Agro-combustibil sau biocombustibil? Trebuie să alegeți!

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Agro-combustibil sau biocombustibil? Trebuie să alegeți!




de Christophe » 24/12/07, 09:55

În multe cazuri vorbim de agrocombustibili sau biocombustibili prin confuzia acestora.

Mă deranjează foarte mult. Deci, de ce să nu le deosebim astfel:

- agrocombustibil: combustibil fabricat din a alimentelor sau a plantelor alimentare.

- biocombustibil: combustibil produs dintr-o sursă nealimentare organică (pentru bărbat).

Astfel, am găsi noțiunea de agricultură în primul caz și acest lucru ar permiteopriți fuziunea care condamnă sistematic toți biocombustibilii pentru că 3 multinaționale au decis să dezvolte în prezent cei mai răi agrocombustibili din motive pur capitaliste! : Evil: : Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 24/12/07, 10:04

Despre agrocarburanți, tocmai am scris o știre „mică”: https://www.econologie.com/ecobilan-des- ... -3567.html
0 x
O. Fournier
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 30/12/07, 11:22
Locul de amplasare: RAZAC D'EYMET (24)




de O. Fournier » 30/12/07, 11:43

hi,

Tocmai m-am înscris după ce am căutat pe Google „avion + electric” (dimensiunea naturală, anvergură de 9 m care a zburat în sudul Franței)!

Aici, trebuie doar să ne amintim că producția masivă de bio / agro-combustibili, așa cum este prevăzută de nebunii agro-business, este încă o fals total.

De ce ? Deoarece această producție se va realiza folosind utilaje agricole moderne care consumă mult combustibil. Bilanțul energetic este catastrofal: producția nici măcar nu acoperă nevoia de instrumente de producție. Un adevărat shadokien gag!

Singura soluție este un alt gag: marile holuri agricole globale ar trebui să-i convingă pe fermierii din întreaga lume să producă biomasă de miliarde de tone fără a utiliza motoare termice care funcționează cu combustibil.

Bine, va trebui să găsim altceva ... MDR!
0 x
Nu o putem repeta suficient: raționează global, acționează local.
Cu alte cuvinte: bun simț lângă tine. Simplu, nu?
DE
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/12/07, 12:42

Bine ați venit aici!

Da, dar nu doar consumul de combustibil trebuie luat în calcul ...

Agrocombustibilii actuali sunt evident o glumă dar nu ar trebui să profităm de el deteriorând BIOcombustibilii în general.

Iată ce cred exact: https://www.econologie.com/ecobilan-des- ... -3567.html
Dernière édition alin Christophe 30 / 12 / 07, 12: 58, editate 1 ori.
0 x
Ton
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 12/04/05, 10:21
Locul de amplasare: 63




de Ton » 30/12/07, 12:48

Sigur ! Să vorbim despre necrocombustibili!

http://www.la-bas.org/

Căutați cele mai recente emisiuni din Columbia.

:!: Jurnalism relevant.

O carte: Foamea, mașina, grâul și noi.

Nu vreau să demontez agrocombustibilii, ci trebuie
gândește-te: carbohidrații „bio” repară GES-urile? Nu.
Prioritatea de a le remedia nu este alta decât într-un ciclu anual?
O plantă de Crăciun, o idee bună, dar câmpurile pentru mașinile noastre nu.
Chiar și în organic.
Dacă nu există o alternativă viabilă din punct de vedere economic, căderea va fi
strict!
Și va fi același cine va bea, și anume săracii.
Aș dori să vă reamintesc că compania noastră s-a dezvoltat datorită unui
energie „fictivă” în mai puțin de două secole!
Pentru a înțelege, aruncați o privire asupra istoriei pământului (Devonian, nu).

Curaj pentru noi.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/12/07, 12:54

Toine a scris:O carte: Foamea, mașina, grâul și noi.


Nu am citit această carte, dar cred că este rea și dă prejudecăți false, deoarece condamnă TOȚI biocombustibilii ...

