Conservarea legumelor? congelare

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Moindreffor » 04/09/18, 08:58

chatelot16 a scris:problema congelatorului este că în cazul unei întreruperi a energiei pierdem totul

cel putin 20 de ani in urma, un vecin avea prea multe fasole verde ... Am inceput sa fac conserve in borcane de sticla ... Am mancat-o mult timp si am pastrat cateva pentru a vedea cât durează ... și pare să păstreze perfect: fără pierderi

pentru mine congelatorul este pentru depozitare pe termen scurt ... orice lucru care poate păstra în borcane sterilizate este mai sigur decât congelatorul

după cum am spus mai sus, conservele în borcane sunt întreaga mea copilărie la bunica mea, pe lângă siguranță aduce mai mult gust, deoarece în borcanul de fasole (de exemplu) puteți aluneca usturoiul, ceapă, pe scurt tot ceea ce poate da un gust bun în plus față de ceea ce nu oferă înghețarea

pentru securitate am optat pentru 2 congelatoare mici în loc de unul mare, dar când cele 2 sunt pline, bine că există mai multă securitate : Mrgreen:

congelatorul economisește timp, grădină, spălare, ștergere, plic, congelator, ar trebui să-l compar cu albire suplimentară pentru a vedea ce aduce, dacă este mai bine, merită
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Gaston » 04/09/18, 10:17

Moindreffor a scris:
chatelot16 a scris:problema congelatorului este că în cazul unei întreruperi a energiei pierdem totul

pentru securitate am optat pentru 2 congelatoare mici în loc de unul mare, dar când cele 2 sunt pline, bine că există mai multă securitate : Mrgreen:
Numărul de congelatoare nu modifică riscul de întrerupere a alimentării, cu excepția cazului în care aveți 2 congelatoare în două orașe diferite : Mrgreen:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Moindreffor » 04/09/18, 11:24

Gaston scria:
Moindreffor a scris:
chatelot16 a scris:problema congelatorului este că în cazul unei întreruperi a energiei pierdem totul

pentru securitate am optat pentru 2 congelatoare mici în loc de unul mare, dar când cele 2 sunt pline, bine că există mai multă securitate : Mrgreen:
Numărul de congelatoare nu modifică riscul de întrerupere a alimentării, cu excepția cazului în care aveți 2 congelatoare în două orașe diferite : Mrgreen:

Da, bine făcut, am vrut să spun în cazul unei defecțiuni a dispozitivului și, de fapt, am familia mea nu departe, așa că, în caz, pot muta o parte din mâncare,

dar trăiesc la poalele transformatorului : Mrgreen: Deci, dacă nu există o întrerupere a puterii reale, sunt în regulă : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 245

Re: Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 04/09/18, 12:31

Mulțumesc din nou tuturor,

Did67 a scris:[Odată cu avansurile mele în materie de drepturi de autor, mi-am cumpărat un mega congelator de piept de peste 400 l, A +++ sau puțin mai mult de 250 kWh / an conform standardelor; aproximativ patruzeci de ore de autonomie în cazul unei întreruperi de curent (aceasta este „extensia” grădinii mele de legume)]


Revin la acest punct:

Presupun că o autonomie de 40 de ore înseamnă că, datorită izolației, se menține o temperatură interioară maximă (fără deschidere)?

Dar această temperatură trebuie să crească în continuare (mai mult sau mai puțin repede în funcție de temperatura din jur) ...

Știți la ce prag de temperatură interioară se păstrează integritatea conținutului?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Did67 » 04/09/18, 15:39

perseus a scris:
Ha Sunt interesat să știu ce folosești în mașina de înghețată (în PM dacă preferi să eviți publicitatea)



Fără publicitate, acest gen de „chinoiserie” funcționează surprinzător (și tare). Până când ???

