Conservarea legumelor? congelare

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 667
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 251

Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 03/09/18, 13:30

Salut tuturor,

Aș dori să știu cum îți păstrezi producția de legume, modul în care nu mănânci proaspăt.

Mai ales dacă îngheți (ce și cum)?

Ce legume sunt potrivite pentru congelare și necesită o pregătire prealabilă (gătit, tăiere etc.)?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dvs. din diversele experiențe și observații.
0 x
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: depozitarea legumelor: înghețare




de Perseus » 03/09/18, 14:55

bonjour,

AD 44 a scris:Salut tuturor,

Aș dori să știu cum îți păstrezi producția de legume, modul în care nu mănânci proaspăt.

Mai ales dacă îngheți (ce și cum)?

Ce legume sunt potrivite pentru congelare și necesită o pregătire prealabilă (gătit, tăiere etc.)?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dvs. din diversele experiențe și observații.


La rândul meu, grădina de legume este o plăcere, nu o consider ca o substituție (nu este suficient timp pentru), dar încerc să păstrez puțin când recolta este abundentă sau în cazul unor "proust madeleine" ca roșiile. De asemenea, păstrez uneori fructe / legume de calitate, cumpărate în sezon de la un producător local.

Congelarea este doar un singur mod de conservare, printre altele, cu avantajele și dezavantajele sale, nu aș lansa dezbaterea în acest sens. : Mrgreen:

Din folosul meu personal, legumele precum mazărea, fasolea verde și altele îngheață destul de bine, dar este mai bine să le albiți în prealabil (1 minut în fierberea apei sărate înainte de a intra în apă dulce sau foarte proaspătă). Fără tăiere în afara preparatelor obișnuite (coada ...).
Sterilizarea într-un vas nu este rău și pentru fasolea verde.
Ditto pentru roșii, în funcție de curajul și timpul meu: înghețare brută imediat după ce am decojit-o și am însămânțat-mă păstrez apa de roșii pe care, de asemenea, o îngheț pentru a hrăni o supă sau un bulion prin ex-sterilizarea coulisului de tomate, sau carne de roșii.
Puteți face, de asemenea, o ratatouille pentru a steriliza într-un vas.
Pentru unele roșii foarte coapte și nu foarte acide, adaug o lingură de suc de lămâie pentru ca 0.75L de roșii să fie sterilizate (urmăriți obiceiul bunicilor).

Puțină fermentație lactică cu varză de usturoi. Multe rețete sunt pe net, în general este ușor, cu condiția să respectați cantitățile și să aveți recipientele potrivite.
Pivnițele reale sunt rare în zona dvs., dar dacă aveți norocul să aveți una, aceasta deschide și posibilități.
Din anul trecut păstrez morcovi, napi și sfeclă în silozuri subterane mici. Acest lucru a funcționat bine. Nu prea văd rostul să-mi îngheț morcovii.

Pentru congelare, ambalarea în vid poate fi un plus.
Unele fructe îngheață bine. Zmeura, de exemplu. Chiar dacă puteți face gem delicios / jeleu / coulis
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Moindreffor » 03/09/18, 17:00

salut
de mult timp îngheț tot ce nu pot mânca proaspăt, îngheț direct, parțial sau gătesc și îngheț, cu excepția varză, pe care o îngheț crudă și apoi o așez într-o oală peste un foc sau Albesc să-l gătesc mai târziu sau gătesc pentru un fel de mâncare pregătit

scurt este, de asemenea, în funcție de timpul disponibil și de forma fizică a momentului, dar puteți congela proaspete, decolorate (+ sau - sau chiar aproape fierte) sau gătite

Nu sterilizez în borcane, bunica a făcut-o foarte mult (este cam ca madeleina mea Proust, de data asta cu conserve la sfârșitul verii), în ciuda faptului că anumite legume sau carne câștigă mult gust cu trecerea într-un borcan (nu am timp mai ales) pe care îl regret puțin.

nu am testat niciodată silozul pentru napi, chiar și ei sunt înghețați, încă nu cresc morcovi sau sfeclă, dar sunt ispitit de siloz pentru aceste trei legume, în special ultimele 2 care îmi plac crude
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 667
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 251

Re: Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 03/09/18, 17:38

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs. și pentru timpul petrecut în scrierea lor.

Nu este absolut necesară gătirea (albă) a tuturor legumelor înainte de îngheț?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Did67 » 03/09/18, 18:34

Punem o mulțime de „preparate” în congelator: un amestec de legume mărunțite, gata să facă o supă (este mai bine decât o supă în sac).

Silozul funcționează foarte bine pentru morcovi, sfeclă și țelină. Este opțiunea noastră.

De asemenea, înghețăm un „pseudo-pesto”: busuioc măcinat + ulei + nuci de caju într-un blender; întindeți aluatul obținut în tăvi de înghețată, apoi desfaceți-l și păstrați-l într-o „cutie” în congelator; scoți cuburile de care ai nevoie ... Și pătrunjel tocat.

