Casă în scânduri sandwich

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Mulțumesc și bham




de bham » 04/01/07, 19:13

bolton069 a scris: Vă mulțumesc pentru aceste detalii, dacă aveți poze care mă interesează și pe mine ..

Același răspuns ca în Antoinet111, dă-mi adresa ta de e-mail prin mp, dacă vrei, nu știu cum să trimit poze prin mp.

bolton069 a scris:Am auzit că și castanul este rezistent la putregai, trebuie să presupun că este o specie mai frecventă în regiunile noastre decât "Brad Douglas, pin silvestru, cedru roșu" poate confirma cineva? Bham? ..

Confirm pentru castan, este, de asemenea, rezistent la putregai, ca și salcâmul, printre altele, o casă a fost construită lângă casa mea, din lemn cu cabluri cu bușteni de castan. Problema este că acest lemn nu se găsește în est, ci mai degrabă în centrul / sudul Franței, spre deosebire de bradul Douglas și pinul scotian, care se găsesc destul de ușor în est și mai ales în zonele montane. Deci, este mai mult legat de o distribuție regională. Și nu veți face cu lemn de esență moale ceea ce faceți cu lemn de esență tare, aș spune că lemnul de esență moale este mai versatil, deoarece îl puteți folosi ca atare, crud, în bușteni (spre deosebire de castan), sau în lemn tăiat, chiar și în sferturi a face lemn de pâine. Și rasinoase trebuie, de asemenea, să fie mai ieftine.

bolton069 a scris: În plus, vă referiți la RT2000, dar mi se pare că acum este cel mai restrictiv RT2005 care este în vigoare în Franța. Cine ne poate ajuta în acest sens? :şoc: :?: .
E adevărat că am căutat rapid RT2005 fără să găsesc ceva interesant, mă întreb dacă rezistența termică necesară în perete s-a schimbat. Dar cel mai bun este probabil să vedem ce se face în ceea ce privește habitatul Minergie. Am observat doar că 30 cm de lemn (fibre perpendiculare) echivalează cu 10 cm de lână de lucruri ...
bolton069 a scris: Peretele propus: lemn de 40 mm - PS extins de 80 mm - lemn de 40 mm
......... se poate spera cel mai rău un R de 2.72 pentru peretele tău în scânduri, care corespunde bine peretelui R> 2.4 citat de bham mai sus pentru RT2000.

Ceea ce este teribil este să construiești cu un material „respirabil” și să introduci o izolație non-respirabilă în ea, care va necesita instalarea unui CMV. Atunci când suntem interesați de probleme de izolație, punct de rouă, condens și, prin urmare, și dorim să construim sănătos, atunci trebuie să interzicem acest tip de izolație. Izolatorii subțiri sunt exclusi pentru asta, printre altele, în timp ce nu sunt mai răi în această zonă decât polistirenele și poliuretanii.
0 x
rapha
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 04/01/07, 20:34

BOLTON 069




de rapha » 04/01/07, 20:39

atenție, castanul se sparg ușor la uscare, cel mai bun lemn natural rezistent la putrezire este bradul Douglas.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

.




de jean63 » 05/01/07, 00:25

bonjour,

Locuiesc într-o casă cu structură din lemn (brad Douglas tratat în autoclavă) + placare exterioară în cedru roșu de 20 de ani. Izolație din vată de stâncă (15 cm în pereți verticali și 20 cm în acoperiș) inserată între panoul de placaj de pin (Canada) și tablă de polian (barieră de vapori pe partea rezidențială, astfel încât condensul să nu neutralizeze puterea de izolare a vatei de rocă) + gips carton fără risc de răspândire a vatei de rocă în habitat.

Totul este în regulă, ușor de încălzit (prin pardoseala cu temperatură scăzută, cu cazan pe gaz în oraș / posibilă conectarea colectoarelor solare). Structura casei (o poveste) nu s-a schimbat.

Am o degradare pe baza verandei mele din lemn exotic (pb de evacuare a apei în partea inferioară), dar este minimă.

