Intercooler turbo diesel

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
babuin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 29/07/05, 16:36

Intercooler turbo diesel




de babuin » 13/05/06, 11:33

putem pantoniza un motor turbo intercooler mi-aș dori dacă cineva și a reușit să pantonizez am încercat, dar am o mulțime de dificultăți și nimic în ceea ce privește consumul
și chiar mai mult decât înainte aș fi foarte fericit cu ajutorul pe care mi l-ați da și vă mulțumesc :|
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 13/05/06, 12:56

Bună Baboune
Fără o descriere sau informații tehnice, nu este ușor. Aș spune că aveți nevoie de un maxim de căldură (turbo-ul trebuie să-l absoarbă mi se pare aproximativ 100 ° C), astfel încât reactorul abia ieșit din turbo și izolația termică. Apoi în amonte de reactorul de aer cald și umed, prin urmare, barbotare sau pulverizare etc. Forțați motorul să amorseze sistemul. Trebuie să căutați puțin experimente și generalități etc! Mult succes pentru viitor.
Michel
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 13/05/06, 15:57

Dernière édition alin Christophe 03 / 04 / 15, 13: 00, editate 1 ori.
0 x
bidule44380
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 02/11/05, 22:56




de bidule44380 » 13/05/06, 22:15

Bună baboune
Sunt ca tine nicio îmbunătățire semnificativă în spațiul meu TD
cu intercooler
ultimul consum 7 litri de motorină pentru 0,4 litri de apă
reactor din oțel inoxidabil diametru 14 în tub de 16 lungime 130mm foarte aproape de ieșirea turbo cu un frumos bubbler din oțel inoxidabil și încălzit de temperatura de ieșire a lichidului de răcire = 80 ° depresiune în bubbler = 200mm la 2500Tr / m = 110Km / h
pe de alta parte pe linkul de mai jos nu inteleg asamblarea lui ??
a conectat priza motorului direct la galeria de admisie
și totuși este același motor ca al meu 2.1l turbo d.

sfaturi specialiștilor.
A+
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 14/05/06, 05:50

Bună Bidule
Nu este util să măsurăm depresiunea din bule, dacă neglijăm dimensiunea conductelor, aceasta este substanțial egală cu nivelul apei din bule.
Vidul trebuie măsurat pe conducta care iese din reactor
în funcție de consumul de apă, nu ar trebui să fie mare
În mod normal, dacă țeava dvs. care ajunge în furtun este suficient de aproape de gura turbo-ului chiar avansat ușor în conul de intrare, ar trebui să sorbă suficient, în funcție de zgomotul făcut de bule la 2500 RPM, acest lucru ar trebui să vă ofere un efect bun indicaţie,
Conducta de intrare a aerului care intră în bule trebuie să fie suficient de mare până la 20 mm.
Dacă intrați după turbo și intercooler, reactorul va funcționa la viteză redusă numai atunci când turbo-ul este la bord, presurizează și suflă în panton
Presupun că ansamblul R25, dacă și-a trimis ieșirea în galeria de admisie, deci pe partea de presiune, a trebuit să facă un fel de duză pentru a face o aspirație dinamică și probabil să facă o admisie statică de aer în același loc (galerie) pentru a alimenta în aerisiti bubblerul.
Dar dacă te uiți la tractoarele supraalimentate, acestea nu au înnebunit chiar înainte de turbo.
Pe momtage-ul meu am plasat un venturi chiar în fața turbo-ului, trecerea îngustă a venturi-ului are același diametru ca orificiul de admisie din capătul din fața roții turbo-ului Garrette de 40 mm. Este adevărat că în cazul meu am nevoie de mult mai multă depresie pentru că alerg cu un carburator de apă.

A ajunge în fața turbo-ului nu este ideal, dar este simplu și nu din această cauză sistemul dvs. nu funcționează.
Cifrele pentru renault R25 de pe Qant Homme sunt realiste, aceste valori sunt realizabile pe călătorii lungi,
conducând în oraș gândiți-vă la asta, timpul de încălzire la fiecare start vă penalizează prea mult.
Asigurați-vă că sistemul dvs. este impermeabil
că depresiunea este suficientă, măsurată pe conductă chiar înainte de intrarea în colector ar fi de dorit o 500 mm până la 800 mm la 2500 RPM.
Că reactorul primește suficientă căldură (este necesar să se izoleze cu vată de rocă, turbo-ul mănâncă căldură)
Dacă tubul de ieșire al reactorului nu se încălzește, înseamnă că nu există suficientă circulație în reactor, în mod normal ceea ce intră în reactor este 80c ceea ce iese ușor depășește 100c.

