Aveți nevoie de sfaturi izolate pentru munca mea viitoare

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 14/03/12, 15:48

: Mrgreen: eu micul șef breton al ... : Mrgreen: Breton

atunci când ne dăm seama 1) plângem, 2) ne întrebăm ce să facem din nou un ficat 3) de multe ori nu facem nimic :) pentru că costă bombă, dar ne spunem că este frumos și închidem ochii, am rămas pentru o lecție costisitoare plătită.
Și ne luăm timp să ne gândim înainte de a acționa, brusc nu am pierdut totul (câștigul este în ceea ce privește învățarea, dar este încă atât de rece :) ).
Când estetica prevalează asupra tehnicii și logicii deprimă :)

Altfel bine ??? întrebare bună, îmi voi lua timp să mă gândesc la asta :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 14/03/12, 15:57

Este sigur că cel căruia i-am pune întrebarea după fapt, să știm care ar fi volumul de aer care trebuie umplut pentru un coeficient de izolație bun (care poate ajunge până la câteva mii de litri în funcție de lungime și înălțimea peretelui ...) cu siguranță, la prețul pe care l-ar fi costat deja toate acestea, probabil că nu ar mai face ... nimic : Mrgreen: : Cheesy:

Dar, deoarece nu suntem vaci, nu vom pune întrebarea : Lol:
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 14/03/12, 21:41

re,

M-am gândit (da mi se întâmplă :) ) la povestea ta despre instalarea în partiția din cărămidă, din partea mea cred că aș lua următoarea opțiune:

scoateți golul sau ușa etc. și umpleți golul cu panouri de tip spumă poliuretanică, vedeți realizarea unui panou care arată dimensiunile piesei scoase pentru a face o înlocuire cât mai precisă posibil.
În ceea ce privește pereții despărțitori de pereți, totul depinde, dacă construcția unui bloc de beton, eliminați totul și câștigați spațiu și refaceți o izolație exterioară. dacă nu, la cea mai simplă, dar nu mai eficientă, departe de oualala, aruncați partea superioară a peretelui și introduceți izolație în densitatea plăcii tip lână de lemn 50 kg / m² și urcați în partea superioară a peretelui în căptușeală din gips (I l M-am rușinat deja, dar, ca cine ar spune că suntem dependenți de plătitori, decizia finală nu ne aparține;), atâta timp cât sfatul este dat pe deplin și înțeles, alegerea se face cu cunoașterea deplină a faptelor).

Personal îmi place ușa glisantă, dar nu este aplicată în peretele despărțitor, cel puțin dacă aveți o problemă puteți interveni fără griji și fără nicio problemă de lipsă de izolație;).


Ideile primite sunt greu de schimbat câți cred că blocul de cenușă este mai bun decât lemnul :) , că este mai durabil etc., pentru noi ideile se schimbă încet, dar există întotdeauna cei care știu mai bine decât ceilalți chiar (mai ales) atunci când nu fac parte, așa cum am spus :) .

Din fericire aici, spațiile aeriene rareori depășesc 5 până la 7 cm, din păcate când se alege alegerea acestora, există doar 5 până la 7 cm de izolație :| .

Îmi place să fiu vacă :) , Îmi place să spun lucruri chiar dacă sunt supărate, absolut nu mă deranjează să spun că o construcție de bloc de cenușă este un rahat la toate nivelurile și când în plus este umplută cu vată de sticlă în general I nu sunt tandru, nu plătesc sau nu sunt acolo pentru a da sfaturi care vi se potrivesc sau pentru a sensibiliza.
. Dacă oamenii mă întreabă, spun totul, dacă nu mă întreabă eu sunt cel care întreabă de ce această alegere :) , ei bine, uneori trebuie să puneți formele astfel încât să treacă pilula, îmi amintesc fața unui prieten care a cumpărat ceva în bloc de beton i-am dat totalul fără remușcări sau concesii, la final mi-a luat spune „practic tu spui că casa mea este un rahat” i-am spus „bine nu departe, dar observă că vei avea doar 70 până la 80 de ani dacă tencuiala este bine întreținută după ce vom vorbi mai mult :) Și să spunem că avem case cu jumătate de lemn, care au peste 150 de ani în centru și nu se înclină :) .

Nu suntem aici să cheltuim crema oricum așa o văd :) .

daca e rahat e rahat daca e bine e bine.




: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: Sunt breton și un pic cap de C ... N, dar mândru de asta
0 x
bâldâbâc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 26/02/12, 19:55
Locul de amplasare: Belgique




de bâldâbâc » 14/03/12, 22:11

D!

Aici folosesc micul document de echilibru higrotermic.
Cu peretele meu original am un R = 0.47 :şoc:
Și, logic, aș izola cu 15 cm de celuloză, iar R ar fi 4.42, ceea ce este mult mai bun : Mrgreen:
Dar mai am o întrebare, în multe discuții vă recomandăm să faceți cutii cu o înălțime maximă de 3m pentru a evita așezarea, pentru că vata suflată la densitatea potrivită nu se instalează în timp, nu-i așa?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 14/03/12, 23:07

Uh ... Bună seara și unde ai pune vata asta? Nu este bine înțeles acolo.

