Reciclează spiritul alb prin decantare

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Avatar de l'Utilisateur
Juju26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 27/11/09, 17:37
Locul de amplasare: Drome

Reciclează spiritul alb prin decantare




de Juju26 » 05/04/10, 21:21

bonjour

Spiritul alb este un produs foarte dăunător pentru sol și mediile acvatice. De multe ori nu este tratată de stațiile de epurare a apelor uzate.

Când vă curățați uneltele de vopsit (perii, role etc.), nu le aruncați în scurgere (sau pe pământ!), le puteți lăsa să se așeze pentru reutilizare.
Ai nevoie de trei recipiente:
- primul pentru a vă curăța uneltele
-alta pentru decantare (cu capac pentru a preveni evaporarea)
-si un ultim cu capac si pentru depozitarea produsului gata de refolosire.

Este foarte simplu și foarte economic! : Lol:

Personal folosesc borcane de dulceata putin late. Dar poti ajusta marimea in functie de cantitatea folosita.

Un ultim sfat: evitați să vă puneți pe piele și purtați mănuși.
0 x
Julien
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/04/10, 22:10

când spiritul alb este murdar este murdar și nu se așează

dar o putem distila

Am făcut-o o vreme când curățam filtrele de motorină cu white spirit: am redistilat același alb de multe ori
0 x
diablotruc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 26/03/06, 22:10




de diablotruc » 05/04/10, 22:57

Salut Juju26

Sunt complet de acord cu sugestia ta de a recicla White Spirit. Acest lucru funcționează în principal atunci când este utilizat pentru a îndepărta resturile de vopsea de pe perii.

Am lucrat destul de mult în renovare și am practicat mereu asta. Trebuie pur și simplu să puteți depozita albul colorat suficient de mult pentru ca orice vopsea rămasă să se așeze, apoi să îl transferați într-un recipient identificat și curat.

Cred că 5 litri de alb mi-au rezistat câțiva ani. Pe de altă parte, nu este recomandată utilizarea lui pentru a dilua vopseaua nouă, deoarece poate exista riscul de incompatibilitate cu produsele dizolvate. Acest alb devine din ce în ce mai vâscos, dar încă foarte activ pentru utilizarea menționată mai sus.

Nu uitați de canalul de distrugere pentru decantat

PS: Astăzi, există vopsele pe bază de apă destul de bune care pot înlocui vopselele Glycero. Acest lucru este mai bine pentru mediu.
0 x
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 26/05/11, 15:57

asta fac cand pictez ceva, mare sau mic,
Iau o cutie refolosibila in care turnam alb folosit, curat peria si o sterg bine
Turnam apoi spiritul alb murdar pe care tocmai l-am folosit în aceeași sticlă și se depune de la sine, pigmenții se depun pe fundul sticlei în aproximativ una sau două zile (în funcție de vopsea)
Am o sticlă care se învârte într-o buclă ca aceasta, o folosesc în principal pentru a-mi curăț micul aero


Pe de altă parte :

- vânzarea albă este nuanțată, așa că folosirea lui pentru a dilua o vopsea ar modifica puțin culoarea de bază, cred că nuanța provine din liantul vopselelor, dar hei, asta e părerea mea, poate este greșit

- spiritul alb murdar poate conține praf, spiritul alb nou nu conține niciunul, cu excepția celui care va cădea pe vopsea înainte de uscare

diablotruc, personal, nu am observat nicio vascozitate la vanzarea alba pe care o am, remarci, sigur este legata de cantitatile pe care le-ai folosit

pentru vopsele pe baza de apa am o indoiala, prefer sa folosesc o vopsea alba diluabila si curatabila decat o vopsea pe baza de apa, am sa vorbesc despre vopsea de model, cea pe baza de apa este mai putin rezistenta decat cea de alb,
mai mult, vopseaua pe bază de apă pare să conțină și gunoi și aici, trag câteva observații:

oamenii cred că vopseaua pe bază de apă este frumoasă, curată, bună cu natura, deoarece este o vopsea pe bază de apă, nu se protejează atunci când pictează
în timp ce cu vopsea care poate fi diluată cu alb, oamenii vor avea mai multe șanse să aibă protecție (mască etc.)

apoi, oamenii știu că nu ar trebui să arunce vopseaua albă diluabilă la scurgere, ceea ce nu îi împiedică pe unii nenorociți să o facă, cantitatea nu ar trebui, prin urmare, să fie prea mare,
Acum, dacă toți cei care folosesc vopsea pe bază de apă își clătesc periile în chiuvetă, cantitatea nu va reprezenta o problemă pentru natură?

pentru a reveni la spiritul alb, recuperarea lui economisește și bani în portofel, iar din moment ce recuperarea înseamnă că nu ajunge în canalizare, totul este benefic


În plus, multe produse sunt reutilizabile (esență F, acetonă etc.)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Juju26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 27/11/09, 17:37
Locul de amplasare: Drome




de Juju26 » 26/05/11, 19:08

Vă mulțumesc pentru mărturie
0 x
Julien
Aqualogia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 03/05/11, 16:10




de Aqualogia » 09/06/11, 11:18

Într-adevăr, economii bune! Trebuie să pictez în câteva zile, bine de știut :)
0 x
Aqualogia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 03/05/11, 16:10




de Aqualogia » 22/04/13, 17:21

Mă întorc la această postare și nu v-am dat feedbackul meu.

Ei bine, funcționează destul de bine, dar, așa cum subliniază sebarmageddon, nu ar trebui să vă așteptați să obțineți un produs la fel de clar ca originalul.

În orice caz, în cazul meu, a funcționat bine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28726
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/04/13, 17:46

Nu știam despre chestiile astea, așa că mulțumesc.

Evident recipientele metalice originale cu capac mic nu sunt destinate reciclarii!
Și sticla de sticlă se poate sparge! Dar nu primești nimic degeaba.

Păcat de madame, am să-i fur unul din oale! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 23/04/13, 00:17

personal, folosesc sticle PET tăiate cu apă/limonadă ca oală/decantor de curățare.

Dar acum, găsim din ce în ce mai multe lacuri diluabile în apă: mult mai ușor de curățat uneltele, mâinile și, mai mult, miroase mai puțin. :D

În plus, în caroserie pot folosi doar vopsele pe bază de apă. Mult mai scump din păcate.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/04/13, 01:02

vopselele pe bază de apă sunt o mare greșeală ecologică: vopsirea cu solvent este simplă ... solvenții pot fi reciclați și nici ceea ce se evaporă nu este atât de rău

vopseaua pe bază de apă este plină de produs și mai vâscos ... eter de glicol ... ftalat ... nonilfenol ... bisfenol ...

alături de tot ce se găsește în vopselele pe bază de apă, spiritul alb este cu adevărat mai simplu
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 52