Societate: analize ale lui Jacques Attali. Trecutul și viitorul?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061

Societate: analize ale lui Jacques Attali. Trecutul și viitorul?




de Christophe » 14/10/08, 14:04

Iată analize și idei interesante despre societățile noastre occidentale (de consum) (din trecut și mai ales despre viitor) de Jacques Attali.

https://www.econologie.com/jacques-attal ... -3954.html


Îmi place „creșterea: +3 până la + 4% în Franța, dar asta de la sfârșitul anului 2008 ... sau ar fi în secretul zeilor? : Mrgreen:

Ai observat cum vorbește cu atâta certitudine și încredere despre viitor?

Atenție, există 4 minute ale videoclipului (de la 12:00 la 16:00 aproximativ), care este o analiză de către Attali a influenței poporului evreu în istorie și în lumea de astăzi. Aceste cuvinte ar putea fi repetate de unele discursuri antisemite, ceea ce nu este deloc mesajul acestui videoclip! Pur și simplu nu sunt de acord cu dogma talmudică (biblică) conform căreia „omul trebuie să conducă asupra naturii” ... până la o notificare nouă, omul este încă parte a naturii și fără ea nu poate supraviețui !

Pacat ca ultimul extras a fost taiat inainte de a auzi raspunsul lui Attali!

ps: Și să cred că este conștient de dopajul cu apă din (cel puțin) 2005 ...

Imagine

https://www.econologie.com/video-moteur- ... -3380.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061




de Christophe » 15/10/08, 11:33

La naiba sunt uimit!
Oricât am considerat relevant videoclipul anterior, acesta este destul de deranjant în sensul că susține un guvern mondial:

http://www.dailymotion.com/group/econol ... ttali_news

Dacă aș fi un conspirativ și paranoic Aș crede că actuala criză a fost dorită și organizată de cei care doresc acest guvern mondial pentru a-și legitima crearea ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061




de Christophe » 15/10/08, 18:51

Fragmente din cel de-al doilea videoclip sunt extrase din știrile de la ora 2:20 de la FR2 de vinerea trecută 11/10! Sunt încă pe site-ul FR2: http://jt.france2.fr/20h/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/10/08, 18:56

Un guvern al Big Brother?
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061




de Christophe » 15/10/08, 19:07

Ei bine, aceasta este ceea ce se spune în esență: pentru a avea o democrație mondială, ai nevoie de un guvern mondial ... Ușor de spus ... aplicarea acestuia este altceva!

Deci ales de cine? Cu siguranță nu votul universal !!

De exemplu, a fost nevoie de 20 de secole pentru a unifica Germania ... nu peste 20 de ani vom unifica lumea, mai ales având în vedere diferențele de avere ... Sau altfel trebuie să avem crize majore. Și acolo cădem în conspirație ...

În cele din urmă, această democrație mondială nu ar putea fi decât o dictatură mondială ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/10/08, 19:18

Exact la asta mă gândeam!
Sau apoi o formă de despotism care presupune că luminează totul pentru oameni, nimic de la oameni. Dar gândiți-vă la asta, este încă o dictatură!

Oricum, doar diferențele culturale ar împiedica acest guvern mondial să funcționeze.
Tensiunile dintre valoni și flamani sunt în mare parte legate de această diferență culturală. Așa că vă las să vă imaginați la nivel global!

Dacă adăugăm la asta diferențele de avere ...

Oricum, mi-aș lipi 42 de spate !!!Imagine
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 16/10/08, 15:43

Da, christophe

disconfortul strânge legăturile și permite să treacă de neconceput în alte circumstanțe

de exemplu, finanțarea RSA atât de complicată de înființat înainte de criză cu bugetul său minuscul de miliarde, comparativ cu miile de miliarde dintr-o pricepere pentru a „încerca” să restabilească situația ...

Banii datoriilor (vă amintiți?) Nu are limită, așa că de ce planeta este încă înfometată?

Mi se pare revoltător, iar un guvern mondial ar rezolva într-adevăr o serie de probleme, dar acesta este obiectivul declarat ?????
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061




de Christophe » 16/10/08, 15:52

Capt_Maloche a scris:Banii datoriilor (vă amintiți?) Nu are limită, așa că de ce planeta este încă înfometată?


Uh ... pentru că banii nu se pot mânca? *

Capt_Maloche a scris:Mi se pare revoltător, iar un guvern mondial ar rezolva într-adevăr o serie de probleme, dar acesta este obiectivul declarat ?????


Hei ... crezi că un guvern mondial va trata pe toți oamenii ca egali? Omenirea este (încă?) Mult prea diversă și diferită pentru a fi gata să accepte un guvern GLOBAL.

Un african va fi tratat de acest guvern la același nivel ca un american? Nu visezi ...

Atunci, în primul rând, ce înseamnă un guvern mondial? Cine ar gestiona ce anume? Ales de cine? Banii nu controlează deja lumea? În acest sens: regele lumii există deja, numele său este Mister Dollar ...

* cu excepția actualilor bancheri care au inventat dezintegrarea monetară
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 16/10/08, 16:08

În plus, există deja FMI: un mare succes Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 16/10/08, 16:12

Eu (Attali) l-am auzit în această dimineață la RMC, el nu vorbea despre un guvern global, ci mai degrabă despre coordonare și reglementare globală, deoarece economia este globalizată, nu noi, micii francezi sau chiar europenii, putem soluționăm această problemă a dereglementării în zona noastră: avem nevoie de un acord și, a fortiori, de un organism de control la nivel mondial.
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125