Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 08/12/23, 08:53

Aceasta este situația actuală decembrie 2023 VS în ianuarie 2023 (adică nici măcar 1 an postat pe pagina anterioară: jardinage/plante-a-croissance-rapide-dans-un-jardin-pour-avoir-l-equivalent-de-0-5-a-1-stere-de-bois-par-an-t17079-310.html#p520855 )

Cea mai vizibilă creștere este cea a celor 4 din centrul grădinii, este destul de impresionant, dacă există același factor de creștere o să ajung cu pomi de 5 până la 6 m în 1 an!!

Insula centrala:

Ianuarie 2023:

Imagine

VS

Decembrie 2023:


Robiniers Center.jpg


Cel mai mare portbagaj este cel în care am pus o cârjă (totuși suflă tare)... E doar impresionant în 11 luni de creștere :şoc:

North Grove (nu Robinia, cred că Willows, le putem tăia în fiecare an, creșterea nu a fost grozavă anul acesta):

Ianuarie 2023:

Imagine

VS

Decembrie 2023:

Robiniers Bosquet Nord.jpg
Robiniers Bosquet Nord.jpg (447.12 KB) Vizualizat de 1225 ori


Robiniers Bosquet Nord 2.jpg
Robiniers Bosquet Nord 2.jpg (418.79 KB) Vizualizat de 1225 ori


East Grove (un fapt de 4 m la capătul tulpinii)...

Ianuarie 2023:

Imagine

VS

Decembrie 2023:


Robinia de Est.jpg


Pe partea Ruisseau, creșterea este foarte diferită, pe de o parte o plantă nu a crescut aproape nimic în 2 ani (aproape în stare de tulpină așa cum am plantat-o), pe de altă parte sunt 2 care au crescut destul de bine:

Robinia Bosquet Ruisseau.jpg


Robinia Grove Stream 2.jpg
Robiniers Bosquet Ruisseau 2.jpg (411.54 KB) Vizualizat de 1225 ori


Și pentru a termina cel mai frumos plop Aspen care a supraviețuit (trebuie să rămână maxim 4 sau 5 din cele douăzeci plantate):

Robiniers Tremble.jpg
Robiniers Tremble.jpg (388.84 KB) Vizualizat de 1225 ori


Pe scurt, cel mai frumos Plop Aspen a crescut ca cel mai rău Robin... nu grozav atunci! În ciuda prezenței pârâului nu departe! : Roll:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 08/12/23, 08:58

Deci întrebare (Ahmed?): Pot să încep deja tăierea anumitor copaci Robin (cei mai înalți?) pentru a le încuraja producția de substanță uscată? Dacă da, pe ce principiu?

În orice caz, voi tăia cu severitate lăstarii sălciilor din North Grove (încerc să-i transform în sălcii măcinate) și voi tăia bradul.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 08/12/23, 09:03

Plasmanu a scris:Pe scurt: salcâmul este incredibil de invaziv.


Salcâmul fals eh...nu sunt sigur că cei adevărați cresc atât de repede...

Invazia de substanță uscată este tocmai ceea ce caut pentru a-mi face rezerva anuală de lemn! 8)

Acesta este scopul acestui subiect și al acestui experiment!

ps: incearca sa-ti introduci fotografiile in mesaje, arata mai curat...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Ahmed » 08/12/23, 13:48

În „copișurile cu rotație foarte scurtă” în care recoltarea se face cu un tip de mașină de recoltat nutreț adecvat, plantele sunt tăiate (tăiate foarte aproape de pământ) după recuperare pentru a încuraja tărașul, adică formarea cât mai multor tulpini. Această tehnică asigură mai multă substanță uscată cu dimensiuni care nu sunt prea mari.
În cazul tău, este special și probabil că această abordare nu este cea potrivită. Dacă vrei „calibru”, e mai bine să-l lași să crească; la tăierea într-o etapă pe care o considerați potrivită, este destul de probabil ca pe lângă ventuzele de pe ciot să recuperați numeroase ventuze* care vă vor îmbogăți „colecția”!
Inevitabil, la secțiunile potrivite pentru modelarea buștenilor se vor adăuga ramuri mici care pot oferi avantajos BRF...

