Pe tuburi sau tuburi de cupru?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
ganmat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 42
Înregistrare: 07/05/08, 09:45

Pe tuburi sau tuburi de cupru?




de ganmat » 07/03/09, 22:14

Tuburile pentru instalații sanitare și de încălzire sunt foarte practice de instalat.
Care sunt dezavantajele lor?
Preț? Fiabilitate în timp? Scurgeri? Sănătate?
Dacă am înțeles corect într-o podea încălzită putem pune pe tub, ce diametru 16 sau 20 ???
Cine stie sa imi raspunda ??
Construiesc din lemn, foarte bine izolat.
Mărfuri.
Alimente
0 x
Punct de interogare
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 08/03/09, 00:38

Pentru mine nu este nimic în neregulă cu PER ... dacă îl luați cu o barieră anti-oxigen ...

Pe de altă parte, dacă este mai ușor de lucrat cu cuprul, nu este neapărat mai ieftin la final. Fitingurile bune de compresie bi-con te vor costa 5 până la 6 € fiecare ... cu prețurile 1 (3 până la 4 €) trebuie să stai ca nebunul pentru a le face impermeabile ...

Pardoseli din lemn și pardoseli încălzite = incompatibile sau am ratat un pas?

În general, tuburile PC sunt de 16 mm ... 20 mm nu are niciun avantaj în opinia mea ...
0 x
Pierre17800
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 07/03/09, 11:47
Locul de amplasare: Charente Maritime




de Pierre17800 » 08/03/09, 08:58

bonjour,
Am făcut o podea încălzită cu tub PER.
Nu există probleme speciale: cu excepția faptului că aveți nevoie de un tub cu BAO (barieră anti-oxigen) sau puneți un aditiv special în fluidul de transfer de căldură dacă podeaua este deja realizată cu tuburi normale.
Atunci soarele nu ar trebui să strălucească niciodată pe țeavă. Razele UV distrug PER. Aveți grijă la ieșirile colectorului: acestea nu trebuie așezate în fața unei ferestre.
Când diametrul tuburilor este o problemă a schimbului de căldură.
Tubul 20 va avea o suprafață mai mare pentru aceeași lungime.
Este necesar să se facă un echilibru termic bucată cu bucată și în funcție de lungimea țevii care poate fi așezată, se determină diametrul.
Cordialement.
0 x
greg
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 31/07/07, 08:57
Locul de amplasare: 46




de greg » 09/03/09, 11:39

salut
Potrivit instalatorului meu, armăturile cu dublu con nu rezistă foarte bine în instalații atunci când există ciocan cu apă. prin urmare, el preferă accesoriile să alunece (destul de scumpe) sau să le ciupească (ieftin, dar aveți nevoie de clema care costă cu ușurință mai mult de 200 €, în funcție de marcă)
greg
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 09/03/09, 11:53

Greg într-o instalație de încălzire nu există niciun motiv pentru a avea ciocane și pentru sanitari, dacă aveți, este că instalatorul dvs. și-a făcut treaba prost sau că aveți robinete de calitate slabă.

Apoi, există întotdeauna posibilitatea de a pune unul sau mai mulți anti-berbeci. În mod logic ar trebui să aibă (cel puțin) un anti-ram pe toate instalațiile. Este suficient un tub lung și blocat ...

Pierre17800 a scris:Tubul 20 va avea o suprafață mai mare pentru aceeași lungime.
Este necesar să se facă un echilibru termic bucată cu bucată și în funcție de lungimea țevii care poate fi așezată, se determină diametrul.
Cordialement.


Da, cu excepția faptului că suprafața nu este totul: un alt factor determinant în schimbul de căldură este regimul de curgere. Contrar credinței populare: cu cât fluidul trece mai repede prin tub, cu atât schimbul de căldură va fi mai bun!

Deci nu sunt sigur că pe același circulator o conductă de 20 mm difuzează mai multe calorii decât o conductă de 16 mm ...

Pe de altă parte, cei 20 mm vor avea pierderi de presiune mai mici, dar eu personal nu am văzut niciodată un computer în 20 mm ...dimpotrivă, Tigrou are pardoseală de încălzire cu tuburi de 8/6 mm cu strat dublu (circuit dus-întors într-unul) pentru a omogeniza T ° și a evita stresul termic.

Vezi aici: https://www.econologie.com/maison-electr ... -3779.html
si aici: https://www.econologie.com/forums/l-installa ... t5200.html

ps: pentru UV nu știam asta! Multumesc pentru informatie!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 09/03/09, 13:58

bonjour

în casa mea, obiectele sanitare sunt în întregime în PER și datează din 1993, fără nicio preocupare specială, cu excepția extinderii conductelor pentru anumite radiatoare care se desprind de perete și a suportului lor atunci când încălzirea este în funcțiune!

jeff
0 x
ganmat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 42
Înregistrare: 07/05/08, 09:45




de ganmat » 09/03/09, 21:03

Ooh La La !!
Încă mă simt atât de ignorant !!
Ce este un ciocan de apă în salubrizare ?????

multumesc baieti
Alimente
0 x
Punct de interogare
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 09/03/09, 21:29

bonjour
cuprul și-a dovedit valoarea de mult timp, totuși a fost folosit de peste zece ani.
acum per implementat corect cu echipamentul adecvat poate trăi cu siguranță la fel de mult .... cu condiția să vă respectați utilizarea
per pentru încălzirea prin pardoseală se extinde foarte mult (per lucru brico), nu este deloc potrivit pentru încălzirea radiatorului; există unele pentru care se extinde cu greu și încălzire specială (mai scump, interiorul este din teflon)
În ceea ce privește fitingurile, evitați fitingurile inelului O, deoarece cauciucul nu se menține în timp
favorizează accesoriile pentru măsline sau chiar mai bine măsline deschise (refolosibile).
iar conexiunile de sertizare sunt îndoielnice ..... (uneori funcționează bine, alteori mult mai puțin)
pentru
in concluzie
da, dar cu condiția de a pune materialul potrivit și prețul corect
0 x
ganmat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 42
Înregistrare: 07/05/08, 09:45




de ganmat » 11/03/09, 16:37

Tocmai am văzut o reclamă pentru tuburi multistrat pentru încălzire sanitară și prin pardoseală. Este aluminiu Per xc lipit deasupra și finisaj superior lipit pe alb.
Ce părere ai despre acest?
Ar fi modelabil manual, deși este mai rigid decât per și se spune că este impermeabil oxigenului.
Apropo, cum este un BAO (barieră anti-oxigen ??
Mulțumesc băieți pentru răspunsuri, sunteți un pic ca Zorro !!! cine vine să ne salveze dintr-o fundătură !!
Alimente
0 x
Punct de interogare
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 11/03/09, 16:40

Am folosit unele așa (în 16 mm): este mai flexibil decât pare și poți spera să faci raze de curbură de 5 până la 10 cm ...

BAO nu ar fi aluminiu precis, nu?

Iată o mulțime de imagini ale instalării noastre: https://www.econologie.com/forums/chaudiere- ... t4589.html
et https://www.econologie.com/forums/photos-et- ... t4368.html

Ceea ce este bun cu PER este că dacă greșiți (ca mine! Hihihi) puteți recicla cu ușurință piesele ... mai puțin evident cu cuprul!
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135