Un mic vis: casă din bambus

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Un mic vis: casă din bambus




de elefant » 13/12/15, 09:30

Desigur, foarte departe de considerațiile noastre obișnuite cu privire la încălzire și izolație (cu excepția rezistenței la umiditate: bambusul rezistă foarte bine), un sat de bambus de vis:

http://www.survivre-au-systeme.fr/2015/ ... le-bambou/

:D

Dar ce mai facem aici?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Un mic vis: casă de bambus




de izentrop » 13/12/15, 09:40

elefantul a scris:Desigur, foarte departe de considerațiile noastre obișnuite cu privire la încălzire și izolație (cu excepția rezistenței la umiditate: bambusul rezistă foarte bine), un sat de bambus de vis:

http://www.survivre-au-systeme.fr/2015/ ... le-bambou/

:D

Dar ce mai facem aici?
Ai cerut pretul de inchiriere???
Tot confortul din mijlocul junglei, este supraviețuire pentru oamenii foarte bogați :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/12/15, 17:15

Bambusurile sunt bolul alimentar favorit al insectelor care mănâncă lemn...

Sunt tratați cu fungicide, dar nu aș vrea să fiu acolo când efectul lor dispare... Paradisul se va transforma într-un coșmar.

Cunosc acest loc, ori de câte ori pot, băștinașii înlocuiesc tot ce au făcut din lemn sau bambus cu ciment, altfel e o poveste de reparații fără sfârșit. După cum spune Izentrop, este un site pentru turiștii bogați.

În sfârșit să visezi acolo ar fi mai bine, ca un habitat în beton de hârtie, după ideea dată de Ahmed (care sunt blocuri de ciment ușoare și izolate). Asta as vrea sa experimentez...

Dar este frumos, da, și este un vis. Am avut perioada mea de „bambus” am plecat în vacanță la Les Baux de Provence pentru o săptămână de campare sălbatică, am adus bambus plin pe acoperișul mașinii și l-am lăsat o lună parcat în stradă 1 km dus-întors: a doua zi nu a mai rămas nimic, mi-au fost furați în timpul nopții!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/12/15, 18:24

Obamot a spus:

Mi-au fost furate noaptea!


Acea ! când îl ispitim pe diavol : Mrgreen:

Betonul de hârtie arată foarte bine:

https://fr.wikipedia.org/wiki/Liant_papier (mai ales că este compus din 20 până la 30% nisip, dar nu pare a fi grozav într-un mediu umed sau în compresie:

http://www.greenhomebuilding.com/papercrete.htm
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/12/15, 18:48

Eram tânăr pe atunci, puțin peste douăzeci de ani (sunt mai tânăr)...

Un an mai târziu am fost la Paris și am avut un accident cu BMW-ul meu, m-am izbit în spatele unei ambulanțe : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Niciodată un BMW din nou, dar hei, tot a condus... La întoarcere am tras un pui de somn într-o pădure din suburbii (eram strâns în sacul de dormit, ușile vehiculului încuiate, nu-mi vedeam capul) deodată am fost trezit de un grup care încerca să intre în vehicul, nu mă mișcam, apoi am auzit:
- "Să plecăm de aici, poate e epuizat" (și într-adevăr au plecat... cu o pălărie...)

Nu e timp să-ți fie frică (dar niciodată să nu mai dormi într-o pădure pierdută... sau să tabărăm sălbatic în căutarea bambusului).

: Cheesy:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 14/12/15, 16:26

Obamotul atrage ghinion!!

După ce am dormit afară într-o mașină, într-o rulotă, chiar și în mijlocul colțurilor îndepărtate, în Iugoslavia lui Tito, nu am fost niciodată atacat, este adevărat într-un BMW din Elveția foarte bogată, atragem mai multe furturi, decât într-un 4CV, in aceeasi epoca!!!!

Pentru a reveni la subiectul deturnat de Obamot, nu este nevoie să târâți bambusul mii de km, cresc pe loc, ca în grădina mea, repede, și folositor pentru păcat, lumină, pentru un stâlp liber cu ferăstrău sau foarfece de tăiat la capăt, pentru a tăia chiar și ramuri mari cu 6 m deasupra în aer, fără a risca să cadă de pe o scară în echilibru instabil (ceea ce nu faci niciodată profesioniștii, mereu pe marginea crengii mari care riscă să cadă peste ei ) !!
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!
Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 14/12/15, 19:20

Bambusul pare a fi un material sustenabil în regiunile noastre și este normal să nu fie așa în mediul său original: natura reciclează totul!
Îmi amintesc de o moară de făină care a avut probleme cu cernele sale de făină: sistemul este fixat pe tije și mișcarea este destul de asemănătoare (din câte am înțeles) cu cea care se face manual; a încercat diferite calități de oțel, materiale compozite, fibră de sticlă, nimic nu a durat mult și, până la urmă, simple tije de bambus s-au dovedit a fi soluția!

