XL1 și L1 Volkswagen, în cele din urmă 1L până la 100 km?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

XL1 și L1 Volkswagen, în cele din urmă 1L până la 100 km?




de Christophe » 26/01/11, 01:38

O mașină la 1L / 100km de Volkswagen? Sabie în apă, marketing verde sau o dorință reală de a comercializa un astfel de vehicul? Viitorul ne va informa ...

Ferdinant Piech este omul cu lacune largi (de multe ori de succes): după ce a reușit să producă cel mai puternic, mai rapid și mai eficient automobil din întreaga producție mondială, obiectivul rămâne acum de a atinge cel mai eficient consum de combustibil din lume. Au trecut mai bine de zece ani când aceste lucrări revin în mod regulat în fața scenei, aceasta este acum cea mai recentă evoluție a conceptului.

Imagine

Obiectivul inițial era să producă un automobil echipat cu un motor termic și capabil să consume mai puțin de un litru de combustibil la 100 de kilometri. Obiectiv atins cu conceptul XL1 care are nevoie de doar 0,9 litri de motorină pentru a parcurge 100 de kilometri, datorită unui TDI de 2,0 litri cuplat la un motor electric - alimentat de baterii litiu-ion - și a unei transmisii la ambreiaj dublu cu șapte trepte.

XL1 este un hibrid plug-in și corpul său este întotdeauna minimalist pentru a permite acest nivel extrem de scăzut de consum. Mașina va fi prezentată la expoziția din Qatar săptămâna aceasta și este anunțată mai aproape ca niciodată de un model final gata de comercializare.


Sursa: http://www.caradisiac.com/Volkswagen-XL ... -65308.htm
http://www.caradisiac.com/Volkswagen-XL ... -65139.htm

Imagine

Imagine


În 2009 a existat proiectul L1:

(...) Cel din urmă botezat L1 (pentru 1 litru la 100 km) trișează puțin cu realitatea cifrelor care indică un consum de 1.49 litri la 100 km sau 39 gr / km de CO2.
Dar, de asemenea, trebuie remarcat faptul că acest nume este ales pentru a aminti un alt concept L1 dezvăluit în 2002 care nu și-a găsit niciodată drumul spre serie, preocupările atunci nefiind aceleași.

Imagine

Aici, VW a ascuțit aspectul original de „pietricică” și a schimbat monocilindrul de 9 CP pentru un grup mai modern. Aici avem dreptul la un diesel bicilindru de 36 CP cuplat la un motor electric și la o cutie de viteze cu dublu ambreiaj. L1 are o lungime de 3.80 m și cântărește 500 kg.
Toate acestea nu indică faptul că acest nou opus va vedea lumina zilei, deoarece pe lângă aspectul său discutabil, L1 este un 2 locuri în tandem cu aerodinamică foarte sofisticată (branhii detașabile, fără oglinzi, dar camere, lățime redusă) și în portbagajul anecdotic de 50 dm3! Cu toate acestea, se vorbește despre o posibilă comercializare până în 2013.
prin autobild


Sursa: http://www.caradisiac.com/Francfort-200 ... -35092.htm

Cu excepția cazului în care rămâne o frumoasă mașină proto, de salon, care va ajunge „într-un sertar”, doar pentru a spune: uite, știm să facem ... renault vesta și eco2000 Acum 25 de ani:

https://www.econologie.com/renault-vesta ... -3752.html
https://www.econologie.com/forums/eco2000-et ... vt128.html

Apoi, există și Loremo ... care întârzie să apară: https://www.econologie.com/forums/loremo-la- ... t1624.html

ps: deci pb2488? „Noi” încă nu vrem mașina la 1L / 100km?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 26/01/11, 08:29

da, în sfârșit, în opinia mea, nu este doar producătorul bun, ci Citroen ar trebui să elibereze un astfel de vehicul, dar peugeot bun toate astea ...

Dacă devine mai mult decât un concept, mă interesează foarte mult
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 26/01/11, 09:29

De ce un constructor ar fi mai potrivit decât altul?

