Mașină electrică și termică: evaluări bune la roată

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Mașină electrică și termică: evaluări bune la roată




de Christophe » 26/10/10, 09:43

Care este performanța generală a unei mașini electrice în comparație cu una echipată cu motor cu combustie? Este mașina electrică atât de curată, așa cum susțin producătorii și jurnaliștii (lipsă grav de analiză de ceva vreme...). Care sunt etapele cele mai nefavorabile din punct de vedere energetic pentru fiecare tip de propulsie?

Iată câteva răspunsuri.

Cifrele trebuie luate ca medie. Producția unei rafinărie variază în funcție de vechimea acesteia și de calitatea țițeiului, la fel ca și cea a unei centrale electrice, ar fi foarte dificil să faceți o evaluare cu o precizie extremă... sau altfel ar trebui făcută pe un de la caz la caz. .

Prin urmare, aceste cifre trebuie luate ca tendințe.

Imagine

Câteva explicații și lămuriri din partea autorului:

dirk pitt a scris:Este un tabel pe care l-am realizat prin culegere și referințe încrucișate la o anumită cantitate de informații de pe internet. nimeni nu poate găsi aceste valori. fiecare cifră este discutabilă în sine, având în vedere că nu există o singură valoare pentru o singură condiție, dar ordinele de mărime există.
de exemplu motorul termic poate avea randamente variind de la mai putin de 15% la mai mult de 30% in functie de tehnologie si mai ales de domeniul de utilizare.
Cred că valorile din acest tabel sunt mai degrabă optimiste pentru termic și mai degrabă pesimiste pentru electric, dar m-a făcut să râd să dau peste aceeași valoare și apoi ajută să pun capăt controverselor dintre pro EV și pro termic. .

Personal, marele avantaj pe care îl văd în EV nu este pe eficiența sa, ci pe faptul că poate folosi o altă sursă de energie primară decât petrolul în acest exemplu, deoarece electricitatea este doar un vector energie și nu o energie primară. mai mult și mai general, sunt convins că tocmai pentru aceste calități de „versatilitate”, electricitatea este un vector energetic al viitorului. (de asemenea, este deja utilizat pe scară largă)


Pentru mai multe gânduri:
transport-electric / masini-electrice-limite-fizice-si-balanta-globala-t6294.html
nou transport / auto-the-viitor-de-t6803.html
transporturi-electrice / pro-contra-contra-mașinii-electrice-t7004.html
nou-transport/echilibrare-la-roata-un-h2-diesel-si-benzină-t6093.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 26/10/10, 11:48

Opinia unui profesor de economie despre mașina electrică:

http://www.lesechos.fr/entreprises-sect ... 646560.htm

O întrebare care îmi vine în minte pe măsură ce vremea se răcește:
care este metoda de încălzire într-o mașină electrică?

Într-o mașină termică, recuperăm caloriile generate de ardere, care în orice caz ar fi respinse afară.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 26/10/10, 13:12

3 soluție:
1) pulover mare și fără încălzire
2) rezistență electrică: proastă din punct de vedere energetic, dar ușoară
3) aer condiționat reversibil: mai bun din punct de vedere energetic, dar mai greu, și să târască tot anul chiar și atunci când încălzirea este inutilă: este foarte posibil ca toate lucrurile, luate în considerare, simpla rezistență este cea mai bună

Acest lucru ne dă de gândit beneficiile unei mașini 100% electrice: prefer un hibrid cu un motor termic mic și o baterie mare: putem folosi motorul termic dacă este nevoie de încălzire... vara putem încerca să întoarcem la 100% electricitate fara teama de sfarsitul autonomiei electrice... pacat ca hibrizii actuali au bateriile prea mici
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 26/10/10, 14:13

la majoritatea vehiculelor electrice existente (cel puțin vechea generație PSA și Renault) încălzirea este... pe benzină sau motorină printr-un cazan mic catalizat Webasto precum încălzitoarele de cabină pentru camioane.
si da, nu trebuie sa fii fundamentalist (nu imi plac fundamentalistii) si sa nu folosesti petrol deloc.
soluția pompei de căldură este cu siguranță mai bună.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 26/10/10, 14:15

Ai uitat a patra utilizare Citroën iarna (mi se pare).

4) Arzătorul auxiliar.

