Totul despre cartofi pentru 2021

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Adrien (ex-nico239) » 18/06/21, 15:16

Niciodată văzut în 5 ani, dar anul acesta primăvara este tropicală, așa că nu știi niciodată
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 18/06/21, 17:24

Did67 a scris:
„Apariția spontană” este o pacoste!



Nu era clar: vorbesc despre „cartofi în creștere”. Prin urmare, este în mod necesar acolo unde au fost anul trecut. Deci, acolo unde sunt îngropați adulții care petrec iarna ...

Pe de altă parte, am putea spune că sunt plante martirice, cu excepția faptului că acolo, fără prădători foarte eficienți (există multe bug-uri sau lăcustele verzi se pare), martiriul, generează mai degrabă o întreagă sectă ...
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 18/06/21, 20:26

Doris a scris:Am câțiva gândaci Colorado, ca anul trecut, dar foarte foarte puțini și, spre deosebire de 2020, nu sunt deloc pe cartofi, ci pe cosmos. Deocamdată nu intervin deloc.

Cosmosul tău înflorește? Apoi ar putea atrage dorifori adulți.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 18/06/21, 20:41

Did67 a scris:Dacă situația îmi scapă, consider că încerc mai întâi nematodele.


Nu ar fi deja prea târziu?
Dar Didier compromisul tău cu doriforii, cum îl evaluezi? Cum se ia în considerare numărul de adulți, larve, ouă cu numărul total de plante?
Arăt, dar degeaba dacă o varietate de pdt ar fi rezistentă.
Acasă, ca de obicei, prima gazdă este vinetele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14974
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4370

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de GuyGadeboisTheBack » 18/06/21, 20:44

Nu știu de ce, de fapt, vinetele sunt un adevărat magnet de murdărie ... :(
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 18/06/21, 22:04

Biobombe a scris:
Nu ar fi deja prea târziu?
Dar Didier compromisul tău cu doriforii, cum îl evaluezi? Cum se ia în considerare numărul de adulți, larve, ouă cu numărul total de plante?
Arăt, dar degeaba dacă o varietate de pdt ar fi rezistentă.
Acasă, ca de obicei, prima gazdă este vinetele.


Ma gandesc sa folosesc!

1) Nu, nu prea târziu (la mine): „tratăm” larvele. Este „curativ”.

2) Nu cunosc pragurile. Cred că există fișe tehnice pentru producătorii profesioniști. Dar mi se pare evident că trebuie să acționați rapid la început. După aceea, este puțin scăpat de sub control.

3) S-a stabilit că daunele de până la aproximativ 25% din suprafața frunzelor nu afectează semnificativ randamentele ... Acest lucru lasă puțin spațiu pentru erori.

4) Marea dificultate este că cumpărați „carduri preplătite” și compania trebuie să vă trimită nematodele - deci există o întârziere. Sunt viermi vii! Deci, nu există stocare în magazin.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Doris » 18/06/21, 22:46

Biobombe a scris:
Doris a scris:Am câțiva gândaci Colorado, ca anul trecut, dar foarte foarte puțini și, spre deosebire de 2020, nu sunt deloc pe cartofi, ci pe cosmos. Deocamdată nu intervin deloc.

Cosmosul tău înflorește? Apoi ar putea atrage dorifori adulți.

Da, înfloresc și le am peste tot în legumicole. Deocamdată, pe ei am văzut gândaci din Colorado.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de alcalin » 06/07/21, 17:45

Ce mai face cartofii tăi?

Anul acesta îl găsesc pe al meu cam rar, foarte verde, dar nu foarte stufos ... lipsă de căldură sau de soare?

Nu văd niciun gândac din Colorado, dar sunt plini de bindweed și nu pot conține invazia. Acestea fiind spuse, nu sunt sigur că este foarte enervant pentru producție, ce crezi?
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 06/07/21, 18:05

Bindweed este un vicios: nu risipește energia făcând tulpini "dure", să crească în înălțime și să înțepe lumina: profită de tulpinile altora, se înfășoară și ... înțepă o parte din ele. investind!). Un drac de brigand.

Și dintr-o dată, are o mulțime de economii de energie, pune toate acestea în rizomi și anul viitor, îți va da lovitura lui Jeff Bezos: va aprinde!

Așa că încearcă să faci câteva pasaje. Ceea ce este important este să observați începutul lăstarilor, pe care îl scoateți. Dar lăsați ceea ce este înfășurat în jurul tulpinilor de cartof. Se va usca. În caz contrar, deteriorați pdt prea mult!

Vă vor dura câțiva ani pentru a reduce această durere. Și cu fiecare eșec, presto, își completează contul bancar - rizomul și presto, hai să mergem. Amazon ar fi în faliment dacă nimeni nu ar cumpăra de la Amazon ... și Jeff nu s-ar încurca cu rachete. El ar face burgeri pentru salariul minim la McDonald's local!
1 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 07/07/21, 18:53

Alkaline a scris:Ce mai face cartofii tăi?

Anul acesta îl găsesc pe al meu cam rar, foarte verde, dar nu foarte stufos ... lipsă de căldură sau de soare?

Nu văd niciun gândac din Colorado, dar sunt plini de bindweed și nu pot conține invazia. Acestea fiind spuse, nu sunt sigur că este foarte enervant pentru producție, ce crezi?

A mea, Agria are o înălțime de 90 cm, picioarele sunt destul de solide, deoarece ploile abundente din vremurile recente nu le-au pus pe pământ.
Înfloresc din nou și din nou.
Pe de altă parte, Gwennies sunt destul de stufoase, destul de scăzute și nu au flori. Este serios doctor?
DSC02998.JPG
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 208