NUC-ul tău face o rachetă al naibii? Treci pasiv!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14970
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4366

NUC-ul tău face o rachetă al naibii? Treci pasiv!




de GuyGadeboisTheBack » 06/09/22, 16:33

Răcirea Intel NUC este în ochii mei slăbiciunea acestor mici computere, care sunt, de asemenea, foarte bine făcute și suficient de eficiente pentru a acționa ca un centru media pentru frumosul tău televizor din sufragerie. Nu doar că face zgomot de turbină (mai ales la un i7 care tinde să se încălzească), dar în plus, admisia de aer/radiator se înfundă rapid. O soluție: răcire pasivă.
Am gasit cazul ideal, manipularea dureaza doar o jumatate de ora maxim.
Rezultat: Gata de zgomot și monitorizare, o temperatură minimă de 40° (înainte era în jur de 60°) și temperaturi maxime care nu depășesc 80° (Uneori 100° înainte).
(Camera a scapat un pic de Smartphone la 200 de bile, nu sunt niciunul dintre defectele pe care le vedem pe carcasa)
înainte de:
Înainte.JPG
Înainte.JPG (65.95 KiB) Vizualizat de 2875 ori


după:
Pasiv.JPG
Passif.JPG (104.9 KiB) Vizualizat de 2875 ori

Pasiv2.JPG
Passif2.JPG (70.84 KiB) Vizualizat de 2875 ori


(Casa Akasa Turing (pentru Intel Nuclear nuc8i7beh/nuc8i7bek, nuc8i5bek/nuc8i5beh)
https://www.akasa.com.tw/update.php?tpl ... -NUC45-A1B
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14970
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4366

Re: NUC-ul tău face o rachetă al naibii? Treci pasiv!




de GuyGadeboisTheBack » 06/09/22, 21:11

Un mic defect: slotul pentru cardul mini SD nu mai este accesibil.
Personal, nu-mi pasă, nu am un card mini SD și uitasem de existența slotului menționat.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137