Educație națională: pălărie de măgar pentru școala franceză?

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067

Educație națională: pălărie de măgar pentru școala franceză?




de Christophe » 29/05/09, 23:11

Pălărie de măgar pentru școala franceză

În Elitismul Republican, Christian Baudelot și Roger Establet au pus în perspectivă performanța sistemului educațional francez. Sprijinindu-și concluziile cu o muncă econometrică bazată pe date internaționale, ei reflectă asupra școlii care iese din certurile franco-franceze. O lucrare stimulatoare.

Întrebat în raportul OECD cu privire la situația tinerilor francezi, școala republicană se luptă să-și îndeplinească misiunea. Christian Baudelot și Roger Establet și-au făcut un nume prin munca lor asupra sistemului de învățământ, în special prin lucrarea lor provocatoare Le level monte, publicată în Seuil în 1989. Spre deosebire de detractorii lor, cei doi sociologi își bazează concluziile pe studii econometrice solide. . Tocmai au scris Elitismul Republican, publicat de Seuil în colecția Republica Ideilor. Ei studiază performanța comparativă a sistemului școlar francez. Roger Establet ne-a răspuns la întrebări.


http://www.usinenouvelle.com/emploi/for ... or=EPR-183
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 10/06/09, 09:54

de multe ori vorbim despre randament în acest sens forum...

Dar despre EN? : Mrgreen:
0 x
Imagine
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 10/06/09, 09:59

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 10/06/09, 12:01

Bună Christine, ce nebună ești : Mrgreen:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 10/06/09, 12:04

Imagine

Recunoașteți că ați căutat pe acesta!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 10/06/09, 13:58

Nu văd absolut ce am căutat ...

Sunt profesor și nu ultimul care spune că Educația este foarte scumpă pentru rezultate „destul de” limitate.

Un alt lucru, școala produce diplome, nu locuri de muncă

Companiile creează locuri de muncă, nu grade ...

Să meditezi și atât pentru trollism. :se încrunta:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 10/06/09, 14:11

Ok, vorbeai serios atunci?

Deci, ce metodă de calcul al randamentului EN propuneți?

Pentru „ieșiri” este destul de ușor, este bugetul EN, pentru „intrări” pe de altă parte mult mai puțin evident ... vrei să te bazezi pe PIB-ul creat în timpul vieții de către elev?

Cred că există lucruri ale căror reveniri sunt greu de cuantificat ... educația este una dintre ele! :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 10/06/09, 17:00

Definiți performanța NE? Întrebare uriașă. Nu am raspunsul. Încerc un test fără considerații financiare ...

Ceea ce văd este că angajăm mulți profesori pentru a preda o mulțime de subiecte cu programe încărcate. Și o fac bine în general. Cu toate acestea, mai este necesar?

Pentru că ceea ce observ, de asemenea, este că elevii sunt adesea „hrăniți forțat” și că în mod banal, pentru 1 elev din 3, se vorbește la perete ...

În ZEP, este mai rău.

În plus, conceptele expuse nu sunt în general pe deplin asimilate, apoi nu sunt pe deplin utile în viața profesională ...

Un prim element de performanță este raportul elevi interesați / total studenți.

Un al doilea element de performanță este raportul capacitățile elevului (instrumente dobândite + inteligență) / capacități necesare.

Un al treilea element de performanță este raportul consolidarea muncii personale / stăpânirea completă a conceptelor expuse

Un al patrulea element de performanță este raportul utilitate în viața profesională / cunoștințe totale dobândite

Înmulțind randamentele ... tindem spre 0.


L-am scris deja, cred că, dorind să facem prea multe în EN, ajungem să ne lipsim de ideea.

Principalul lucru din 2009 este să știi să scrii și să vorbești franceza, să citești și să te exprimi în limba engleză fluentă, să ai logică și rudimente de matematică (nivelul 1 S).

Problema este că majoritatea păstorilor sunt departe de a stăpâni aceste 4 puncte fundamentale. : Idee:

Acestea sunt cele 4 elemente fundamentale. Cei care generează PIB „în afaceri”. Restul este cultură generală și specializare / perfecționare ...

... Cu siguranță foarte important, totuși dacă ne scufundăm în hipercultură sau hiperspecializare pentru majoritatea studenților (neavând nici gustul, nici capacitățile) ... fondurile injectate în EN nu nu mai găsi profitabilitate ...

... Mai ales că companiile nu au deloc nevoie de o serie de bac + 5 în management, psihologie, literatură modernă, istoria artei, management ... Au nevoie în principal de oameni operaționali puțini absolvenți (Bac), câțiva absolvenți operaționali (bac + 2) și câțiva absolvenți (bac + 5 și peste).

Unele dintre aceste aspecte sunt bine ilustrate în articolul Usine Nouvelle.

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 12/07/09, 18:34

Personal, sunt îngrozit de aceste spirite competitive dezvoltate de la o vârstă fragedă în jurul copiilor noștri și mă gândesc să-mi scot păturile de la școală!

vreunul dintre voi școală acasă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/07/09, 18:55

Fără linie directă, dar la fel: India antrenează 100 de ingineri pe an. Unii dintre marii cercetători, chirurg, cardiolog etc ... din SUA ies din universitățile indiene ...

Cred că studiem mai bine „performanța” sistemului lor!

PS pentru Remundo, sunt și eu în sistem, dar pe partea de învățare. Cred că avem ceva mai multe picioare pe pământ decât la facultate (ceea ce găsesc cea mai slabă verigă din sistemul nostru).

O dramă: prea mulți profesori care nu au fost niciodată mai mulți decât elevi buni. Niciodată confruntat cu realitatea. Cel mai bun antrenor al meu a fost prost, expulzat de două ori din școală ... Nu este o glumă. Am intrat în sistem la 45 de ani după ce am călărit bine. S-ar putea să nu fie cel mai inteligent lucru pe care l-am făcut, deși nu regret.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166