Studiul materialelor de izolație naturală

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.

Care credeți că este cel mai eficient și mai rentabil material de izolare naturală?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
santajo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/01/08, 12:21
Locul de amplasare: Le Havre

Studiul materialelor de izolație naturală




de santajo » 02/01/08, 17:19

În primul rând, voi prezenta scopul interogării mele.

Sunt student laIUT Ingineria biologică din Caen în opțiunea Ingineria mediului. Am decis să realizez un proiect pe case ecologice, pe care trebuie să-l prezint pentru a-mi valida cursul. Acest proiect este foarte serios și ar trebui să aibă ca rezultat realizarea unei broșuri despre case ecologice. Pentru asta am nevoie de contact maxim cu oameni care au construit deja un casa ecologica sau care sunt foarte informați despre asta. Pentru a face acest lucru, aș dori să fac un sondaj. Cel mai bun mod de a realiza acest sondaj este de a viza publicul și, pentru asta, a merge din ușă în ușă ar fi durat prea mult. Prin urmare, am decis să-mi desfășor anchetele pe forums care se ocupă cu case ecologice.

Sper să am o rată de participare foarte reprezentativă.

Întrebarea mea este foarte simplă:

Care credeți că este cel mai eficient și mai rentabil material de izolare naturală?

Veți răspunde la sondaj și veți argumenta interogarea dvs.

Vă mulțumesc în prealabil.
0 x
„Nu moștenim Pământul de la strămoșii noștri, îl împrumutăm de la copiii noștri” Sfântul Exupéry
piatra-ernest
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 16/02/08, 17:33
Locul de amplasare: Regiunea Paris




de piatra-ernest » 16/02/08, 17:54

Materialele izolante pot fi clasificate în funcție de performanța lor.
De exemplu, coeficientul lor de conductivitate termică. Cu cât este mai mic, cu atât materialul este mai izolant.

De la cel mai eficient la cel mai puțin eficient
Lână de oaie 0,032
Lenjerie: 0,037
Plută: 0,038
Vată de celuloză: 0,040


Oricare ar fi prețul izolației, vine un moment (mai mult sau mai puțin îndepărtat, desigur) când cel mai profitabil devine cel mai eficient.

Spuma poliuretanică are un coeficient chiar mai bun decât lâna: 0,025; dar poate că nu este foarte „ecologic”?

Deci, cel mai eficient și mai rentabil produs este lâna de oaie.
0 x
Eu exist, deci poluez. Dar curat
Avatar de l'Utilisateur
RolCopter
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 08/03/06, 20:29
Locul de amplasare: Val d'Oise

Ce materiale pentru a vă izola casa?




de RolCopter » 16/02/08, 18:13

Bonjour à tous

Pentru a vorbi despre izolatorii naturali, o mică comparație cu alți izolatori nu este rea.

Ce materiale pentru a vă izola casa?

https://www.econologie.com/les-isolants- ... -3168.html
0 x
Consumul mai mic este bun
Mai puțină poluare este deja un rezultat foarte bun
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 17/02/08, 11:23

pierre-ernest a scris:Spuma poliuretanică are un coeficient chiar mai bun decât lâna: 0,025; dar poate că nu este foarte „ecologic”?


Nu, este greșit. Spuma PU nu este atât de izolantă. .
Limita absolută a unui izolator (cu excepția izolatoarelor speciale care nu sunt pe bază de aer) este cea a aerului lambda care este de aproximativ 0.026 la 20°C și 0.024 la 0°C (Vezi tabelul http://fr.wikipedia.org/wiki/Air#Propri ... ophysiques ).

pierre-ernest a scris:Deci, cel mai eficient și mai rentabil produs este lâna de oaie.


Cea mai profitabilă cu siguranță nu este spuma PU, deoarece necesită mai puțină energie gri și care se plătește cel mai repede.

În acest caz, vata de celuloză este cel mai bine plasată în izolație naturală.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RolCopter
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 08/03/06, 20:29
Locul de amplasare: Val d'Oise

aer uscat aer uscat și inerție de transfer




de RolCopter » 17/02/08, 12:09

Bonjour à tous

Oprește-mă dacă greșesc, tot ceea ce îmi amintesc în creier este că cel mai bun izolator termic este cel care captează în textura sa aerul maxim uscat, având în același timp cea mai bună inerție de transfer de temperatură .
am greșit : Mrgreen:
0 x
Consumul mai mic este bun

Mai puțină poluare este deja un rezultat foarte bun
JCF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 21/11/04, 22:58




de JCF » 17/02/08, 12:24

Ben!
Si paiul ????
Paiul nu este ecologic?
Doar du-te să-l cauți pe câmpul din apropiere, un perete de balot de paie echivalează cu un perete cu 30 cm de izolație din vată de sticlă!
Nu uitați paiul ....
A+
Jean-Christophe.
Ps: în plus există un constructor de case din paie în Carcagny, lângă Bayeux: ar trebui să-i găsiți adresa pe site-ul Compaillons.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 17/02/08, 12:27

Dacă paiele sunt foarte ecologice, dar nu sunt (încă?) oferite publicului larg spre deosebire de celuloză...

Poate pentru că este prea ecologic (nu suficient de industrializabil) că nu interesează companiile „mari”?
0 x
JCF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 21/11/04, 22:58




de JCF » 17/02/08, 12:46

Bine, problema a fost despre casele industriale verzi : Cheesy:
Acestea fiind spuse, mi se pare ca in plan industrial doar canepa este omologata CSTB, nu?
Ei bine, uite, nu pot vota pentru că preferatul meu este paiele, deloc scumpe, deșeurile pentru unii și izolația pentru alții!
A+
JC
0 x
JCF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 21/11/04, 22:58




de JCF » 17/02/08, 12:50

Desi ma gandesc abia acum ca am spus o prostie, sunt panouri de paie comprimate (>Stramit international).
JC
0 x
santajo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/01/08, 12:21
Locul de amplasare: Le Havre




de santajo » 17/02/08, 18:42

Vă mulțumesc pentru toate răspunsurile.
Subiectul meu compară materialele de izolare sintetică și minerală în comparație cu materialele naturale din punct de vedere ecologic (prin analiza ciclului de viață) și economic.

Oricare ar fi prețul izolației, vine un moment (mai mult sau mai puțin îndepărtat, desigur) când cel mai profitabil devine cel mai eficient.

Îți mulțumesc Pierre-ernest că m-a făcut să mă gândesc la acest aspect al economiei.

În caz contrar, în cele din urmă, în general, materialele izolante sunt mai ecologice (cu excepția bumbacului) și uneori foarte economice ca în cazul paielor. Dar atunci când construiești o casă, trebuie să adaptezi materialele la regiunea ta și la produsele locale. Așadar, nu mai există materiale izolatoare mai ecologice sau mai economice, atunci când construiești o casă, depinde în cele din urmă de nevoile tale.
0 x
„Nu moștenim Pământul de la strămoșii noștri, îl împrumutăm de la copiii noștri” Sfântul Exupéry

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167