Energia din căldură - împotriva principiului lui Carnot

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13

Energia din căldură - împotriva principiului lui Carnot




de nonoLeRobot » 30/01/06, 18:18

Principiul Carnot spune că, pentru a obține energie mecanică, sunt necesare două surse de căldură (una rece și una fierbinte). Dar acesta este doar un principiu și, deși a fost întotdeauna verificat, nu a fost dovedit.

Acum, dacă ne uităm la scara microscopică, căldura corespunde vitezei medii a moleculelor de gaz care merg în toate direcțiile. Ceea ce corespunde în cele din urmă energiei mecanice dezordonate. Prin urmare, ideea ar fi recuperarea acestei energii microscopice pentru a obține energie utilizabilă pentru aplicațiile curente cu efect de răcire a gazului.

La prima vedere putem spune că este în contradicție cu legea termodinamicii (tulburarea poate crește doar), dar, de fapt, în anumite condiții, s-ar părea că nu. Tulburarea crește la nivel global, dar ar putea scădea local. „Teorema fluctuației”

Nu face parte din procedura de supraunitate, deoarece: energia recuperată <energia furnizată (căldură), cu toate acestea, orice gaz la temperatura ambiantă ar putea furniza o cantitate mare din acesta prin răcirea ușoară.

Poate părea absurd așa cum este și studiile sunt încă la început, dar poate fi o soluție foarte interesantă de studiat.


Este un pic complex, dar foarte interesant și în cazul în care unii pot merge mai departe:

Pagina unui cercetător care lucrează la acest subiect
http://rsc.anu.edu.au/~evans/

Revista sa de presă
http://rsc.anu.edu.au/~evans/papers/sel ... ortsFT.pdf

El a făcut, de asemenea, experimente care ar merge în această direcție, chiar dacă sunt departe de a spune că o astfel de mașină (folosind căldura pentru a produce energie mecanică / electrică prin „respingerea frigului”) ar putea exista.

Dar ferește-te, nu s-a produs încă nimic concret (ferește-te de cei care folosesc acest lucru pentru a vinde planuri nenorocite) ;-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 30/01/06, 18:22

vă mulțumesc,

Voi citi asta imediat ce am un moment .......... apoi voi urmări „c'est + clair” (Yves Calvi) la televizor.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 30/01/06, 18:27

Vreau să clarific că acest mesaj (cu excepția ultimei propoziții) este o copie a unui mesaj vechi din cel vechi forum datând din 10 iulie 2005 este cu puțin înainte de crearea site-ului (începutul anului 2006) vândând „planuri” pe această idee și publicitate pe acest meme forum. (să mă întreb dacă asta nu l-a inspirat să-și înființeze înșelătoria)
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 31/01/06, 09:06

Nu am avut timp să citesc linkurile, dar promit că voi remedia asta în curând.

Îmi imaginez că conceptul tău se bazează pe ideea de a orienta agitația moleculară pentru a o transforma mai mult sau mai puțin în mișcare mecanică (oscilatorie?) La scară mai mare? Asta e corect ? Pe hârtie arată într-adevăr ... dar este foarte teoretic.

După aceea, este sigur că este contrar principiului creșterii entropiei. Dar hei, nu am reușit niciodată să înțeleg ce a fost cu adevărat entropia, să nu mai vorbim de entalpie pentru asta. Deci, dacă s-ar dovedi a fi greșit, mi-ar conveni mai degrabă : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 31/01/06, 10:32

Acest discurs îmi amintește de această invenție (a rămas în dulapuri): http://annuaire.econologie.com/index.php?page=1&id=0036

Și cel puțin pe acest site .pdf-ul este liber de accesat! :se încrunta:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/05/10, 17:05

Se pare că vorbești despre diferitele forme ale demonului lui Maxwell (în 1865); posibil prin fluctuații scurte la nivelul atomilor, dar nu la scara macroscopică:
a se vedea:
http://rsc.anu.edu.au/~evans/index.php
și cărțile lui Maxwell și multe altele după aceea !!!

Încercați întotdeauna să faceți o barcă să avanseze cu energia apei care este colectată făcând gheață în mare !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 08/05/10, 22:27

Ei bine, din moment ce gheața ocupă cu 10% mai mult spațiu decât apa, dacă faci gheață din apa din spatele bărcii, gheața o va împinge înainte și se va deplasa înainte ...
În loc să arzi combustibil pentru a crește volumul de aer și pentru a obține o împingere, faci gheață pentru a crește volumul de apă și pentru a obține împingerea.

Dar hei, este capilotratat ca ceva : Mrgreen:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 08/05/10, 23:51

ex-oceanic a scris:Dar hei, este capilotratat ca ceva : Mrgreen:


Nu ar fi mai degrabă glaciopropulsat? Cu o ușoară tendință de a suprasolicita :se încrunta:

Capilotratat, este mai degrabă principiul higrometrului: poate funcționa pentru o barcă, dar aveți nevoie de păr lung, ținut într-o teacă impermeabilă, pe care o deschideți când doriți să trageți barca, astfel încât umiditatea maritimă de intrare să provoace părul a micsora Imagine
0 x
Un bientôt!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167