@ elefant; tu scrii:
...dar (betonul de hârtie) nu pare să fie grozav în medii umede sau în compresie

Rezistă foarte bine la umiditatea alternantă și uscăciunea (cum ar fi lemnul), dar fundațiile trebuie izolate de umiditatea ascendentă printr-o membrană impermeabilă (sau dintr-un alt material, cum este cazul caselor din cob); este vina calității sale care este să fie transpirat...
Pentru rezistența la compresiune, aceasta depinde de proporția de nisip și liant. Acesta nu este întotdeauna un factor determinant, ca în cazul construcțiilor joase sau folosite ca acoperire pe o bază de sac de pământ.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 14/12/15, 19:35

Liftingul nu are nicio importanță în anumite aplicații, nu este ceea ce căutăm pentru acest tip de material în majoritatea cazurilor (sunt proprietățile sale izolante care sunt în perfectă opoziție cu „legea masei”).

Deci in toate aceste cazuri, structura de sustinere este asigurata de stalpi si grinzi in constructii/fundatii seismice! Ele pot fi chiar realizate din profile de oțel (care trebuie la rândul lor să fie izolate și, prin urmare, îndepărtate față de fațadă).

Mă îndrept acum către beton și mai ușor, beton de hârtie pe bază de beton gazos dintr-un amestec fin măcinat și aerat de calcar și ardezie lustruită, care va forma mai întâi o spumă minerală moale (în cuptorul cu abur) cu o proporție de determinat de fulgi de celuloză în el. Ce crezi Ahmed, nu mi se pare incompatibil chimic...?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 14/12/15, 19:47

Nu as comenta compatibilitatea chimica a amestecului dumneavoastra, dar ce mi se pare curios este ca doriti sa macinati fin betonul celular?
Procedând astfel, distrugi celulele care conțin aerul și care constituie întregul punct al betonului celular...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 14/12/15, 20:28

Și de ce nu mănunchiuri de bambus, constituind cea mai mare parte din interiorul blocurilor de beton din hârtie, acestea din urmă servind ca acoperire (un pic ca betonul în jurul oțelului de armare) adică 2 cm la exterior și restul de bambus acoperit în interior, și cred că putem face se subțiază făcând mai întâi o vată de celuloză cu fibre foarte fine care se va lega minunat de tot.

Și mai bine decât știfturile (încă prea conductoare termic) de ce nu pereții de bambus destul de groși, cu un strat de hârtie groasă de beton (și mortar de asamblare)?

Pentru betonul aerat pe care l-am înțeles greșit, iată compoziția acestuia:

Wikipedia a scris:Betonul gazos este un amestec fin măcinat și aerat de calcar și ardezie lustruită, care formează mai întâi o spumă minerală moale într-un cuptor cu abur. Odată modelată și întărită prin autoclavare la cald fără contracție dimensională notabilă, apoi gătită și uscată, prinde, datorită rețelei minerale de silicați de calciu hidratați pe bază de tobermorit (ro), permanent și stabil o mare proporție de aer și gaz într-un numită structură celulară, ceea ce îi conferă proprietăți bune în ceea ce privește izolația termică și ușurința.

Compoziția materialelor pentru realizarea betonului celular:
Aproximativ 64% nisip de cuarț silicios
Aproximativ 21% ciment (cpj32,5)
Aproximativ 15% var
Aproximativ 0,05% pastă sau pulbere de aluminiu
Aproximativ 1% gips
Ceva apa

Dar, pe de o parte, implementarea pare complicată pentru țările emergente ale căror populații nu au o „cultură tehnică” foarte dezvoltată, iar pe de altă parte instalațiile industriale pentru realizarea acesteia nu se găsesc cu greu la fața locului.
Dacă din întâmplare era unul, nu mă vedeam cerându-le să"experimentează pentru a le schimba amestecul"( : Mrgreen: )
Dernière édition alin Obamot 14 / 12 / 15, 20: 35, editate 1 ori.
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 149