În rest, în principiu, cantitatea recomandată ține cont de așezare (trebuie doar să respectați standardele) și dacă a existat vreo așezare ... punctul di problemă deoarece volumul mic de aer care rămâne cu greu circulă, și el însuși servește ca izolație, cu excepția fisurilor ... dar nu ar trebui să existe, deoarece acesta este și motivul „Partiție”). În cele din urmă, dacă a existat vreunul, este recuperabil, puțină umflare cu spumă poliuretanică este suficientă pentru a „micșora” pentru restul vieții construcției ... Ca contra-exemplu: vata minerală vândută acum cincizeci de ani ca „material foarte durabil” și indestructibil prin natura sa (vată de stâncă sau de sticlă), se vede puternic dezintegrat în timp (pierderea grosimii, aderenței și consistenței, din moment ce „se prăbușește la atingere abia atingându-l ...) și, prin urmare, nu-și mai îndeplinește rolul pe termen lung ...

În rest, l-am lăsat pe b23 Breton să răspundă.

bidouille23 a scris:re,

M-am gândit (da mi se întâmplă :) ) la povestea ta despre instalarea în partiția din cărămidă, din partea mea cred că aș lua următoarea opțiune:

ieșiți din golful sau ușa etc. și umpleți golul cu panouri asemănătoare styrodurului,

Ei bine, atunci în acest caz, partiția din cărămidă nu mai este folosită acolo : Mrgreen: decât pentru a proteja izolația: protecția este scumpă și nu rezolvă punțile de frig => deci breton rebelotte (trebuie să fiu un breton ascendent helveticus nativ, hahahahaha ....)

bidouille23 a scris:vezi realizarea unui panou care să prezinte dimensiunile piesei scoase pentru a face o înlocuire cât mai exactă.

Nu totul „a înțeles”, dar uneori îmi ia ceva timp; =) mebon, un raționament similar ...

bidouille23 a scris:În ceea ce privește pereții despărțitori de pereți, totul depinde, dacă construcția unui bloc de beton, eliminați totul și câștigați spațiu și refaceți o izolație exterioară.

Perfect, dar în cazul acestui fir, partiția dublă nu există încă (haideți să ne rugăm ...), deci nu există niciun motiv pentru a o „fart” (cu excepția simbolicului, desigur;))

bidouille23 a scris:dacă nu, la cea mai simplă, dar nu mai eficientă, departe de oualala, aruncați partea superioară a peretelui și introduceți izolație în densitatea plăcii tip lână de lemn 50 kg / m² și urcați în partea superioară a peretelui în căptușeală din gips (I l M-am rușinat deja, dar, ca cine ar spune că suntem dependenți de plătitori, decizia finală nu ne aparține;), atâta timp cât sfatul este dat pe deplin și înțeles, alegerea se face cu cunoașterea deplină a faptelor). Personal îmi place ușa glisantă, dar aplicată nu pe compartimentarea din cărămidă, cel puțin dacă aveți o problemă puteți interveni fără griji și nici o problemă de lipsă de izolație;).

Aici ... va da totuși idei bune care justifică instalarea unei partiții duble, atunci ... hihihih ... Este al doilea debré (Michel, paznicul nebunilor ... : Mrgreen: nu celălalt), cred ... : Mrgreen:

bidouille23 a scris:Ideile primite sunt greu de schimbat câți cred că blocul de cenușă este mai bun decât lemnul :) , că este mai durabil etc., pentru noi ideile se schimbă încet, dar există întotdeauna cei care știu mai bine decât ceilalți chiar (mai ales) atunci când nu fac parte, așa cum am spus :) .

Acolo, nu este complicat, îl arunc asupra lor „Legea masei»Și se rezolvă rapid și mă gândesc la asta (vă mulțumesc) aș adăuga o clauză contractuală, de genul care ar prevedea că clientul care ar suprascrie sfaturile noastre, ar trece de facto ca "manager de proiect", și și-ar asuma, de facto, întreaga răspundere pentru deciziile unilaterale pe care le ia, fără ca acesta să poată - în niciun caz și în niciun fel - să transforme situația în avantajul său, făcându-l un motiv pentru perturbarea contract ... Deci, nu numai că plătește totul, până la sfârșit, dar el este cel care își asumă responsabilitatea pentru deciziile care depășesc calificările sale, ceea ce este cel mai mic dintre lucruri (o voi obține pentru mine. ..)

bidouille23 a scris:Din fericire aici, spațiile aeriene rareori depășesc 5 până la 7 cm, din păcate când se alege alegerea acestora, există doar 5 până la 7 cm de izolație :| .

