De ce diferite tensiuni de ieșire ale transformatoarelor cu LED ??

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Corvus
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 06/05/15, 15:30

De ce diferite tensiuni de ieșire ale transformatoarelor cu LED ??




de Corvus » 06/05/15, 15:41

Buna ziua tuturor,

Vreau să cumpăr transformatoare mici de 220AC la 12V DC pentru a alimenta LED-urile.
Când mă uit la specificații, găsesc întotdeauna un interval de tensiune de ieșire, cum ar fi 6-12V sau 12-18V, dar niciodată o singură tensiune.
Am testat și unul dintre cele pe care le-am primit recent și iese din 8.5V, cam slab pentru ceea ce mă așteptam.

Are cineva explicația?

vă mulțumesc,

Julien
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 07/05/15, 10:45

LED-urile sunt alimentate mai degrabă de curent constant decât de tensiune.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 07/05/15, 22:16

12V, este pentru lampa cu led, care are regulatorul de curent în bază

pentru a alimenta LED-urile doar cutia de alimentare numită „transformator” trebuie să furnizeze mai presus de toate curentul nominal de care are nevoie ledul ... și ledul va face tensiunea

este opusul sursei de alimentare obișnuite sau generatorul face tensiunea și dispozitivul consumă curentul pe care îl dorește

o unitate de alimentare cu curent constant la tensiunea maximă: atunci când există mai multe LED-uri în serie, tensiunea de funcționare a LED-urilor trebuie să fie în intervalul prevăzut pentru unitatea de alimentare cu energie electrică

există jetoane cu mai multe led-uri în serie

un led alb este de aproximativ 3 v

un cip cu 3 leduri în serie este de aproximativ 9V: de multe ori este 9 cipuri în ansamblul 3 în paralel și 3 în serie

vedem, de asemenea, leduri cu 9 cipuri, toate în serie: este vorba despre 27V
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot], Google Adsense [Bot] și oaspeții 172