Dezbatere despre acvaponie astăzi

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
gfgh64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 300
Înregistrare: 23/06/23, 12:05
x 187

Dezbatere despre acvaponie astăzi




de gfgh64 » 15/07/23, 19:52

După ce am făcut o mică cercetare asupra forum, m-am gândit că ar putea fi interesant să fac azi un bilanț al acvaponiei

Toate opiniile sunt binevenite, atâta timp cât sunt constructive;

sunt atatea video-uri pe net, incat nu mi se pare de folos sa postez

prima mea întrebare va fi, acvaponia este inclusă într-o abordare econologică?
2 x
A înțelege nu înseamnă a accepta
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28726
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Dezbatere despre acvaponie astăzi




de Obamot » 15/07/23, 21:32

Ah, cu siguranță da.

Deja, dacă economisește călătoriile pentru a se aproviziona cu anumite produse alimentare...

Mi s-a întâmplat să consum salate astfel cultivate în lunile de iarnă, și trebuie să spun că ca gust erau mult mai bune decât salatele din supermarketuri. Nu chiar ca cea din grădina mea în timpul verii, dar nu departe...

Acum, experiențele pot varia.
0 x
gfgh64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 300
Înregistrare: 23/06/23, 12:05
x 187

Re: Dezbatere despre acvaponie astăzi




de gfgh64 » 15/07/23, 22:22

Obamot a scris:Ah, cu siguranță da.

Deja, dacă economisește călătoriile pentru a se aproviziona cu anumite produse alimentare...

Mi s-a întâmplat să consum salate astfel cultivate în lunile de iarnă, și trebuie să spun că ca gust erau mult mai bune decât salatele din supermarketuri. Nu chiar ca cea din grădina mea în timpul verii, dar nu departe...

Acum, experiențele pot varia.


multumesc pentru timpul acordat pentru a raspunde

brusc, in cazul tau, este mai mult legata de faptul de a se intampla la fata locului;

doar pentru a fi sigur că vorbim despre același lucru, pentru salatele tale, vorbești despre hidroponie sau acvaponie
și cât sunt eu la asta, salată de iarnă, în casă? ,sub o seră? incalzit? luminat .

Reformulez, se încadrează un sistem de producție acvaponic într-o abordare econologică?
0 x
A înțelege nu înseamnă a accepta
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Dezbatere despre acvaponie astăzi




de izentrop » 15/07/23, 23:51

bonjour,
Nu stiu daca este profitabil la scara mica?
Statele Unite ale Americii domină piața https://www.mordorintelligence.com/fr/i ... ics-market
0 x
gfgh64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 300
Înregistrare: 23/06/23, 12:05
x 187

Re: Dezbatere despre acvaponie astăzi




de gfgh64 » 16/07/23, 00:38

in primul rand multumesc pentru link
Îmi permit un copy paste al celui de-al treilea paragraf, în care citesc ceva bucuros, chiar dacă off topic

"" principalele tendințe ale pieței

Cererea substanțială pentru produse ecologice conduce piața

Deoarece acvaponia nu conține îngrășăminte chimice și substanțe chimice de protecție a culturilor, deșeurile de pește servesc drept nutrienți de bază pentru plante, cererea de culturi organice deține un potențial ridicat și spațiu neexploatat pentru fermele acvaponice emergente și furnizorii de sisteme acvaponice. Vânzările de fructe și legume ecologice au crescut cu 5,6%, până la 17,40 miliarde de dolari în 2018, de la 16,42 miliarde de dolari în anul precedent, după cum a raportat Organic Trade Association, făcând din Statele Unite una dintre principalele piețe pentru fructele cultivate ecologic. si legume.In plus, Europa are una dintre cele mai mari suprafețe de teren agricol ecologic din lume, Spania deținând cea mai mare pondere cu 2 hectare de suprafață cultivată ecologic.. Datorită domeniului de aplicare al agriculturii acvaponice în industria produselor ecologice, acțiunea COST FA1305, finanțată de UE, „The European Union Aquaponics Hub-Realising Sustainable Integrated Fish and Vegetable Production for the EU”, a consolidat rețeaua dintre cercetători și actori privați. Prin urmare, cererea de produse cultivate organic este de așteptat să stimuleze industria acvaponică globală în perioada de prognoză.