Memorie bună pb (ps: când începe cu http: // nu este nevoie să puneți eticheta URL) : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/01/11, 14:37

: Arrow: Cei mai buni analiști sunt de acord că nu ar trebui să așteptăm o pauză de la jucătorii existenți.

Deci, acest frumos exercițiu arată că este posibil, că producătorii sunt capabili de asta ... Nu demonstrează că vor să o facă ...

În general, comunicarea rezultată folosește ca argumente: „nu asta doresc clienții noștri” sau „clienții noștri doresc vehicule mai sigure și mai puternice ...” :se încrunta:

Bertrand PICCARD a făcut o intervenție edificatoare la comisia de dezvoltare durabilă a Adunării Naționale. (o pepită de arhivat)

El explică în special că rupturile nu vin niciodată de la jucători istorici dintr-un sector de activitate.
De exemplu: telefoanele mobile nu au fost inventate de producătorii de telefoane cu cablu sau cele mai bune mașini electrice de către producătorii de automobile (aluzie la TESLA).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stipe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 07/01/11, 14:36
Locul de amplasare: oise (60)




de Stipe » 26/01/11, 14:47

citro a scris:El explică în special că rupturile nu vin niciodată de la jucători istorici dintr-un sector de activitate.
De exemplu: telefoanele mobile nu au fost inventate de producătorii de telefoane cu cablu sau cele mai bune mașini electrice de către producătorii de automobile (aluzie la TESLA).


am putea găsi și exemple cu Apple
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: XL1 și L1 Volkswagen, în cele din urmă 1L la 100 km?




de Obamot » 26/01/11, 17:41

... vrei să spui „am putea” (cu Apple trebuie să vorbești la trecut, deoarece păcatele lor au devenit păcate ... Înțeleg ...)

Christophe a scris:O mașină la 1L / 100km de Volkswagen? Sabie în apă, marketing verde sau o dorință reală de a comercializa un astfel de vehicul? Viitorul ne va informa ...

va ieși când uleiul va fi la 15 € pe litru?
0 x
Thibaud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 25/01/11, 13:51




de Thibaud » 26/01/11, 17:47

Această mașină, dacă este produsă masiv la un preț accesibil sau cel puțin relativ accesibil și consumul nu depășește 2L la 100, ar trebui să funcționeze bine.

Problema va fi cu siguranță lipsa de locuri, care va fi o frână la vânzare.

stipe a scris:
citro a scris:El explică în special că rupturile nu vin niciodată de la jucători istorici dintr-un sector de activitate.
De exemplu: telefoanele mobile nu au fost inventate de producătorii de telefoane cu cablu sau cele mai bune mașini electrice de către producătorii de automobile (aluzie la TESLA).


am putea găsi și exemple cu Apple


Nu văd legătura cu Apple :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stipe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 07/01/11, 14:36
Locul de amplasare: oise (60)




de Stipe » 26/01/11, 20:57

Thibaud a scris:
stipe a scris:
citro a scris:El explică în special că rupturile nu vin niciodată de la jucători istorici dintr-un sector de activitate.
De exemplu: telefoanele mobile nu au fost inventate de producătorii de telefoane cu cablu sau cele mai bune mașini electrice de către producătorii de automobile (aluzie la TESLA).


am putea găsi și exemple cu Apple


Nu văd legătura cu Apple :|


Apple nu era un player mp3, nici un producător de telefoane mobile?
0 x
Thibaud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 25/01/11, 13:51




de Thibaud » 26/01/11, 21:36

Da, înțeleg mai bine acum, dovedește, de asemenea, că specialiștii „nu” au nevoie de produse fiabile.

Îmi place foarte mult produsele Apple, am un Macbook de 3 ani și jumătate, nici o problemă de atunci, iphone-ul meu are 1 an și jumătate și nici o problemă.

Sunt mai scumpe de cumpărat, dar durează mai mult, astfel încât costul de mediu și prețul de cost sunt mai mici în cele din urmă.
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 130