiș înfășurând întreaga casă într-un strat de impermeabilizare (pentru a proteja împotriva țiglelor sparte) uitând această problemă de ventilație și condensare pe această impermeabilizare practic împotriva vatei de sticlă a acoperisului !!!
Atunci se va întreba de ce după aceea cheltuie mai mult pe încălzire decât înainte !!!
Cu izolația pereților și a acoperișului, trebuie respectate cu strictețe regulile împotriva condensului: barieră de vapori pe partea fierbinte și spațiu suficient de ventilație. Vedem acoperișuri noi cu una sau două mici deschideri de ventilație, absurde !!
Când văd condensul natural pe un acoperiș perfect sigilat (tabla unei colibe de grădină nelocuite fără sursă de abur), îmi dau seama de importanța respectării acestei reguli.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 27/02/10, 08:05

Prima mea reacție este să izolez zonele în care nu există nimic mult înainte de acestea ....


răspuns pro
când se va face acest lucru, vor fi necesare măsuri pentru îmbunătățirea punctelor slabe
măsurători folosind un termometru medical fără contact (dacă aveți unul) vă va permite să măsurați toate zonele reci în care credeți că există probleme
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 27/02/10, 08:26

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Problema cu partea din beton gazat este că am deja o zonă mică de locuit.
Adăugați 10 cm de izolație „va ucide camera”.

Am crezut că 20cm de beton celular fără izolație nu a fost atât de dramatic. Am un coleg care are o casă de treizeci de ani fără altceva decât beton celular, fără izolație pe el. (R de beton celular = 0,11 sau 1,85 în 20cm) Cu 7cm de vată de sticlă am 1,75.

Pentru pardoseala cu cadru din lemn, cred că nu este izolabilă, deoarece casa pare „așezată” pe o placă de beton și există ventilație de dedesubt (fante). Umplerea izolației libere va sacrifica acea ventilație care cred că este esențială.
Nici izolarea podelei din interior nu este posibilă deoarece am deja plafoane destul de joase (da, știu că am o casă ciudată : Cheesy: )

De asemenea, mă întreb despre izolarea părții izolante de sus prin spațiul de acces. Interes dacă cealaltă parte nu este izolată ...

În caz contrar, în ceea ce privește acoperișul, între vata de sticlă și țiglă, există într-adevăr 10 cm (șipci incluse), ceea ce mi se pare mult?

În ceea ce privește amestecul de beton celular, cadrul din lemn, recunosc și eu că nu înțeleg cu adevărat ...

Pentru a vizualiza mai bine casa aici este un phtro:

Imagine

Partea celulară din beton este partea adăugată cu o pantă ușoară și un spațiu ventilat de crawlere dedesubt.

În spate, există partea care datează din 1984 în cadru din lemn.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 27/02/10, 08:37

ceea ce v-am propus cu măsurătorile, ar trebui să o faceți înainte de a lua în considerare anumite lucrări
Am făcut-o acasă și este foarte eficient: putem stabili
pete reci, curenți, pereți reci (a fi izolat)
ia temperatura podelei ferestrelor, ect ...
termometru "termo-flash" fără contact, vă permite să măsurați temperaturile materialelor - chiar dacă valorează 100 € vă va economisi cheltuieli inutile
și este mai ieftin decât un diagnostic

bonne Journée
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 27/02/10, 09:39

0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 27/02/10, 14:34

despre asta vorbești?

thermo-flash.com/index.asp?id=358
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 27/02/10, 16:39

da, asta este aceeași referință

are două game de măsurători
1 pentru temperatura corpului
2 pentru ambianță sau alte materiale


Nu-mi amintesc prețul din farmacie
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

casa frumoasa la tara




de dedeleco » 27/02/10, 23:46

Casa din două părți este drăguță. Placa de beton de la bază este un pod termic care poate fi izolat din exterior la nivelul plăcii, îmbunătățind aparent aspectul.
Aerisirea spațiului de accesare nu trebuie să fie foarte mare și putem accesa acest spațiu de accesare de jos printr-o trapă?
Într-adevăr, atunci ar fi posibil să se izoleze placa de jos?
Reducerea la jumătate a pierderilor din pardoseală este interesantă dacă este posibilă în spațiul de acces.

Deoarece acoperișurile se revarsă foarte mult, izolarea exterioară nu este de neconceput, dar mișcarea ferestrelor și ușilor este o dificultate.

Care sunt cheltuielile curente de încălzire, care determină mărimea pierderilor și câștigul posibil cu o izolație mai bună și perioada de amortizare?
Nu am impresia că este dramatic dacă betonul celular este aproape de vata de sticlă.
Dacă porțiuni precum dale sau pardoseli nu sunt izolate, există un interes redus pentru izolarea părților deja izolate mult mai bine, în orice caz este necesar să se calculeze cu atenție cifrele pentru a evita munca ineficientă.

În cele din urmă, termometrul pentru febră cu suprafața infraroșie T la 78 € este practic, dar nu sunt sigur că nu sunt necesare corecții de emisivitate și, prin urmare, trebuie calibrat cu un alt termometru simplu pentru diferitele suprafețe posibile.
Această cheltuială poate fi evitată cu un termometru de baie ieftin demontat pentru a-și apăsa becul de suprafață și izolându-l puțin de aerul din cameră cu un izolator ca lâna. Măsurarea este mai lungă, dar și bună.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228