Mașina viitorului: aer comprimat

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/11/10, 09:42

Vom vedea când vor fi comercializate vehiculele și dacă acestea sunt accesibile publicului larg și la ce preț ...
Ceea ce încă ridică multe întrebări ...
Obamot a scris:... dar aerul care iese din aceste motoare în oraș este mai curat decât aerul ambiant! : Cheesy: :P : Mrgreen:
Acesta este unul dintre marile argumente ale lui Guy Nègre ... Rămâne să-l confruntăm cu realitatea ...
În ceea ce privește zgomotul motoarelor sale, este atent să nu vorbească despre asta, pe de altă parte ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 10/11/10, 10:05

A fost o vreme când motorul pneumatic mi s-a părut soluția ideală. Înlocuirea bateriilor grele, complexe, fragile și poluante cu un rezervor simplu, rezistent la uzură, mi s-a părut deosebit de atractivă și ecologică. Abia mai târziu am înțeles dezavantajele procesului, în special eliberarea de căldură în timpul comprimării și a frigului în timpul expansiunii, pericolul unui rezervor sub presiune în cazul unui accident, dificultatea legată de presiunile foarte ridicate necesare pentru o autonomie dezamăgitoare în cele din urmă ...
Păcat.
Dernière édition alin Cuicui 10 / 11 / 10, 10: 22, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/11/10, 10:05

debitul unui motor cu aer comprimat este mai mic decât un motor pe benzină de aceeași putere și nu se încălzește: nu ar trebui să fie prea dificil să puneți un filtru pentru a colecta uleiul

în plus, uleiul de lubrifiere este făcut să se lipească de piesele de lubrifiat, nu are niciun motiv să fie pulverizat fin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 10/11/10, 11:17

Cuicui a scris:A fost o vreme când motorul pneumatic mi s-a părut soluția ideală.
Si eu : Wink:

Cuicui a scris:Abia mai târziu am înțeles dezavantajele procesului, în special eliberarea de căldură în timpul comprimării.
Prin urmare, dacă compresorul este alimentat de electricitate, un vehicul cu aer comprimat consumă aproape de două ori mai multă energie electrică pe km decât un vehicul cu baterie :?
Câștigul de consum obținut prin ușurarea vehiculului (înlocuirea bateriilor cu un rezervor de aer) nu compensează pe deplin această diferență. :(
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 10/11/10, 11:24

citro a scris:În ceea ce privește zgomotul motoarelor sale, este atent să nu vorbească despre asta, pe de altă parte ...


Zgomotul de expansiune la ieșire este contrapartida unei presiuni reziduale, deci a unei marje de eficiență care trebuie îmbunătățită.

Pe videoclipuri, cu greu mai auzim nimic: va trebui să adăugăm și zgomot, pentru că este prea liniștit pentru pietoni?

Când uleiul este evacuat în aer, odată cu răcirea naturală a motorului, nu ar trebui să rămână prea mult, deoarece nici aerul nu iese la viteză mare, având în vedere debitul redus.

Motoarele sunt în tehnologie normală, adică metalice, dar știm, de asemenea, că la temperatură scăzută, într-o zi va fi posibil să se utilizeze ceramică, cu frecare extrem de scăzută.

Ceea ce împiedică utilizarea ceramicii astăzi sunt șocurile mecanice și termice la motoarele cu ardere internă.

Acestea sunt utilizate pe rulmenții bicicletelor de curse, de exemplu:
http://www.rouesartisanales.com/article-1069980.html
0 x
Un bientôt!
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 10/11/10, 11:41

Cuicui a scris:un simplu rezervor de fier vechi

Cuicui a scris:pericolul unui rezervor sub presiune în cazul unui accident,


Aduci marele mit pentru Halloween?

Pe un mobil, rezervorul este fabricat din compozit, mai ușor și cu comportament fără fragmentare în cazul unui impact.

Pericolul este doar o suprapresiune, cu eliberare de frig.

Pompierii intră în clădiri arzând cu o sticlă de 300 de bare pe spate ...

Cu o baterie, aveți ambele suprapresiune et combustie.

Și cu o mașină pe benzină, nu ți-e frică de ea? Am văzut un spațiu arzând pe șoseaua de centură, nu mai rămăsese nimic în mai puțin de 2 minute și nici nu vorbesc despre un camion pe benzină blocat într-un blocaj de circulație pe șoseaua de centură ...

