Viața semințelor ...

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Viața semințelor ...




de Adrien (ex-nico239) » 11/09/17, 01:28

Aș dori să aflu mai multe despre viața, supraviețuirea, moartea semințelor semănate în semănatul direct.

Cu alte cuvinte, o sămânță însămânțată la un moment T (să zicem vara) și a cărei germinație poate avea loc numai atunci când temperaturile medii sunt în jur de 10 ° va germina sau nu?

Este o chestiune de șanse procentuale de germinare?
Și anume, de exemplu, că are 80% mai multe șanse de a germina dacă este semănat la momentul potrivit, mai degrabă decât la momentul nepotrivit.

Cu excepția cazului în care sămânța nu dă naibii și nu își dă timpul cu înțelepciune
În acest caz, își poate aștepta ora X?
Sau nu?

Este o întrebare care mi-a rămas în cap de mult timp

Exemple de renașteri surprinzătoare: aveam înrudite fucsii care ieșeau de nicăieri în ghivece puse la gunoi și niciodată udate, dar au fost și ferigile prăjite de îngheț și care au părăsit și în ultimele zile gențiana de lapte și platycodonul prăjit de soare care dispăruse de pe suprafața solului și care crește înapoi ca prin magie.

Evident, aceste exemple sunt diferite de întrebarea inițială care se referă doar la semințe, dar îmi spun că poate sămânța poate ieși și la momentul potrivit, chiar dacă a fost așezată pe pământ la momentul nepotrivit ...

Îmi vine să spun că, în extrem, dacă ar fi așa, ar învinge toate sfaturile de grădinărit și programele de plantare.
Și că am putea arunca toate semințele noastre din toate plantele noastre și toate legumele noastre în același timp la data X a anului și să așteptăm ca toate acestea să crească la timpul lor programat de ceasul lor personal.

Dar poate că pierderea ar fi considerabilă?
Sau nu?

Pe scurt, dacă aveți vreo perspectivă asupra subiectului, este bucuros
1 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Viața semințelor ...




de phil53 » 11/09/17, 07:14

Nu am niciun răspuns decât exemplul varzelor mele pe care reușesc să le cresc cu greu și apoi să plantez cu 80% din plantele care mor sau rămân pitice. Și această varză pe care o văd când merg la muncă, a crescut de la sine încastrată între bordură și o stradă foarte aglomerată. Aproape că este măr.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Viața semințelor ...




de Ahmed » 11/09/17, 08:29

Ar fi frumos să auzim de semințe! :D
Este dificil să dai o părere clară, astfel încât diferitele semințe pot avea comportamente diferite. Practic, sămânța este concepută pentru a aștepta cu răbdare momentul potrivit pentru a germina, deci are capacitatea de a rezista adversităților. Cu toate acestea, raționamentul se aplică mai ales la scara speciei și vor exista numeroase pierderi individuale dacă perioada de așteptare ar fi prelungită anormal de lungă. Nu trebuie să uităm nici că sămânța trăiește pe rezervele sale și că o viață, chiar încetinită, va sfârși prin epuizarea acestor rezerve și că, în caz de supraviețuire, planta va avea mult mai puțin „tonus” în timpul germinării sale. .
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Viața semințelor ...




de Did67 » 11/09/17, 10:07

Cred că cam ca Ahmed. Dar completez puțin.

Sămânța „pierdută” în pământ, latentă în timp ce așteaptă zile mai bune, interesează mulți oameni! Să nu uităm niciodată că sămânța este epitomul biomasei pentru prădători. De ce este atât de interesat omul de semințele de cereale, leguminoase, oleaginoase ???

Pentru că „cel mai bun” este acolo ... Planta a pus acolo tot ce are nevoie viața: energie, minerale, vitamine ... Tulpinile (paie ...), rădăcinile, omul o lasă bacterii sărace, colembola, iule, râme ... Acolo, este construit „la minimum”: sunt schelete hidro-carbonice (dacă ne amintim că pante toruve C și H în aer în apă, asta nu are valoare!). Deci, „fibrele de carbon” din belșug. Dar asta!

Deci, aceste semințe care așteaptă momentul potrivit, au nevoie de puțin noroc pentru a fi încă acolo „odată ce le va veni primăvara” ...

O altă posibilă „lectură”: prolificitatea unei specii este întotdeauna legată, în natură, de „porbabilitatea” pe care o sămânță o înlocuiește cu planta mamă. Într-un sistem în echilibru, un părinte este, la sfârșitul sfârșitului, întotdeauna înlocuit de un singur descendent!

Dacă acest părinte are 10 pui în viața sa, atunci are șanse de supraviețuire 1 din 10.

Dacă produce 10, șansa este 000 din 1.

Numărați numărul de semințe pe care le produce o plantă mamă și veți avea răspunsul naturii la întrebarea dvs.! Nu Did sau răspunsul lui Ahmed.