Există o marcă cunoscută care vinde aceste „microcazane” pentru vehiculele grele nordice în special: webasto. Eu cred ca consumul echivalent este in jur de 1L/100km...va specifica Citro.

Am spus-o din nou și din nou: interesul mașinii electrice poate fi dublu:
a) energic: interesant dacă sursa de aprovizionare este 100% regenerabilă și durabilă
b) ecologic: zero emisii la nivel de vehicule, costul socio-economic limitat al orașelor mari... dar încă trebuie să se răspândească în orașe. Dar pentru oraș, este modelul individual de mașină care trebuie revizuit și o bicicletă electrică echipată cu remorcă ar fi suficientă în multe cazuri...

De aceea nu sunt sigur că hibrizii din oraș sunt soluția: masa lor nu lucrează în favoarea lor...

Dar nu vom repeta dezbaterile celor 4 subiecte menționate mai sus ...
Acest subiect a fost doar o „notă lipicioasă”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 26/10/10, 14:27

da, am uitat cea mai buna solutie! si mai mult, stiu, am cateva recuperate din autobuze vechi pe care le-am folosit ca incalzire de rezerva: merge la fel de bine cu benzina, ulei sau pacura: e usoara pentru o putere mare!
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 26/10/10, 15:44

Într-o mașină electrică și încălzirea este electrică, bineînțeles că acest lucru reduce autonomia, dar iarna termicul consumă deja cu cel puțin 20% mai mult. Ca să nu mai vorbim de poluarea înmulțită cu 100 atâta timp cât catalizatorul nu și-a atins temperatura.

Deci încălzirea este o dezbatere falsă pentru a denigra electricitatea!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 26/10/10, 16:55

Alain G a scris:Într-o mașină electrică, încălzirea este, de asemenea, electrică,


citesti ce scriu altii ??
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 26/10/10, 17:04

Alain G a scris:Într-o mașină electrică și încălzirea este electrică, bineînțeles că acest lucru reduce autonomia, dar iarna termicul consumă deja cu cel puțin 20% mai mult. Ca să nu mai vorbim de poluarea înmulțită cu 100 atâta timp cât catalizatorul nu și-a atins temperatura.

Deci încălzirea este o dezbatere falsă pentru a denigra electricitatea!


In general sunt de acord cu tine dar aici, deloc...nu este vorba de a denigra ci de a intelege si explica.

Cum vrei să încălziți o mașină care se mișcă în frig (și care este un adevărat „punt de emisivitate termică”) timp de câteva ore cu câțiva kWh electric? Mai ales că bateriilor nu le place frigul...

Este simplu: Citro consumă 1L/100km (de confirmat) doar pentru încălzire, sau 10kWh față de capacitatea bateriei de 12kWh...
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 26/10/10, 17:19

Christophe a scris:
Alain G a scris:Într-o mașină electrică și încălzirea este electrică, bineînțeles că acest lucru reduce autonomia, dar iarna termicul consumă deja cu cel puțin 20% mai mult. Ca să nu mai vorbim de poluarea înmulțită cu 100 atâta timp cât catalizatorul nu și-a atins temperatura.

Deci încălzirea este o dezbatere falsă pentru a denigra electricitatea!


In general sunt de acord cu tine dar aici, deloc...nu este vorba de a denigra ci de a intelege si explica.

Cum vrei să încălziți o mașină care se mișcă în frig (și care este un adevărat „punt de emisivitate termică”) timp de câteva ore cu câțiva kWh electric? Mai ales că bateriilor nu le place frigul...

Este simplu: Citro consumă 1L/100km (de confirmat) doar pentru încălzire, sau 10kWh față de capacitatea bateriei de 12kWh...




Cu riscul de a mă repeta, compartimentul bateriei este izolat și, de asemenea, încălzit, așa că nu există pierderi reale la acest nivel, mai ales că doar câțiva wați pot menține o temperatură de funcționare acceptabilă. În plus, anumite baterii sunt mai puțin afectate de acest fenomen.

Problema constă în frecvența de utilizare a mașinii, dacă este folosită puțin, există un consum excesiv din cauza încălzirii bateriilor dar dacă există posibilitatea de conectare acasă și la serviciu de exemplu, nu văd nicio problemă.

De aceea recomand hibrid cu prioritate electrica.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167