Nu vorbesc în vid, deoarece am schimbat câteva e-mailuri cu autorul și acesta nu vrea să știe nimic despre biocombustibilii din a doua și a treia generație care, la rândul lor, nu au motive să înfomete populațiile (cu excepția celor care mănâncă în mod regulat microalge ...) ...

Deci, cred că este puțin prea ușor ... să puneți agro și biocombustibili într-o singură pungă.

Am propus mai sus (acesta este scopul acestui subiect) într-adevăr să distingem clar aceste 2 nume din acest motiv ...
0 x
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 30/12/07, 13:07

Este adevărat că producerea de biocombustibil pare cea mai bună alegere, dar va fi în detrimentul altor oameni care nu vor mai putea mânca schimbând culturile.
Dar nu vorbim niciodată despre suprafețe cultivabile care dispar pentru a construi drumuri, case, am întotdeauna în minte imaginea orașului care a fost separat de 2 km de viță de vie, acum există o bandă 2x2, zone de locuit, pe scurt trebuie să existe 1 km de viță de vie. ȘI se întâmplă peste tot
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/12/07, 14:37

Aceasta este o judecată proastă! Producțiile agricole moderne sunt supraproductive! Pkoi crezi că fermierii își pierd în mod regulat producția pentru a crește prețurile?

Nici măcar nu vorbesc despre excesul de inventar care nu poate fi vândut după expirare.

În SUA, 30% din CARNE (deci produsul agricol care a necesitat cea mai mare muncă) este irosit prin sistemul agricol actual și legile comerciale! Pun pariu că este mult mai mult pentru cereale ... pe de altă parte, multor oameni le este greu să mănânce pe Pământ. O astfel de situație se datorează, parțial, ajutoarelor agricole și subvențiilor de tot felul care permit o astfel de gestionare defectuoasă.

Prin urmare, mă îndoiesc mai mult decât puternic că biocombustibilii din generația a 3-a, cum ar fi microalge, influențează orice lucru pe suprafața terenurilor agricole.

Mai ales că le putem cultiva pe terenuri non-agrare !!
Ai nevoie doar de un teren destul de plat și ... de soare! Deșerturile ar fi fabrici perfecte de biocombustibili și, în plus, productivitatea lor este enormă în comparație cu biocombustibilii convenționali.

Uită-te la cifrele de pe microalge de la paginile 34-39 din acest studiu pentru a te convinge

https://www.econologie.com/les-biocarbur ... -3566.html


Imagine

Rapița și floarea-soarelui sunt în jur de 800L pe ha. Deci, dacă calculez corect microalgele sunt 73 (= 58700/800) până la 171 (= 136900 / 800) ori mai productiv decât aceste 2 culturi... totuși rapița și floarea-soarelui sunt utilizate pe scară largă pentru a face diester acasă (mă întreb de ce ...)!

În plus, este PUTERNIC să pariezi că un nivel global de echilibru, nevoile de energie sunt extrem de puțin importante pentru microalge (fără arătură, fără însămânțare, fără îngrășăminte de dispersat ...) raportate evident la kWh produs.

Companiile petroliere finanțează o mare parte a cercetării asupra microalgelor (uitați-vă la brevete) ... este departe de a fi o coincidență!

Concluzie: agrocombustibili NU, biocombustibili DA
Dernière édition alin Christophe 31 / 12 / 07, 10: 31, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 30/12/07, 16:22

Economisiți pe agrocombustibili! Trăiască biocombustibilii!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 30/12/07, 17:21

Bună ziua Christophe

Se pare că în diferitele xxxpedia nu au aceeași nuanță ca tine.

http://fr.ekopedia.org/Agrocarburant
http://fr.wikipedia.org/wiki/Agrocarburant

Unele dicționare par să ignore cuvintele agrocombustibil și biocombustibil. Dacă nu există o definiție „oficială”, este posibil să fie timpul să „depuneți” una și ținând cont de ideea dvs. făcută din culturi „alimentare” sau nu. Sperând că faima și buna clasare (rang) în Google a site-ului dvs. sprijină acceptarea acestei „noi” definiții. : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115