[PS: bineînțeles, trebuie să țineți cont de faptul că, pentru plantele cultivate, oamenii au scos puțin jocul, selectând plante care produc mai mult - posibil mai multe semințe atunci când asta este „înainte” !]
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Viața semințelor ...




de Christophe » 11/09/17, 11:51

Este un subiect bun (pentru că nu știu prea multe despre el) ...

Ceea ce m-a fascinat întotdeauna este capacitatea unei sămânțe de a rămâne în repaus ani de zile și de a germina (prin urmare, reveni la viață) atunci când este în condițiile potrivite ...

Deci un fel de criptobioză vegetală?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Viața semințelor ...




de , Carl » 21/09/17, 23:00

Din păcate, nu voi oferi un răspuns concret la subiect.
Dar, deoarece mi se pare foarte interesant subiectul, îl voi lărgi puțin, ceea ce va permite, probabil, altora să își perfecționeze interpretarea pentru a găsi o explicație care să se apropie și mai mult de adevăr ...

Îmi amintesc faptul că companiile de semințe, chiar și cele puțin originale precum Pascal Poot, spun că semințele au o „dată de expirare”.

Ipoteză: aceasta poate reprezenta doar o simplă retragere comercială, datorită faptului că semințele lor, având câțiva ani, nu germinează : Lol:

Originea acestei ipoteze: sunteți familiarizați cu „Svalbard Global Seed Vault, Norvegia”?
Un proiect frumos în sine: https://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9se ... u_Svalbard

Dar atunci, cum putem lua în considerare un astfel de proiect, dacă semințele au o dată de expirare?
Ar putea fi asta doar condiționarea lor ???

Din păcate, ultimele știri din proiect nu sunt celebre:
https://www.lesechos.fr/idees-debats/sc ... 089931.php
http://www.liberation.fr/planete/2017/0 ... nt_1572264


Poate că omul va trebui să-și dea seama de lucruri și să nu se mai bazeze pe un ipotetic arca lui Noe : Lol: : Lol: : Lol:
În același timp, spun asta doar pentru supraviețuirea sa simplă și modestă, pentru că nu am îndoieli nici măcar pentru un moment că pământul, natura și chiar semințele care îl compun sunt mult mai rezistente decât specia umană (sau cam așa ar trebui el vede specia umană ca pe o componentă integrantă a naturii? nu este nici greșit, ci o specie mai fragilă, deoarece este mai „recentă”?) : Lol: : Lol: : Lol:


Oricum, datorită acestui tip de forum să existe astfel încât să putem, fiecare, la nivelul nostru umil și în cele din urmă, împreună, să găsim calea cea bună!
Dernière édition alin , Carl 21 / 09 / 17, 23: 09, editate 1 ori.
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Viața semințelor ...




de Christophe » 21/09/17, 23:06

Îmi imaginez că putem extinde destul de durabil (câteva secole?) Capacitatea de a „reînvia” anumite semințe ... altfel în cel mai rău caz în câteva secole sau milenii va fi suficient să le secvențăm ADN-ul pentru a le reproduce ... sunt încă oameni pe Pământ ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Viața semințelor ...




de Did67 » 22/09/17, 09:36

Carl a scris:J

Originea acestei ipoteze: sunteți familiarizați cu „Svalbard Global Seed Vault, Norvegia”?
Un proiect frumos în sine: https://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9se ... u_Svalbard

Dar atunci, cum putem lua în considerare un astfel de proiect, dacă semințele au o dată de expirare?
Ar putea fi asta doar condiționarea lor ???



Cred că își reînnoiesc stocul din când în când ...

Dar problema nu este aceeași:

- o companie de semințe trebuie să asigure legal o rată ridicată de germinare (nu-mi amintesc, cel puțin 95%, dacă nu 99%) și să o verifice periodic pe același lot; prin urmare, atunci când pune la vânzare plicuri, trebuie să facă o rezervă suficientă de plicuri, pe care trebuie să le verifice periodic; înțelegem că pune o dată de expirare după 3 sau 4 sau 5 ani, mai ales că între timp, în fiecare an, nu încetează să producă aceleași semințe! Acestea sunt reglementări pur comerciale: asigurarea faptului că clientul are ceea ce este vândut = semințe care germinează (toate).

- în Svalbard, dacă din 1 de semințe aduse, doar un singur germen încă în caz de dezastru nuclear sau altceva, specia / soiul este salvat ... Și după cum sugerați, acolo, semințele sunt înghețate. Suntem atunci în „ultra-viață încetinită”. Ouăle sau spermatozoizii au, de asemenea, înghețate la - 000 °, o durată de viață foarte lungă, menținând vitalitatea. Semințele comerciale se află în magazine și centre de grădină cu aer condiționat la 200 °.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 221