Roșii, fără congelare: este un coulis, amestecat cu ceapă, busuioc, oregano ... Preparat „universal” pentru a face apoi pizza sau lasagna (la cuptor, nu în grădină!), În borcane.

Salate, principala mea legumă, nimic de făcut, !!! Încerc să am cea mai continuă producție posibilă, jucând pe toate speciile / soiurile și pe toate modurile: seră, șasiu, forțare ... Aproape ajung. Unele varză se alătură ...

O mulțime de fructe roșii congelate pentru a face „sorbete” cu un aparat de gheață care zdrobește fructele congelate ...

Fasolea verde funcționează bine, mai ales dacă după dezghețarea rapidă în apă clocotită, le gătiți în tigaie; nu sunt prea apoase ...

[Odată cu avansurile mele în materie de drepturi de autor, mi-am cumpărat un mega congelator de piept de peste 400 l, A +++ sau puțin mai mult de 250 kWh / an conform standardelor; aproximativ patruzeci de ore de autonomie în cazul unei întreruperi de curent (aceasta este „extensia” grădinii mele de legume)]
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 667
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 251

Re: Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 03/09/18, 19:45

Exact așa mă gândesc la congelator ... O extensie a peticului de legume ... În sfârșit, ceea ce am în vedere, eh! ... Pentru că sunt doar la începutul chiar al începutului pre-producției : Roll:

Inca o mie de multumiri !!!

Compilez (și păstrez : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:) toate aceste lecții valoroase.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Moindreffor » 03/09/18, 20:00

AD 44 a scris:Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs. și pentru timpul petrecut în scrierea lor.

Nu este absolut necesară gătirea (albă) a tuturor legumelor înainte de îngheț?

legume albe, nu de exemplu fasolea verde este o greșeală cumplită!
de la înghețare la fierbere și parcă a făcut o tigaie mică

Albesc varza, pentru că este nevoie de mult timp pentru a găti și este necesar să albiți o varză înainte de a o găti, în caz contrar, nu albesc nimic

Fac gemuri și fac lucruri de murături, o voi face din nou când voi recultiva

unul dintre proiectele mele, încă ratat anul acesta, un uscător de roșii
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Conservarea legumelor? congelare




de chatelot16 » 03/09/18, 21:47

problema congelatorului este că în cazul unei întreruperi a energiei pierdem totul

cel putin 20 de ani in urma, un vecin avea prea multe fasole verde ... Am inceput sa fac conserve in borcane de sticla ... Am mancat-o mult timp si am pastrat cateva pentru a vedea cât durează ... și pare să păstreze perfect: fără pierderi

pentru mine congelatorul este pentru depozitare pe termen scurt ... orice lucru care poate păstra în borcane sterilizate este mai sigur decât congelatorul
0 x
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Perseus » 03/09/18, 22:52

bonjour,

Did67 a scris:[...]

O mulțime de fructe roșii congelate pentru a face „sorbete” cu un aparat de gheață care zdrobește fructele congelate ...

Fasolea verde funcționează bine, mai ales dacă după dezghețarea rapidă în apă clocotită, le gătiți în tigaie; nu sunt prea apoase ...

[Odată cu avansurile mele în materie de drepturi de autor, mi-am cumpărat un mega congelator de piept de peste 400 l, A +++ sau puțin mai mult de 250 kWh / an conform standardelor; aproximativ patruzeci de ore de autonomie în cazul unei întreruperi de curent (aceasta este „extensia” grădinii mele de legume)]


Ha Sunt interesat să știu ce folosești în mașina de înghețată (în PM dacă preferi să eviți publicitatea)

Pentru fasolea verde m-am albit întotdeauna înainte de îngheț.
1 min în apă clocotită sărată, apoi trecerea în apă cu gheață.
Odată uscat, ambalajul în vid și presto.
Rezultatul nu este rău pentru gustul meu.
@+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Conservarea legumelor? congelare




de a fi hafen » 04/09/18, 00:26

Cred că congelatorul este cea mai slabă soluție de conservare / pierdere a calităților nutriționale ale legumelor ... cea mai bună soluție este, desigur, să mănânce leguma în zeci de minute după recoltarea acesteia.

La rândul meu, am testat diferite lucruri. Oțet pentru murături: un an impecabil, celălalt un fiasco (proporția de oțet și apă este esențială am impresia). Înghețare: și eu albesc rapid. Pentru ardei, se pare că îi putem păstra în aer liber, unde se termină de uscat: anul acesta am făcut o împletitură de ardei Espelette. Acesta este și cazul usturoiului, acolo am putut să-l experimentez în anul în care am avut usturoi: a fost în plus. Cartofii, i-am păstrat și în cel mai simplu mod posibil timp de mai mult de 4 luni aș spune, anul trecut, în lăzi așezate pe podeaua bucătăriei mele (casa destul de răcoroasă, iar conservarea depinde de soiuri) . Pentru roșii, anul acesta fac coulisuri conservate (gătirea lungă la foc mic, umplerea borcanelor cu gem de tip capac „răsuciți-o”, și câteva minute sterilizate într-o caserolă, dar vom vedea rezultatul, acesta este primul an că fac asta).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125