André
0 x
bidule44380
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 02/11/05, 22:56




de bidule44380 » 15/05/06, 17:58

salut André
Vidul trebuie măsurat pe conducta care iese din reactor
Trimit o fotografie lil este mai ușor.
dacă vedeți supapa de la intrarea aerului puțin închisă, aceasta va limita consumul de apă (supapa larg deschisă = 0,62 litri)
supapă ca fotografie = 0,40
altfel izolasem evacuarea, dar nici nu am observat nicio diferență și a trebuit să-mi îndepărtez izolația (un fel de umplutură care în mod normal trebuia să se țină în căldură, dar acum începea să se înnegrească, așa că am avut-o retras Nu am vrut să dau foc sub capotă (trebuie să găsesc ceva mai grav de izolat.
în caz contrar, vremea este frumoasă, astfel încât bicicleta funcționează, deci nu există test de pantone.
și dacă depășești economiile de 30% la 300 td, îți voi deschide o sticlă la sănătatea ta
A+
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 16/05/06, 07:05

Buna amuzament

Supapa de la intrarea cu bule este inutilă, am observat că tubul de admisie a aerului din bule este o conductă de 1/2 țeavă
în mod normal este 3/4, nu este nevoie de atât de mult aer, este suficientă o gaură de 6 mm, dar având un canal voluminos scufundat face ca bubblerul să funcționeze sacadat. prin mufa de aer.

În mod normal, acest lucru nu controlează consumul de abur prin această metodă, nu am reușit strangulând intrarea bubblerului,
Dacă bubblerul este la temperatură, depresiunea de la ieșirea reactorului are cea mai mare influență asupra consumului de apă,
Manșonul din oțel inoxidabil de la intrarea turbo este o țeavă simplă sau există un venturi în interior?
Am plasat venturiul în fața turbo-ului inserat direct în conducta de cauciuc, aveam o depresiune de 700mm apă
astăzi tocmai l-am modificat și am făcut o fixare de sprijin în conducta de admisie turbo și conducta ajunge la 10 mm de piulița centrală turbo, nu am câștigat atât de mult cât mă așteptam
atrage 820mm de apă (va trebui să refac o țeavă de flăcare) Încă trebuie să refac testele.
Când vă apropiați de turbo, ceva solid este bine îngrijit, nu trebuie să prindă roata care se rotește cu viteză mare, dar pentru a fi eficientă trebuie să fie aproape.
În cazul meu, atunci când consumul de apă este de 0,5 litri, este mai puțin eficient decât atunci când este de 0,8 litri și când acesta depășește 2 litri, motorul este mai inteligent .. Este un motor de 3 litri
Trebuie să căutați cele mai bune valori pe motorul dvs.,
pentru asta ai nevoie de o depresie bună pentru a putea avea o marjă de manevră asupra consumului de apă.
Conducerea în oraș și cursuri scurte câștigul este mic, doar pe drumul principal puteți obține câștiguri.

Pentru izolație luați vată de stâncă pe cea pe care o folosim pentru aragazele electrice (fibra de fax) arată ca vată de sticlă, dar este adevărat alb otravă, purtați o mască muzot și grăbiți-vă să o acoperiți cu bandă de folie.
De asemenea, observ că izolația de pe tubul de ieșire al reactorului nu este din silicon, în mod normal, această conductă se încălzește,
dacă trece puțin abur, nu există depresiune, conducta este mai puțin fierbinte, evident că trebuie observat un echilibru; nu trebuie trecut mai mult abur decât căldura disponibilă pe care reactorul o primește din evacuare.
În cuptoarele industriale mari pentru încălzirea plăcilor de oțel, în partea de sus a coșului de fum există un papion motorizat când este închis coșul de fum este la temperatură scăzută și când este deschis coșul de fum este la temperatură ridicată, acest lucru „este normal, este fluxul de gaze care îl determină să se încălzească, este la fel cu conducta care iese din reactor,

Este puțină căldură în conducta de ieșire a reactorului
lipsa căldurii motorului cu sarcină redusă din gazele de eșapament
sau prea mult reactor inundat de apă
sau cel mai adesea lipsa de circulație în reactor
golul de aer prea strâns; admisie a aerului; lipsa depresiei.

