Proiect acoperis garaj fotovoltaic

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Exnihiloest » 19/09/22, 14:50

Macro a scris:... mi s-a refuzat... doborârea a 2 tei de fiecare parte a intrării mele...

Există soluții ecologice, naturale, care pot fi „durabile” dacă pomul sparge. Metoda :
1) contagiune „accidentală”. de Tetranychus urticae sau Eotetranychus tilianum
2) principiul precauției: sacrificarea necesară pentru a evita riscul de cădere și răspândirea epidemiei

Serviciu!
Ei bine, nu am spus nimic, nu vreau probleme :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Macro » 20/09/22, 07:27

Remundo a scris:pentru că povestea ta despre autoconsum este greșită. Ca de foarte multe ori pentru toți „autoconsumatorii”.

Când este doar pentru a șterge „zgomotul de fundal”, așa cum spune Phil59, poate trece.

Dar atunci când vrei să acoperi nevoi mari de autoconsum fără a fi acolo să consumi pe măsură ce soarele trece, trebuie să investești în invertoare hibride + baterii. Și aici sunt mai circumspect.


Si daca prilejul face laron, pot gasi pachete de celule cu litiu.... Sa zicem de exemplu 4 sau 6 pachete de 6 Kwh nominali pentru un total de vreo treizeci de KWh de stocare... Invertorul hibrid i-ar da inapoi. să-mi încarc Czero-ul noaptea? După aceea nu trebuie să visezi cu 4kwc de panouri nu trebuie să te aștepți la miracole în ceea ce privește producția iarna chiar dacă optimizez înclinarea la 65° ajung la 7kwh pe zi în ianuarie dar din februarie trec de 200kwh lunar deci teoretic consumul de 10Kwh x20 zile al mașinii mele...
Cu un astfel de acumulator îmi pot stoca de două ori producția zilnică chiar și vara. Dar chiar dacă înseamnă dublarea prețului instalației .... Oricât de mult este inițial să stochez și să-mi consum producția, mai degrabă decât să produc și să injecteze în rețea pentru quedalle ...

Dupa pachetele care mi se ofera.... Evident ca nu am BMS integrat... acolo incepe sa fie complicat pentru mine... trebuie sa vad daca fac bm-uri separate pentru bateriile litiu care comunica cu invertoare. ...Zou...A mai mult
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de phil59 » 20/09/22, 10:39

Trebuie să fi văzut pachetele Tesla, 9 disponibile, nu?

Si eu zyeuter, dar in prezent, bine bloc in buget!

Nu sunt sigur că a dori să încărcați C0 este o idee bună, sau când există o producție foarte mare și nu veți putea stoca totul...

Acolo sunt mai in cautarea unei instalatii complete in 2000Wc cu invertor de baza, la 600€, poate mai putin, invertor care nu s-a folosit, nici o bestie, dar 600€ este "peuchre", probabil prea mult pentru mine. , și poate avea câteva panouri suplimentare, pe care le-aș vinde parțial, sau nu .....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Macro » 20/09/22, 12:02

Mi-au făcut o propunere pentru baterii cu litiu. Nu voi spune prețul sau proveniența.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de phil59 » 20/09/22, 12:07

„Noi „abuzăm” mijloacele pentru a vă face să vorbiți!” : Lol: România?
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Macro » 20/09/22, 12:50

Voi rămâne un mormânt... Fără prieteni, nici familie... Nimic...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de phil59 » 20/09/22, 12:53

Macro a scris:Voi rămâne un mormânt... Fără prieteni, nici familie... Nimic...


: Lol:

Și nu poți nega sau... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Macro » 20/09/22, 21:21

hai sa facem scurt: nu asta e...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de phil59 » 20/09/22, 21:24

: Lol:

Mult mai bine pentru tine!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14979
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de GuyGadeboisTheBack » 20/09/22, 21:34

Imagine Laud și admir modestia incomensurabilă a lui JR Macro care nu vrea să se arate prin faptul că îl cunoaște pe Elon (fără nume) care a fost acasă incognito vara aceasta la o petrecere merguez în pantofi tap, șosete și pantaloni scurți fără chiloți. . 8) : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140