Dintr-o dată, o orgie de „sorbiți” din fructe pure, fără adaos de zahăr (uneori are un gust puțin fructat!), Conform celor două metode:

a) fructe congelate așa cum sunt, trecute cu mașină

b) „piure” de fructe roșii, însămânțate, congelate în tăvi de cuburi de gheață, spălate la mașină ...

https://www.mathon.fr/cat-electromenage ... #ectrans=1
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Did67 » 04/09/18, 15:47

AD 44 a scris:
Revin la acest punct:

Presupun că o autonomie de 40 de ore înseamnă că, datorită izolației, se menține o temperatură interioară maximă (fără deschidere)?

Dar această temperatură trebuie să crească în continuare (mai mult sau mai puțin repede în funcție de temperatura din jur) ...

Știți la ce prag de temperatură interioară se păstrează integritatea conținutului?


Da, este fără deschidere. Și cu un fel de „bloc” în stil cooler deasupra.

Pe de altă parte, nu știu care este temperatura tolerată: dezgheț, cred, deci câteva grade sub zero ????

Pentru securitate:

a) avariile congelatorului sunt excepționale (cea pe care o aveam înainte și care este întotdeauna „în rezervă”, fusese cumpărată de părinți când aveam vreo cincisprezece ani; am 65 de ani; funcționează perfect ... Era înainte de perimarea planificată)

b) întreruperile din sector devin mai frecvente, cu furtuni, inundații, rețeaua care uneori îmbătrânește, etc. Acesta este un risc împotriva căruia trebuie să mă protejez (de asemenea, pentru că cazanul meu cu energie electrică necesită energie electrică), prin urmare, este planificată achiziționarea unui generator (ceea ce îmi va permite, de asemenea, să-mi folosesc tocătorul electric fără conectare). Cu drepturile de autor a celei de-a doua cărți ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Gaston » 04/09/18, 15:48

AD 44 a scris:Știți la ce prag de temperatură interioară se păstrează integritatea conținutului?
Conform ISO 15502, este de -9 ° C.

Digital a scris:Figura indicată pe fișa tehnică a unui frigider este obținută prin congelarea pachetelor de diferite dimensiuni (alimente ersatz) care conțin senzori. Odată ce temperatura este de -18 ° C, puterea la congelator / frigider este tăiată, iar cronometrul funcționează până când un senzor raportează o temperatură de -9 ° C.
[...]
Încercarea trebuie să aibă loc la 25 ° C, cu excepția modelelor din zona climatică tropicală (T), care trebuie apoi supusă testului la o temperatură ambientală de 32 ° C.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Did67 » 04/09/18, 15:51

AD 44 a scris:
Știți la ce prag de temperatură interioară se păstrează integritatea conținutului?


Ca tot ceea ce este natural, nu există un prag precis, cum ar fi „înainte, se păstrează; după, este mort” ... Este mai mult sau mai puțin bine conservat. La -18 ° C, sunt momente în comparație cu diferitele alimente - pe care rareori le respect! - și în special în ceea ce privește oxidările, care nu sunt oprite. Bacteriile sunt congelate atunci când sunt înghețate. Gata cu apa lichida. Gata cu viața activă (chiar dacă există supraviețuire).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Did67 » 04/09/18, 15:54

Gaston scria:
AD 44 a scris:Știți la ce prag de temperatură interioară se păstrează integritatea conținutului?
Conform ISO 15502, este de -9 ° C.

Digital a scris:Figura indicată pe fișa tehnică a unui frigider este obținută prin congelarea pachetelor de diferite dimensiuni (alimente ersatz) care conțin senzori. Odată ce temperatura este de -18 ° C, puterea la congelator / frigider este tăiată, iar cronometrul funcționează până când un senzor raportează o temperatură de -9 ° C.
[...]
Încercarea trebuie să aibă loc la 25 ° C, cu excepția modelelor din zona climatică tropicală (T), care trebuie apoi supusă testului la o temperatură ambientală de 32 ° C.


Ah perfect. Este mai sever decât credeam.

Acasă, durata va fi mult mai lungă, deoarece se află în „spălătorie”, unde este + 12 ° C iarna. Prin urmare, trebuie să câștig aproximativ XNUMX% în durată ...
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 245

Re: Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 04/09/18, 18:17

Evident, toate răspunsurile dvs. oferă idei cu privire la optimizarea utilizării fotovoltaice pentru autoconsum ... : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168