Cedrul roșu (comandat direct în Canada prin importatorul La Rochelle: 250 m2 livrat la Monterre și instalat de mine) nu a fost tratat și a rezistat bine, cu excepția culorii, acesta devine gri / negru după expunere ... puțin de karcher și care îndepărtează culoarea gri / negru (încălzirea poluării sau a ciupercilor? Lemnul nu este atacat).

Nu am instalat niciodată VMC și nu există o zonă de mucegai sau condens (o mulțime de lemn în interior: tavane + parchet la etaj).

Pentru mai multe detalii, consultați descrierea și fotografiile din secțiunile „case bioclimatice” postate la începutul anului 2006.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

Re:.




de Cuicui » 05/01/07, 13:43

jean63 a scris:Totul este în regulă, ușor de încălzit (prin pardoseala cu temperatură scăzută, cu cazan pe gaz în oraș / posibilă conectarea colectoarelor solare). Structura casei (o poveste) nu s-a schimbat.

Bună, Ioan 63
Felicitări pentru frumoasa ta casă.
Din moment ce vă încălziți cu gaz, știți cazanul pulsatoriu (eficiență ridicată)?
http://www.auer-gianola.fr/pages/produi ... atoire.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

salut




de jean63 » 05/01/07, 15:56

Bună cuicui,

Vă mulțumim pentru felicitări .. la momentul respectiv (începând cu 1983), toată lumea a defilat pentru a vedea această casă ciudată !!
: Evil:
Pentru cazanul pulsatoriu, îmi pare rău, mi se pare bine studiat.

Am proiecte de adăugare a colectoarelor solare, dar aștept puțin dracul de prețuri și aflu despre colectoarele de vid (pe site-ul heatterre.com există realizări frumoase de încălzire cu colectoare solare și pompă de căldură).

Pentru moment am probleme de sănătate de rezolvat și nu prea mult entuziasm pentru realizări.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re:.




de bham » 05/01/07, 17:04

jean63 a scris:Pentru mai multe detalii, consultați descrierea și fotografiile din secțiunile „case bioclimatice” postate la începutul anului 2006.

Ben Jean, am găsit descrierea și 1 fotografie (din 9) care nu apare în altă parte, dar nimic altceva. Deci, dacă puteți pune linkul sau să-mi trimiteți poze, ar fi bucuros. Multumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

fotografii




de jean63 » 06/01/07, 01:07

Trebuie să găsesc o modalitate de a pune fotografii pentru că ale mele sunt prea încărcate în pixeli (cred că trebuie să trec prin imageshack sau așa ceva pentru a le comprima: dă-mi soluția).

Pentru lemnul rezistent la putrezire care este utilizat pe scară largă în Alpii francezi (cabane de altitudine), este zada. Există cabane vechi de + sieurs de sute de ani în zada care sunt încă în picioare (și fără tratament chimic !!) în special în Saint Véran (+ satul înalt al Europei = 2000 m ... cred), dar lemnul a fost sigur tăiat către luna bună (și da bătrânii noștri au cunoscut-o și au cunoscut-o pe Mama Natură și influența lunii asupra pământului nostru vechi și bun !!).
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: imagini




de bham » 06/01/07, 10:10

jean63 a scris:Trebuie să găsesc o modalitate de a pune fotografii pentru că ale mele sunt prea încărcate în pixeli (cred că trebuie să trec prin imageshack sau așa ceva pentru a le comprima: dă-mi soluția).

Pentru zada, da, ai dreptate, este păcat că distribuția sa este limitată. Cred că este singurele conifere de foioase a căror seva coboară, prin urmare, în timpul iernii.
În ceea ce privește fotografiile dvs., spuneți-ne ce software foto aveți. Îmi place să lucrez cu Paint Shop pentru că pot redimensiona și apoi comprima în jpeg. Probabil că și alte programe software o fac. Vă voi lăsa adresa mea de e-mail prin mp.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107