Și re-belotte ...

bidouille23 a scris:Îmi place să fiu vacă :) , Îmi place să spun lucruri chiar dacă sunt supărate, absolut nu mă deranjează să spun că o construcție de bloc de cenușă este un rahat la toate nivelurile și când în plus este umplută cu vată de sticlă în general I nu sunt tandru, nu plătesc sau nu sunt acolo pentru a da sfaturi care vi se potrivesc sau pentru a sensibiliza.
. Dacă oamenii mă întreabă, spun totul, dacă nu mă întreabă eu sunt cel care întreabă de ce această alegere :) , ei bine, uneori trebuie să puneți formele astfel încât să treacă pilula, îmi amintesc fața unui prieten care a cumpărat ceva în bloc de beton i-am dat totalul fără remușcări sau concesii, la final mi-a luat spune „practic tu spui că casa mea este un rahat” i-am spus „bine nu departe, dar observă că vei avea doar 70 până la 80 de ani dacă tencuiala este bine întreținută după ce vom vorbi mai mult :) Și să spunem că avem case cu jumătate de lemn, care au peste 150 de ani în centru și nu se înclină :) .

Ai nevoie de ceea ce ai nevoie : Mrgreen: și eu, dar m-a costat scump, totuși punusem formularele, dar jenarea mea era foarte, uh ... cum să spun ... „marcat” ...

bidouille23 a scris:Nu suntem aici să cheltuim crema oricum așa o văd :) .

daca e rahat e rahat daca e bine e bine.

Da, la fel, nu-mi pasă să balansez totul, atâta timp cât am conștiința mea pentru mine, cel puțin dorm liniștit!

bidouille23 a scris: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: Sunt breton și un pic cap de C ... N, dar mândru de asta
: Mrgreen: : Cheesy:

ahahah .... Trebuie să fiu la fel.
Dernière édition alin Obamot 15 / 03 / 12, 07: 02, editate 1 ori.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 15/03/12, 00:06

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

pentru re-umflarea nu este nevoie de spumă, o gaură o lovitură de mașină cu vată și zouuu.

pentru agalandage ai înțeles totul ca mine :) că am înțeles ca tine, pe scurt, este necesar din start să nu faci pauză :)


pentru panou este același lucru, dar o altă formă de a sigila agalandajul, deci nu este mare lucru dacă nu este înțeles.

Pentru despărțirea dublă, nu am spus că, pentru a-l face pentru mine, am spus că pentru cititorul care va trece;), pentru a-l face pentru mine, aș spune că numim toate lemnele vegetale cu o bază subfelodermică, : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: ai văzut nuanța;)


"Aici ... tot va da idei bune care justifică instalarea unei partiții duble, tu atunci ... hihihih ... Este al doilea debré (Michel, paznicul nebunilor ... Domnul Green nu este acolo 'altul), cred ... domnule Green "

urât eu urât

„Acolo, nu este complicat, le echilibrez„ Legea masei ”și se rezolvă rapid și mă gândesc la asta (vă mulțumesc) aș adăuga o clauză contractuală, de genul care ar prevedea că client care ar suprascrie sfaturile noastre, ar trece de facto ca „contractant principal” și și-ar asuma, de facto, toată responsabilitatea pentru deciziile unilaterale pe care le-ar lua, fără ca el să poată - în orice caz și să nicidecum - transformați situația în avantajul său, făcându-l un motiv pentru încălcarea contractului ... Deci, nu numai că plătește totul, până la final, ci el este cel care își asumă responsabilitatea pentru deciziile care i-ar depăși calificările. , care este cel mai mic dintre lucruri (o să-l servesc din nou, acela ...)
"

ești un pervert, dar îmi place mult
: Mrgreen:

"Și re-belotte ..."

Sunt rău eu însumi rău

„Ai nevoie de ceea ce îți trebuie și domnul Green, dar m-a costat scump, totuși punusem formularele, dar jena mea era foarte, uh ... cum să spun ...„ marcat ”.. .
„eu nici o embara așa costă ieftin dar nu aduce nimic
: Mrgreen: deodată sunt încă atât de sărac

: Cheesy: dar mă culc liniștit măcar :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/03/12, 05:33

Sincer m-am calmat, nu pervertit, ci poet și caaaaalme .... : Mrgreen:

Am spus totul, nu-i așa? .......... Ôoooooooooomhhhh ...........!

bidouille23 a scris:pentru re-umflarea nu este nevoie de spumă, o gaură o lovitură de mașină cu vată și zouuu.

Este diferența dintre „băieții mici de pe teren” și cei care nu părăsesc niciodată biroul ...

(ok jyvé, jyvé ... -> [])

bidouille23 a scris:urât eu însuți urât [...] să mă trag la dracu aș spune asta numim lemn toate vegetale cu o bază subfelodermică, : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: ai văzut nuanța;)

Când Sufletul Aerului întâlnește strigătul boa și vuietul ferăstrăului circular, nu-i așa chemarea pădurii? :?: [...] : Mrgreen: : Cheesy:
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 15/03/12, 14:38

pouet sau poet la fiecare ferăstrăul său :)

: Mrgreen:

sau cred că am spus totul, dar mai mult : Mrgreen:

ieși din biroul tău, ia-ți aer pe șantier;)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134