Arte TV: Energia mării

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914

Arte TV: Energia mării




de gegyx » 21/05/07, 21:19

În această seară la 22:45, pe ARTE, un program de o oră despre „Energia mării”

Cercetări în Japonia pentru a furniza electricitate, apă potabilă și hidrogen.
În Marea Britanie pe turbine de maree.
Despre energia mareelor.
0 x
bolton069
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 02/11/06, 13:15
Locul de amplasare: Belgique
x 1




de bolton069 » 22/05/07, 12:43

La naiba, o văd doar acum.

Are cineva de gând să pună spectacolul pe net?

A fost bun?

Acum câțiva ani am văzut un prototip de centrală electrică : Idee: val de maree, folosind mișcarea verticală a plutitoarelor mari pentru a genera electricitate.

Iată câteva site-uri care vorbesc despre asta.

Științe tehnice
Universitatea din Edinburgh
O aplicatie
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 22/05/07, 13:51

La naiba, prea târziu

pentru o dată este ceva bun la televizor

Am boicotat televizorul pentru o vreme, nici nu mă mai uit la programe ...
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 22/05/07, 14:20

Rezumatul programului:
http://www.arte.tv/fr/connaissance-deco ... 72640.html

http://www.telleestmatele.com/article-6657341.html

Noul fapt a fost tehnologia ETM

http://www.ae2d.infini.fr/evenemen/Energie_Mer.htm

Sistem de pompare a apei reci la fundul mării, răcire într-un schimbător de amoniac, încălzit anterior la abur, prin apă de suprafață și funcționarea unui generator.
Electricitatea produsă poate fi stocată sub formă de hidrogen prin electroliză.
Pe aceeași platformă de beton plutitoare, există producție de electricitate, hidrogen și apă potabilă.
Multe insule izolate, dependente de combustibilii fosili, ar putea folosi această tehnologie (Hawaii, dar și un cercetător palestinian încearcă să o adapteze pentru țara sa).
Surplusul de energie electrică poate fi transportat la distanță, prin transformare în hidrogen.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 22/05/07, 14:45

gegyx a scris:Electricitatea produsă poate fi stocată sub formă de hidrogen prin electroliză
...
Surplusul de energie electrică poate fi transportat la distanță, prin transformare în hidrogen.


Raportul arată un produs revoluționar misterios, care face posibilă în final „stocarea” hidrogenului în cantități mari sub presiuni scăzute, ceea ce face scenariul credibil.

Ideea are unele șanse să fie dezvoltată, deoarece nu pune la îndoială dogma „creșterii” atât de dragă liderilor noștri.

Cu această tehnică, petrolierele și GNL-urile actuale ar fi transformate cu „cost redus” în „hidrogen”, vehiculele noastre funcționând cu pile de combustibil.

Gata cu fumul sau cu pete de ulei. Armatorii și cisternele pot respira, planeta își poate respira câteva decenii, atât timp cât oceanele rămân reci ... : Mrgreen:

Rămâne doar utilizatorului consolarea producerii de apă potabilă cu vehiculul lor : Lol:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 22/05/07, 16:55

0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 22/05/07, 22:12

Capt_Maloche a scris:La naiba, prea târziu

pentru o dată este ceva bun la televizor

Am boicotat televizorul pentru o vreme, nici nu mă mai uit la programe ...


Dar, există o mulțime de „chestii” bune la televizor ......... mai ales pe FR5 (după-amiaza, dacă sunteți pensionat, există o mulțime de documentare foarte interesante) și pe ARTE seara.

Rapoarte de tot felul pe subiecte legate de energiile regenerabile, există „tone” în știri. Am încetat să mai raportez asta forum pentru că nu voi face mai mult decât atât .... : Lol: : Mrgreen: : Mrgreen: : Lol: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 22/05/07, 22:19

Gata cu fumul sau cu pete de ulei. Armatorii și cisternele pot respira, planeta își poate respira câteva decenii, atât timp cât oceanele rămân reci ...


Încă visez, nu este pentru mâine nici măcar cu Juppé la cârmă .... ei vor pune câteva linguri pentru noi așa cum făcuse el cu fustele care constau în trimiterea multor mașini (în perfectă stare de funcționare, cu unele reparații) abandonat pentru un „premium” ... toate acestea pentru a relansa vânzarea de mașini noi în 1995.

Acum, că a prins fibra verde în Quebec, trebuie să aibă o mulțime de idei, de exemplu, ar putea merge la ministerul său dimineața. Am observat că toți conduc sedanuri mari 607, C6 și sora mai mică de la Renault .... spectacolul trebuie să continue : Lol: : Idee: : Mrgreen: : Mrgreen: : Evil: : Evil:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 22/05/07, 22:23

În afară de asta, am văzut o parte din acest raport și am înregistrat restul.

Dacă ar funcționa la scară largă, ar fi prea bine.

Vă spun că o vor lăsa să bată frumoasa noastră planetă, nicio problemă, este vorba doar ca de obicei.

Câțiva oameni de știință care lucrează la aceste proiecte sunt neglijați de marea capitală, toți banii vor merge pentru proiecte precum EPR și Cie ..... spectacolul trebuie să continue. : Evil: : Evil:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061




de Christophe » 22/05/07, 23:24

crispus a scris:Cu această tehnică, petrolierele și GNL-urile actuale ar fi transformate cu „cost redus” în „hidrogen”, vehiculele noastre funcționând cu pile de combustibil.


Am văzut a doua parte a acestui raport ... interesant cu excepția utilizării hidrogenului ca vector energetic, cele 2 lucruri care m-au „deranjat” cel mai mult:

1) Performanța generală ar fi proastă (ok cui îi pasă pentru că sursa este aproape inepuizabilă, dar totuși mă deranjează ...)

2) Este complet ILUZORIC să vrei să transporti hidrogen de la astfel de insule artificiale la destinatarul final de pe cealaltă parte a planetei !! : Evil: și asta chiar și folosind tehnici de depozitare fizico-chimice pentru motivul potrivit căruia este mai ușor să transporti un fluid decât un gaz și mai ales dacă gazul este hidrogen ... Câți purtători de GNL din lume petrolier? 1%, 2%? Nu este o coincidență ...

Așa că mi-a venit o întrebare: pkoi, având în vedere cantitatea de H2 și apă pe care fabricile ETM o pot produce (în teorie), nu folosiți acest hidrogen pentru a-l face un fluid sintetic mai greu (și, prin urmare, mai ușor de transportat)? Nu știu prea multe despre asta, dar iată 3 idei care cred că sunt „drăguțe”:

a) Lichefierea biomasei are nevoie de mult H2 ...

b) Peroxid de hidrogen, H2O2 (peroxid de hidrogen în concentrație scăzută și combustibil în concentrație mare) ...

c) Haide, încep să visez ...să mergem cu toții pe hidrazină... H2N2 dacă îmi amintesc bine :D Nici nu aveți nevoie de apă pentru produsul final :D

Yapluka eh!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121