Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Ahmed » 11/12/23, 20:25

Pe anumite puncte precum pomii fructiferi, dar aici este cu scopul de a „crește lemn”... 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 11/12/23, 20:29

Este întotdeauna mai bine decât „a te împinge să bei”!!!

Hei tipule!!! : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Ahmed » 11/12/23, 20:33

Nu greși cu conjugările... : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 12/12/23, 16:42

Nu a fost nicio greseala! : Mrgreen:

Ei bine, iată-mă, am făcut niște tăieturi de întreținere atât la pomii Robin cât și la pomii fructiferi:

- îndepărtarea tulpinilor (mici) ale trunchiului
- îndepărtarea tulpinilor care se ating între ele
- îndepărtarea tulpinilor „interne”.
- îndepărtarea tulpinilor care coboară în jos

In rest cred ca pepiniera a gresit pe un plan de "Robinieri" pentru ca nu are spini...presupun ca este un plop...am sa verific cu frunzis primavara...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de plasmanu » 12/12/23, 17:34

Dacă aveți castori, nu vă așteptați la nimic pe termen lung.
Am tăiat o creangă sus care mă împiedica să pescuiesc deasupra gropii de apă. Dimensiunea unui antebrat si 3/4m. M-am legănat acolo după gaura de apă și 3 zile mai târziu. Piesa urcase în mod ciudat 10m împotriva curentului fără scoarță și era imposibil de pescuit. Și a trebuit să o arunc în desiș.
Cu 20 m mai sus este un plop uriaș unde castorul vine să facă dinții la fiecare 15 zile.

Așa că adun bucățile de cimi pe care le lasă decojite. El nu este singur mai sus în râu, nici mai jos
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 12/12/23, 17:43

Castorii (bine „mei”) nu trec la mai mult de 2 sau 3 m de mal...

Singurul robișor pe care l-am plantat în această zonă nu a fost niciodată atacat: nu sunt sigur că le plac robii, darămite ghimpii...Datele lor sunt sălcii și plopii!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de plasmanu » 12/12/23, 17:54

Le place în special ceea ce are o scoarță care este bună de mâncat și nimic nu îi oprește în scopul lor devastator de a căuta mai sus. De aceea au tăiat copacul.
Este ca topinamburul din râu, care atrage doar mistreți. Măcar ei îl uită pe al tău lângă sursă. Dar dacă găinile cad peste el, e Bagdadul jos : Mrgreen: dacă trece o duză în acel moment
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 16/12/23, 15:36

Fotografii după tăiere și (nu vă încurcați) curățare pe alocuri:

robiners est.jpg


Inca este o nebunie diversitatea de crestere, aceste 3 plante au fost plantate in acelasi timp (aceeasi marime), sunt din aceeasi specie, acelasi sol, aceeasi orientare...

Cred că seamănă un pic cu creierul uman (unele nu se vor maturiza niciodată)... : Lol: : Lol: : Lol:

robiners este 2.jpg


Am replantat și afară care erau în seră și care mai presus de toate au creat ramuri superioare care merg în toate direcțiile (un arbore tip Harry plotter? : Mrgreen: ), nu le-am tăiat să văd cum va arăta când se va întoarce în primăvara asta...

seră robiners.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de plasmanu » 16/12/23, 17:17

Ceea ce mă îngrijorează este un inginer de nivelul tău care numără crengi
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 16/12/23, 17:43

Pffff...celalalt de acolo!

Je compte pas des brindilles, je projette des buchettes à moyen terme ! : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 198