* Venturi: tulpini verticale care cresc pe rădăcinile superficiale când se observă un dezechilibru între partea rădăcină și partea aeriană; aceste tulpini vor forma noi** copaci eliberându-se mai târziu (**de fapt sunt clone identice cu planta mamă).
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 08/12/23, 15:58

Da Ahmed și mulțumesc.

Pentru rotatiile mici am stiut-o si o sa fac in fiecare an la salcii pentru ca din cate vad (foto bovada nordica) e mai bine sa tai in fiecare an...Chiar daca inseamna cules de ramuri mai fine si ardere de cici. ..

Deci, după tine, dacă citesc și înțeleg corect, ar trebui să tai Robinia „la pământ” la fiecare X ani? :şoc:

Hm, nu este un pic brutal?

Acolo am destule ramuri de robinie care merg in toate directiile, unele tulpini depasesc deja 3m (dar intr-o singura tulpina, neaparat subtire...)...asa ca am vrut sa stiu dacă nu am putea reduce deja astăzi pentru a optimiza producția de lignit de mâine...

Ca atunci când tundeți un pom fructifer: va produce mai mult...(fructe)...

Există și ramurile joase pe anumite trunchiuri: sunt chiar utile? (vedeți gurmanzii de roșii?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14982
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de GuyGadeboisTheBack » 08/12/23, 16:27

robiniers_compressed.pdf
(622.02 Kio) Descărcate ori 93
1 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de plasmanu » 08/12/23, 16:42

Poate ajunge la mai mult de 50 cm lățime, poate merge până la 20 m și de îndată ce o parte din el moare este puțin periculos.
Dar, ca și în cazul șerpilor, de cei mici trebuie să fii atent, sunt un adevărat pericol pentru piele.
La dimensiuni medii nu poti rata spinii.
Odată ce este suficient de mare, nu mai sunt spini.

Promit că voi depune un efort pentru a integra fotografiile: asta le pune la capătul listei și necesită să mă gândesc înapoi: nu mă pricep la asta
jointes pièces
IMG_20231208_161205.jpg
IMG_20231208_161223.jpg
IMG_20231208_161239.jpg
IMG_20231208_161450.jpg
IMG_20231208_161333.jpg
IMG_20231208_161313.jpg
2 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de sicetaitsimple » 08/12/23, 17:00

Pe scurt, protecție individuală adecvată (inclusiv cască + vizor) la tăiere
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 08/12/23, 17:04

E amuzant manu, nu am sau foarte putini spini pe trunchiurile mele...(pentru moment)...

Pe de altă parte, sunt foarte multe pe noile ramuri (vezi fotografiile mele)...

ps: multumesc Guy dar nu inteleg totul...si nu vreau sa astept 20 de ani sa ma incalzesc! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de plasmanu » 08/12/23, 17:13

Legea lui Murphy este de vină.
Si eu as vrea sa nu le am, mai ales cauciucurile.
Mâinile mele nu-mi mai fac griji prea tare și este o bucurie pentru grătar pentru că foarte puține lemne se încălzesc greu și pentru mult timp.
Și tot în copilărie făceam săgeți și arcuri cu ele. Crește foarte drept.
Iar hârtia blocată între degete mari produce un sunet deosebit de șuierat, dar a trecut mult timp de când am încercat-o.
La 17 ani am împărțit gloanțe de 22lr ca Rambo pentru a avea o mini gaură de intrare și nimic în spate, dar uneori blochează semi-automatul și aveam nevoie de sonici pentru amortizor și sub-sonici pentru scuipat de flacără. În caz contrar, șurubul nu se mișcă suficient înapoi pentru a-l cupla pe următorul : Mrgreen:
Acelea erau vremurile bune, muniția autoservire la Intersport
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121