sa iti raspund la prima intrebare, izentrop, ei bine, totul depinde!!! : Wink:

Cred că începutul paragrafului ne dă o idee despre una dintre laturile econologice ale acvaponiei

CQFD nu e nevoie de Mosanto si companie!!! :)
multumesc din nou izentrop pentru acest link plin de informatii
0 x
A înțelege nu înseamnă a accepta
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28726
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Dezbatere despre acvaponie astăzi




de Obamot » 16/07/23, 07:57

gfgh64 a scris:
Obamot a scris:Ah, cu siguranță da.

Deja, dacă economisește călătoriile pentru a se aproviziona cu anumite produse alimentare...

Mi s-a întâmplat să consum salate astfel cultivate în lunile de iarnă, și trebuie să spun că ca gust erau mult mai bune decât salatele din supermarketuri. Nu chiar ca cea din grădina mea în timpul verii, dar nu departe...

Acum, experiențele pot varia.


multumesc pentru timpul acordat pentru a raspunde

brusc, in cazul tau, este mai mult legata de faptul de a se intampla la fata locului;

doar pentru a fi sigur că vorbim despre același lucru, pentru salatele tale, vorbești despre hidroponie sau acvaponie
și cât sunt eu la asta, salată de iarnă, în casă? ,sub o seră? incalzit? luminat .

Reformulez, se încadrează un sistem de producție acvaponic într-o abordare econologică?
ah, dar nu mi-am conceptualizat răspunsul pe baza întrebării tale, nu am explorat toate detaliile. Iarna, cu excepția producției „la domiciliu”, suntem captivi de aprovizionare, modul este foarte dependent de aceasta și ca consumatori nu prea ni se cere părerea... Observ totuși că trebuie să existe o cerere din moment ce noi vezi din ce în ce mai multe salate vândute pe tulpină cu rădăcină și rezistă curajoasă până în momentul de a fi gustate... Producerea la fața locului este cu siguranță mai bună. Spun doar că este o pistă ecologică de urmat probabil.
Și evident, va fi ecologic dacă se studiază în consecință (proximitatea, intrările disponibile la fața locului, acasă poate fi pur și simplu urină etc. Iarna, este mai bine să adăugați LED-uri "lumina zilei" și IR studiat pentru, într-adevăr...)
Dernière édition alin Obamot 16 / 07 / 23, 08: 08, editate 1 ori.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Dezbatere despre acvaponie astăzi




de izentrop » 16/07/23, 08:03

gfgh64 a scris:Vânzările de fructe și legume organice au crescut cu 5,6%, până la 17,40 miliarde USD în 2018, de la 16,42 miliarde USD în anul precedent, după cum a raportat Asociația pentru Comerț Ecologic,
În Franța, efectul modei pare să fi trecut
Potrivit cifrelor Agence bio prezentate la 1 iunie, piața bio consumată acasă, de care depinde foarte mult sectorul (92% din puncte de vânzare), a scăzut cu 4,6%, pierzând 600 de milioane de euro, în timp ce achizițiile la restaurante au crescut cu 17%.

Vânzările de produse alimentare ecologice în etapa de vânzare cu amănuntul au fost deosebit de afectate în sectorul cărnii (-13% între 2021 și 2022), dar și fructe (-7%), fructe de mare și produse de catering congelate (-8%) și legume (-5% ).
https://www.reussir.fr/fruits-legumes/l ... decrochent
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28726
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Dezbatere despre acvaponie astăzi




de Obamot » 16/07/23, 09:56

izentrop a scris:În Franța, efectul modei pare să fi trecut
intrebarea lui este in primul rand daca este ecologic, nu daca organicul ar fi un moft (caz in care ar dura 30 de ani?) si daca cifrele vor scadea in cele din urma s-ar datora cu siguranta situatiei economice nefavorabile, si a problemei venitul gospodăriei în raport cu puterea lor de cumpărare, efectele cumulate ale crizei covid apoi Ucraina și creșterea prețului la gaz și combustibil ar avea neapărat ceva de-a face... dacă nici măcar nu își pot alimenta vehiculul pentru a merge să lucreze, atunci evident că e o scădere în acele clase, pentru că nu își mai permit.

