Energie suplimentară din algele verzi din Bretania?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

Energie suplimentară din algele verzi din Bretania?




de abyssin3 » 21/08/09, 16:29

Tocmai am vazut acest raportdespre algele verzi din Bretania.

Dintr-o dată mă face să cred că ar trebui doar să le ridicăm, să le spălăm, să le comprimăm, să le uscăm pentru a face combustibil suplimentar.
Cam ca brichetele de hârtie publicitară. Cu excepția faptului că există o mulțime de ele ușor disponibile.
Desigur, asta nu rezolvă problema excesului de nitrați, deoarece brichetele de hârtie nu rezolvă problema excesului de reclame din cutii poștale. Dar cel puțin asta ar economisi câțiva cai ... evitând să recurgă la o altă energie.

Tu ce crezi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 21/08/09, 16:31

Combustibil direct pe care nu îl știu (PCI? Densitate? Atunci miroase, nu?) Dar o sursă de biomasă pentru biocombustibil sau biogaz mi se pare interesantă ... pentru a vedea destul de simplu (este deja cazul) îngrășămintelor în împrăștiere directă. ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 21/08/09, 20:34

pentru biogaz, este mai degrabă hidrogen sulfurat (toxic) deci bla. M-am gândit mai degrabă la o utilizare ca combustibil.
Și atunci când este comprimată, densitatea ar trebui să fie rezonabilă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/08/09, 01:00

toată biomasa conține energie: problema este că atunci când conține prea multă apă nu valorează nimic ca combustibil: pentru a o usca va necesita mai multă energie decât poate produce

cel mai rău este că, dacă vrea să fermenteze oricum, se va distruge înainte de a face un combustibil

soluția poate fi în metanizare: mai degrabă decât să încercați să uscați biomasa umedă, lăsați-o să fermenteze și să facă metan

Nu produce doar H2S, ci mai ales CO2: dacă ar fi în rezervoare fără oxigen, ar produce în principal metan și cu puțin H2S, dar aceasta nu este o problemă: gazul lacului conține și H2S : a fost o bogăție: am făcut tone de sulf
0 x
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Alge verzi în Bretania




de bobono » 22/08/09, 08:16

Algele verzi colectate pe măsură ce ajung pe plajă nu reprezintă o problemă. Odată introduse în blocuri în vrac de către serviciile municipale, fermentarea fără aer are loc odată cu producerea gazului sulfurat și altele asemenea.

O companie (OLMIX de Pledran 22) are un proiect de metanizare a algelor verzi, dar cu criza financiară greu de găsit finanțele.

Metanizarea biomasei, indiferent dacă este originea, este în curs și se dezvoltă.

Și dacă fermierii și orașele producătoare de carne de porc metanizează 100% din materia organică, problema nitraților și a algelor verzi s-a rezolvat. Dar, încă o dată, să tratăm cauza și nu problema.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/08/09, 11:17

bineînțeles, ar fi cel mai bine să evităm poluarea și să lăsăm marea curată

dar, din moment ce daunele sunt făcute, că este necesar să cheltuiți pentru a curăța, mai degrabă decât pentru a cheltui pentru a vă îngrămădii oriunde și a mai polua puțin, aceste alge verzi ar putea participa la hrănirea unui metanizator care servește și pentru altceva
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 22/08/09, 11:34

chatelot16 a scris:toată biomasa conține energie: problema este că atunci când conține prea multă apă nu valorează nimic ca combustibil: pentru a o usca va necesita mai multă energie decât poate produce


Dar uscarea solară? Cred că este încă cea mai folosită uscare de către omenire în 2009! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/08/09, 11:59

uscarea consumă energie: dacă această energie este solară, pare mai bine, dar nu este gratuită și ușoară pentru toate acestea: mai ales pentru ceva care vrea să putrezească mai mult decât să se usuce: dacă uscarea nu este suficient de repede pentru a nu face bine

avantajul metanizării este că poți arunca imediat totul într-un bazin mare și trebuie doar să aștepți gazul

în plus, dacă face H2S, este pentru că conține sulf, care se va polua prin ardere

cu metanizare este posibil să se purifice gazul pentru a îndepărta sulful și a nu-l arde: sulful este un beneficiu suplimentar pentru o bună instalație de gaze
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 22/08/09, 12:06

De fapt, mă gândeam mai mult la o soluție simplu și accesibil oricui este capabil să ia o lopată pentru a le ridica. Simplu, îi lasă să se usuce la soare, mai ales că vara se dezvoltă cel mai mult.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/08/09, 12:32

Am încercat deja să usuc pur și simplu niște deșeuri la soare: problema este că se usucă doar vara și că în ierni este nevoie de combustibil solid pentru încălzire

deșeurile uscate sunt foarte greu de depozitat curat pentru iarnă

Avantajul metanizării este de a spori cu minimum de muncă: face ca gazul să aibă tot felul de utilizare chiar și vara

Un metanizator uriaș poate face chiar și depozitare sezonieră: scade temperatura vara pentru a încetini metanizarea și pentru a face mai puțină gază, prin urmare se acumulează materie organică

crește temperatura iarna pentru a face mai mult gaz și folosește ceea ce s-a acumulat vara
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187