Citat încălzitor solar Viessmann

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
hugo84
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/11/09, 09:26
Locul de amplasare: vaucluse

Citat încălzitor solar Viessmann




de hugo84 » 22/11/09, 11:03

Bună ziua tuturor;

Am fost abordat la mine acasă de o companie cu o reputație reputată pentru instalarea unui încălzitor solar de apă.
După ce a călătorit forum, am senzatia ca estimarea este putin mare, dar totusi mi-as fi dorit parerea ta...

Țin să precizez că locuiesc în Vaucluse într-o vilă de 2 ani, iar accesibilitatea în ceea ce privește montajul este foarte simplă.
Iată ce mi s-a oferit:
Echipament Viessman, 4 m2 panouri, rezervor 300L cu rezistenta suplimentara, toate pentru:

12000 euro cu taxe incluse
-Parteneriat 3000 euro (inserție publicitară de pus pe ușă + scrisoare de satisfacție)
-4200 euro bonus de stat

Sau un cost final de 4800 euro cu taxe incluse, materiale și montaj incluse.

Am vreo șansă să găsesc ceva puțin sau mult mai ieftin?
Este echipamentul Viessmann cel mai bun disponibil în acest moment? (Bine, asta mi-a spus vânzătorul!!)

Va multumesc anticipat pentru asistenta...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Cotatie pentru incalzitorul solar de apa




de Christophe » 22/11/09, 11:09

hugo84 a scris:Am fost abordat la mine acasă de o companie cu o reputație reputată pentru instalarea unui încălzitor solar de apă.


La cererea dumneavoastră sau la inițiativa lor?

Daca este al 2-lea caz: ruina!
Reducerile false pentru a atrage clientul sunt o înșelătorie!

Viessmann poate fi serios pe hârtie, dar este cel mai scump de pe piață, calculasem că a fost nevoie de 130 de ani de dușuri pentru ca unul dintre senzorii lor de vid să fie profitabil. : Mrgreen: : Mrgreen:

Aveți toate prețurile Viessman în aceste 2 documente: https://www.econologie.com/viessmann-sol ... -3678.html
https://www.econologie.com/panneaux-sola ... -3679.html

Cu alte cuvinte: Viessmann în performanță pură, cu siguranță nu este departe de cel mai bun, dar în ceea ce privește prețul, prin urmare, profitabilitatea nu este departe de cel mai rău!
Dernière édition alin Christophe 22 / 11 / 09, 11: 13, editate 1 ori.
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 22/11/09, 11:13

bonjour,

Nu există nicio fotografie!

Costul final, 4800 de euro la cheie, este costul „normal” al unei instalații „bune” realizate de un meșter care își cunoaște meseria!
Restul este doar marketing verde care nu are nimic de-a face cu problema.
Din acest preț desigur veți avea deduceri fiscale și alte bonusuri de stat de dedus!

Depinde de tine !
O a doua opinie ar fi binevenită în cazul dumneavoastră!

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 22/11/09, 11:15

Da, cere ÎNTOTDEAUNA 2 sau 3 citate!

Prețul net de 4800 € pentru 4 m² de panouri este încă foarte, foarte scump...

Puteți avea cu ușurință o suprafață de 3 sau 4 ori mai mare la același preț net!

Senzorii Viessmann nu vor capta niciodată mai mult decât radiaza soarele!! Și peste un an, 2 m² de senzori mai ieftini vor produce mai multă energie decât 1 m² de senzor scump!!

Restul este spălarea verde comercială...


Putem avea o copie a citatului pentru a vedea detaliile?

În teorie, bonusurile și creditele fiscale NU TREBUIE să apară în cotația solară termică și NU TREBUIE să fie un argument comercial pentru vânzător! Pentru PV este diferit pentru că prețul de răscumpărare, atribuit, trebuie să intervină pentru a arăta rentabilitatea.

ps: iti poti estima castigurile energetice, deci economice, cu acest subiect https://www.econologie.com/forums/logiciel-g ... t3552.html
0 x
hugo84
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/11/09, 09:26
Locul de amplasare: vaucluse




de hugo84 » 22/11/09, 11:31

Voi face 1 sau 2 cotații suplimentare de la alți meșteri în cursul săptămânii, pentru că evident, cu cât prețul este mai mic, cu atât rentabilitatea investiției mele va fi mai scurtă.

Apoi, va trebui să aflu despre mărcile de echipamente care îmi vor fi oferite pentru că sunt poate unele de evitat, altele de preferat.

Nu voi ezita, dacă proiectul meu va continua, să vă împărtășesc citatele mele viitoare dar și alegerea mea finală cu privire la acest boiler solar, sperând să nu fac nimic prostesc :|

Referitor la citat, scuze, nu il am in posesia, vanzatorul trebuie sa fi "uitat sa mi-l lase", trebuie spus ca a plecat foarte dezamagit pentru ca am refuzat sa semnez ceva pentru el, dar cum am i-a spus: "sunt banii mei, nu?" : Mrgreen:
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 22/11/09, 11:37

bonjour,

Christophe:
Acesta este pretul instalatiei complete, inclusiv rezervorul de 300 L, montaj racorduri.
Piese si manopera incluse!
În cotația medie am putut să mă uit la aproximativ 4500 de euro înainte de bonusuri și deduceri fiscale și cu echipamente de ultimă generație!

Acum, dacă sunteți în căutarea unei performanțe optime, vă sfătuiesc să mergeți la:
http://forum.apper-solaire.org/portal.php
Puteți discuta totul acolo și chiar să participați la grupul de cumpărare care vă va permite să vă împărțiți investiția la 2.

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 22/11/09, 11:56

Ei bine, hai, o oală, o instalație completă de bună calitate, în Alsacia: în jur de 6 de euro cu taxă inclusiv nota de plată... Prețuri obținute de doi prieteni, independent, de la meșteri diferiți în locuri diferite, montaj „cheie” în mână"...

Apoi scazi ajutorul... Tu, e invers. Acesta este prețul ajutorului dedus... 3 de euro reducere pentru a le face reclamă! Este semnat!!!

După părerea mea, o super-înșelătorie!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 22/11/09, 11:59

La fel ca Did67...

Dar trebuie spus că mulți oameni încă mai sunt interesați ca solarul să rămână scump... iar bonusurile împing prețurile în sus... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/11/09, 15:30

Prețul normal pentru acest tip de instalație este de 5 până la 6000 de euro, ajutor nededus la 6 sau 5% TVA inclus, ceea ce în Belgia aduce investiția de bază la aproximativ 5 până la 2 de euro net.

Privind cu atenție ȘI FIND RĂBDAREA (jucându-vă cu pricepere cu concurența, jucându-vă cu picioarele furnizorilor) există chiar o cale de a coborî la 4000-4500.

Pe scurt, este mult prea scump! : Evil:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Cotație pentru încălzitorul solar Viessmann




de tăietor de lemne » 22/11/09, 19:24

hugo84 a scris:Bună ziua tuturor;
[...]
Echipament Viessman, 4 m2 panouri, rezervor 300L cu rezistenta suplimentara, toate pentru:

12000 euro cu taxe incluse[...]
Este monstruos de prea scump! :şoc:

Fără ajutor, o ofertă solară „clasică” de acest tip (4 m², rezervor de 300 l) ar trebui să coste între 6000 € și 7000 € cu taxe incluse (inclusiv 1500 € până la 2000 €).

(Preț luat de la un instalator din Vaucluse...)
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99