Cuicui a scris:în special eliberarea de căldură în timpul comprimării,


Vorbiți doar despre compresia volumului și despre tehnologiile obișnuite, pentru care eficiența energetică este cea mai mică preocupare.

Există un domeniu imens de optimizare, deoarece este posibil să se obțină o eficiență de 90%:
http://www.sustainx.com/isothermal_cycling.html

Aceasta este diferența cu un motor termic: limita teoretică a ciclului Carnot este de netrecut !

Iar dacă te comprimi acasă, căldura este recuperată în camera astfel încălzită, nu mai este o pierdere.

Cuicui a scris: și frig când vă relaxați,


Dimpotrivă, este un avantaj, înseamnă că motorul folosește energie termică ambientală, punând astfel limita teoretică a eficienței energetice a motorului la 230% pentru motorul Airpod ...

Și puteți răci vehiculul vara.

Cuicui a scris: dificultatea legată de presiunile foarte ridicate necesare pentru o autonomie dezamăgitoare în cele din urmă ...


Nu există nici o dificultate specială, cele 200 sau 300 de bare, este bine cunoscut pentru scufundări sau pompieri.

În ceea ce privește autonomia, cum ar fi dezamăgitor?
0 x
Un bientôt!
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 10/11/10, 11:43

Gaston scria:Prin urmare, dacă compresorul este alimentat de electricitate, un vehicul cu aer comprimat consumă aproape de două ori mai multă energie electrică pe km decât un vehicul cu baterie


De ce să răspândim zvonuri? Pe ce cifre te bazezi pentru a spune asta?
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 10/11/10, 11:49

bernardd a scris:De ce să răspândim zvonuri? Pe ce cifre te bazezi pentru a spune asta?
Nu cunosc niciun compresor de înaltă presiune a cărui eficiență depășește 50%.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 10/11/10, 11:52

bernardd a scris:Și cu o mașină pe benzină, nu ți-e frică de ea?
Dacă comprimați acasă, căldura este recuperată în camera astfel încălzită, nu mai este o pierdere.
Motorul folosește energie termică ambientală, punând astfel limita teoretică a eficienței energetice a motorului la 230% pentru motorul Airpod ...
Vehiculul poate fi răcit vara.
În ceea ce privește autonomia, cum ar fi dezamăgitor?

Din moment ce motorul benzinei mele a luat foc din cauza unei scurgeri de furtun (din fericire am fost lângă o fântână), conduc doar cu motorină ...
Recuperarea căldurii și a frigului: într-adevăr o idee bună. Nu m-am gândit la asta.
Vehiculele lui Guy Nègre aveau până acum o autonomie foarte redusă. Ne-ați putea informa despre progresele înregistrate în acest domeniu?
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 10/11/10, 12:03

Gaston scria:
bernardd a scris:De ce să răspândim zvonuri? Pe ce cifre te bazezi pentru a spune asta?
Nu cunosc niciun compresor de înaltă presiune a cărui eficiență depășește 50%.


Cere de exemplu http://www.bch-compresseurs.fr/produits ... alogue.php au un domeniu răcit cu apă, care este 60% eficient din punct de vedere energetic (eficiența este altceva în termodinamică ...).

Iar apa fierbinte la 40 ° poate fi folosită în altă parte.

Dar eficiența este cea mai slabă la presiuni scăzute, fără ca cineva să înțeleagă cu adevărat de ce ...

Este, de asemenea, un semn că producătorii nu au lucrat cu adevărat la eficiență.

Coborând de la 20 ° C la 0 ° C, de exemplu, câștigăm 7%, dar niciun producător nu a testat mai puțin din cunoștințele mele, cel puțin pentru produsele de larg consum.

Cu un compresor hidraulic, EnAirys este mărit la peste 80% cu o eficiență a ciclului între 60 și 70% (0,6 = 0,8 x 0,8 ...). Prototipul lor de 10kW de putere va fi la 70% din ciclul de producție.

Și SustainX susține peste 80% pe parcursul ciclului, până la 90%: 0,8 = 0,9 x 0,9! Și asta pentru stocare masivă.
http://www.sustainx.com/isothermal_cycling.html
0 x
Un bientôt!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169