André
0 x
bidule44380
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 02/11/05, 22:56




de bidule44380 » 18/05/06, 21:36

salut André
Am observat că tubul de admisie a aerului din bule este un canal de 1/2 țeavă

diametrul acestui tub este de 16 mm în interior.
și nu sunt sigur că mai mare va fi mai bine.

Manșonul din oțel inoxidabil de la intrarea turbo este o țeavă simplă sau există un venturi în interior?

este un venturi
diametru intern = diametrul unghiului turbo de 30 ° și 7 ° la ieșire, adică spre turbo, nu îl pot pune doar în fața problemei turbo cu furtunul și radiatorul.
altfel, cum ați merge la reducerea consumului de apă în timp ce lăsați supapa de admisie a bulei complet deschisă?


De asemenea, observ că izolația de pe tubul de ieșire al reactorului nu este din silicon, în mod normal, această conductă se încălzește,


este furtunul pentru lichidul de răcire care se pare că se va termina înainte de a pune cupru, dar cu vibrațiile s-a rupt oricum când am luat temperaturile de ieșire ale reactorului la 10 cm, eram în jur de 80 ° .

Conducerea în oraș și cursuri scurte câștigul este mic, doar pe drumul principal puteți obține câștiguri.


Înțeleg că pe tipul de vehicul pe care îl am nu voi câștiga prea mult, deoarece viteza este limitată în Franța, iar pe vehiculele noastre atunci când călătoresc cu 90 sau 110 km / h, acestea sunt doar la 30% sarcină, deci nu asigurăm căldură din evacuare.
motor turbo diesel de 2,1 litri 2500tr / mm = 110km / h.
@+
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 19/05/06, 06:16

bonjour
Ceea ce iese din reactor are 80c.
în mod normal, ceea ce iese din barbotaj ar trebui să fie la 80c, astfel încât să treacă prin reactor, care trebuie să fie cel puțin la 400c și dacă tot iese la 80c, nu există o activitate mare în reactor
În primul rând, conduceți testul cu un bulon gol pentru a vedea dacă se schimbă aerul
mărește temperatura de ieșire a reactorului dacă da, dacă este când se îneacă, rulează pe lichid. fie barbotorul nu este suficient de fierbinte
fie trece prea multă apă, fie se condensează la plecare.

Pentru a reduce viteza de ieșire a reactorului, am ales două moduri, după ce am încercat metodele posibile.
este să puneți o supapă la ieșirea bulei sau o mică restricție a canalului sau la ieșirea bulei faceți o mică admisie de aer cu o supapă mică, această diluție pune o problemă dacă tragem aer rece la aceasta Trebuie încălzit, pentru a evita condensul înainte de a ajunge la reactor, această ultimă soluție permite când reactorul este inundat să-l usuce rapid prin deschiderea acestei supape, nu există altceva decât aer cald care circulă în reactor.
Dar cel mai simplu mod în care deșurubați o conexiune pe linia care iese din bule și puneți o șaibă pentru a găuri cu o gaură de 3 mm în conexiune, dacă este necesar, măriți gaura. Aceasta menține o depresiune bună în reactor și acest lucru calmează bubbler.
Bubblerul ar trebui să toarne și ar trebui să auziți clar bulele

André
0 x
bidule44380
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 02/11/05, 22:56




de bidule44380 » 19/05/06, 07:33

salut André
bubblerul meu este la 80 °,
Voi face câteva teste cu un bubbler gol sau voi pune un al doilea
casetă intermediară pentru a vedea dacă se condensează prea mult,
care ar trebui să fie temperatura de ieșire a reactorului când reactorul funcționează? 100 150 200 ° ??? aceasta este să știți ce țeavă să puneți la ieșirea bulei.
@+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 106