Specii noi

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 26/09/05, 14:34

Voila, mă doare să fac reclamă pentru elf, dar săptămâna trecută am alimentat cu ele, a trebuit să iau elf premium 95 sau ceva de genul (nu am avut prea multe opțiuni ). Am făcut 610 km cu 40 l sau 6,5l / 100Km cu vechea mea benzină R21 (220Km)!
Am o mică problemă să explic acest rezultat știind că, în general, consum mai degrabă 7,6l / 100Km ... și că atunci când ating 7,4 l / 100Km este deja un rezultat foarte bun.
Îmi oferă o scădere a consumului de 15%. Bine în comparație cu călătoriile mele obișnuite, am avut condiții foarte favorabile cred, o temperatură de aproximativ 21 ° c, un vânt favorabil (chiar dacă?), Practic am făcut doar 2 x 2 benzi în timp ce conduceam cu viteză stabilizat (între 120/125 km / h).
Am făcut aproximativ 400 km pe benzi de 2x2, iar prietena mea a condus 200 de terminale, mașina bine încărcată pe departamentul 2x2 +.
Conducerea mea nu a fost schimbată, am declinat întotdeauna în jos, am încetinit întotdeauna la 60Km / h în fața radarelor automate pentru a re-accelera pentru a bloca pentru a reveni la 120Km / h 300m mai departe, nici măcar nu am simțit diferența. cu această esență în comparație cu esența pe care o folosesc de obicei, dar rezultatul este acolo!

Deodată am avut 1/3 plin pe care l-am umplut cu leclerc clasic, voi vedea ce scor voi face acum.

Posibil voi încerca cu 125cc, pentru a vedea dacă am o scădere a consumului aproape identică, știind că această bicicletă are un consum practic invariabil între 3,8l / 100Km și 3,9l / 100Km.

Cred că această benzină face parte din noua benzină cu mai puțin sulf, mi se pare că la vremea respectivă au vorbit despre cu aproximativ 15% mai puțin consum și cu 5% mai multă putere ...
Dacă cineva are instrumentele pentru a face o analiză a esenței, aș fi interesat să cunosc diferențele dintre această esență și o esență „clasică”
Nu cred că singur conținutul de sulf explică diferența de consum?
Trebuie să fi jucat pe lungimea lanțurilor de carbon sau ceva de genul ...

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/09/05, 16:08

Poate că cel al lui Elf „funcționează” în orice caz, Total Excellium vântos pentru capacitatea sa de autonomie nu a prezentat rezultate semnificative la VFR 94 (chiar și o ușoară supracons ..)

Încă trebuie să știți că condițiile de conducere (vreme, refugiu, T ° ...) reprezintă până la 20% din variația consumului ... În ceea ce privește șoferul poate merge până la 50% cred ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 26/09/05, 19:09

salut
pe un 750vf sunteți optimist „șoferul” poate să-i treacă vesel cei 12 litri (dacă mai pot număra, 100/100). Credeți într-un fost furios. :P
@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/09/05, 19:20

ARF :)

pentru mine care nu a depășit niciodată 6.5 duo-uri la munte ... și a condus „bine” ... este de neconceput să depășesc 7L ... apoi 12 !!!

Drept dovadă că nu sunt un „lopette”, ultima arsouille pe care am făcut-o a fost „în fața” unei R1 montate în Street ... (în general nu este slăbită de mânerul celor care se rostogolesc pe stradă). .. câteva colțuri în care s-a agățat de bietul om dispărut din retro ...:P

Bine trebuie să spun că erau 2 pe bicicletă (eu singur) ... Poate fi pasagerul (e) cel care a rupt ritmul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 26/09/05, 21:31

Foarte sigur! Duo-ul meu mi-a stricat adesea umărul în timpul începuturilor ariilor ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Jean-Francois
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 27/11/04, 00:18
Locul de amplasare: Poitiers în Viena




de Jean-Francois » 26/09/05, 22:45

bine, nu am nicio problema cu duo-ul ..... cu bicicleta mea unica ... :D

aici este voilou :P
0 x
me jeff născut cu o tijă într-o mână și un post de sudura în cealaltă :-)
... ______
... / ______ \
. (00 = H = 00)
.. IiI "" "" "" IiI .. Vraoummm !!!!!
DMA
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 23/09/05, 15:00




de DMA » 28/09/05, 14:44

SixK a scris:6,5l / 100Km cu vechea mea benzină R21 (220Km)!
Am o mică problemă să explic acest rezultat știind că, în general, consum mai degrabă 7,6l / 100Km ... și că atunci când ating 7,4 l / 100Km este deja un rezultat foarte bun.

Conducerea mea nu a fost schimbată, am declinat întotdeauna în jos, am încetinit întotdeauna la 60Km / h în fața radarelor automate pentru a re-accelera pentru a bloca pentru a reveni la 120Km / h 300m mai departe, nici măcar nu am simțit diferența. cu această esență în comparație cu esența pe care o folosesc de obicei, dar rezultatul este acolo!

7.4 l / 100 km este deja foarte bun pentru o mașină veche.
La coborâre, nu vă dezactivați, dimpotrivă, trebuie să mergeți pe frâna motorului: tăiat combustibil (dacă nu este o injecție), iar roata liberă este periculoasă.
În sfârșit, încetinirea până la 60 km / h în fața radarelor este inutilă (merg la 116 fără probleme în fața unei limitări RA la 110), generează supraîncărcare în timpul accelerării și dăunează traficului bun.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 28/09/05, 16:43

salut
injecția sau combustibilul dvs. vf?
Mina 82 sau 83 Știu că mai mult a fost combustibil + cardan, primul și mai mult combustibil în lanț 2. Primul a căzut la o distanță la fiecare 8-10000 km, moara a doua a ținut 28000 fără a o deschide, dar nu a fost frumos de văzut (este adevărat că la vremea aceea firele erau mai puțin echipate). încă se rostogolește și nașul meu are 6-7 litri, dar nu este unul violent.
acum călăresc un bunic cu un 600dr (la munte este mai puțin obositor și mai eficient decât o mașină sport), dar totuși este de 5-6 litri.
@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 223