Unde sunt eu in prezent (undeva in Asia) sunt... (foto stanga pun ce ramane, radacinile) Si nu putem spune ca oamenii se rostogolesc in aur.. .Vendut pe vita, tocmai am mancat aceasta. Hum.
Chiar în acest moment îi găsim regulat și la Lidl (foto în dreapta)

IMG_20230716_151552.png
IMG_20230716_151552.png (262.42 KiB) Vizualizat de 1156 ori
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Dezbatere despre acvaponie astăzi




de Janic » 16/07/23, 10:38


ve

izentrop a scris:
În Franța, efectul modei pare să fi trecut
și încă o dată ignorantul se comportă de parcă ar cunoaște subiectul.
într-adevăr, el confundă moda și schimbarea de paradigmă a unei societăți, realizând în sfârșit că industria, sub toate formele ei, joacă mai mult împotriva celor vii decât pentru întreținerea acesteia.
Totuși, aceeași industrie realizează că ceea ce oferă (numai din motive de profit) nu corespunde, sau nu mai corespunde, nevoilor și dorințelor noilor consumatori și în special consumatorilor în ceea ce privește sănătatea reală, despre care să mănânce și cu ce tipuri de produse.
De aici și orientarea progresivă către hrana de calitate și nu mai cantități în rândul generațiilor tinere, mai educate, mai deschise și atente la realitate mai degrabă decât cea a agenților de publicitate al căror singur scop este să vândă cu orice preț, fără a ține cont de impactul asupra sănătății. tulburări pe care aceste produse le-ar putea avea asupra consumatorilor lor (tipul de glifosat dovedit perturbator endocrin)
Dar asta se schimbă, încet, în ritmul societății și de aceea este sortit să dureze și de atunci industriașii iau și ei direcția vântului care se schimbă, în ciuda conservatorismului de tot felul și în special a industriei petrochimice în pierdere. a vitezei (și, prin urmare, a profiturilor), cu pasionații săi „pământeniști” care se agață de vechile lor dogme productiviste, pseudoștiințifice.


obamot
întrebarea lui este în primul rând dacă este ecologică, nu dacă este o moft (caz în care ar dura 30 de ani?)
nu au trecut 30 de ani, ci aproape un secol!
iar dacă cifrele scad, cu siguranță se datorează problemei veniturilor gospodăriilor în raport cu puterea lor de cumpărare criza covid apoi Ucraina și creșterea prețului la gaz și combustibil... dacă nici nu își pot alimenta vehicul pentru a merge la serviciu, așa că evident că există o scădere a acestor clase, pentru că nu își mai permit.
Acest lucru este în mare parte adevărat! În caz de criză, consumatorii fac alegeri financiare constrânse și încă o dată bugetul alimentar suportă costul și, într-un alt fel, o reducere a fermierilor oportuniști care au devenit oficial organic doar pentru că această piață oferea noi debușeuri, mai profitabile, cel puțin în aparență, și că criza și scăderea ei a cererii se referă la așa-zisa agricultură convențională și deci la chimicale sintetice cu subvențiile sale generoase din politica absurdă, agricolă.
Celelalte, cele reale, continuă pentru că este singura soluție ecologică viabilă!
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
gfgh64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 300
Înregistrare: 23/06/23, 12:05
x 187

Re: Dezbatere despre acvaponie astăzi




de gfgh64 » 16/07/23, 11:20

OK, voi încerca să-mi reorientez subiectul.

acvaponia este hidroponia și piscicultura

Deșeurile de pește sunt folosite pentru a produce o mare parte din inputurile necesare pentru hidroponie

deci cultura supraterana in diverse forme (pluta, pe bile de argila, nisip unde aero si poate linistit)

cum ar fi economisirea apei hidro (aproximativ -90%) rata de creștere, puțină boală

întrebarea mea este așadar, faptul de a combina aceste două tehnici, fie în autoproducție, în producție profesională mică sau mare;

este ecologic sau nu? și de ce ? : Wink:
0 x
A înțelege nu înseamnă a accepta

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 220