Proiect acoperis garaj fotovoltaic

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de phil59 » 21/09/22, 19:25

Ulterior, nu este neapărat necesar să avem toate înclinațiile posibile.

Pentru ceva deloc rau sunt suficiente 3 inclinatii pe an....chiar 2, daca esti lene, fie si una singura, in functie de necesitati, mult peste 50°, ca iarna sa-ti revina destul de mult...

Nici nu ar trebui să coste un braț pentru suporturi.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de sicetaitsimple » 21/09/22, 22:36

Macro a scris:Va trebui să mă arunc înapoi în lecțiile mele de mecanică... Pentru a calcula forța cilindrilor necesari pentru a ridica vela...

Ah, asta începe să devină serios! : Lol:
Mai serios, nu cred că o poziție complet verticală este neapărat esențială, mai ales pentru riscul de grindină.
Un sistem asistat de cilindru care să vă permită să vă orientați ușor și rapid între 30° și 60°, de exemplu, ar fi atât o modalitate de a optimiza producția pe tot parcursul anului, cât și de a proteja instalația prin trecerea la modul de 60°. ° în cazul unei alerta.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Macro » 22/09/22, 04:39

Cel mai probabil mă voi limita la aceste înclinații. Un sistem controlat de cricuri care să meargă de la 90 la 30° fără pantograf mi se pare greu de avut în vedere în ceea ce privește cursele cricului și forțele de aplicat punctelor de pivotare.În plus, îmi va permite să pun la loc șirul de rufe. la adăpostul ploii sub panouri.

Structura va fi din tuburi dreptunghiulare de otel. Doar ca vad daca firma care face vopsea epoxidica la cald imi poate pune la dispozitie o structura de 8m lungime... Si transportul... Pentru ca si pe remorca mea asta va depasi putin. ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de phil59 » 22/09/22, 09:18

Cu cât este mai înclinat, cu atât „vântul” va avea mai multă putere asupra structurii...

Să fac 8m dintr-o singură mișcare, nu voi face.

2-3 panouri in cel mai bun caz....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Macro » 22/09/22, 10:04

Si anume structura va fi fixata pe un perete...
fix perete.pdf
(157.8 Kio) Descărcate ori 191

char ppv.pdf
(204.59 Kio) Descărcate ori 187
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Christophe » 22/09/22, 11:25

1 la fiecare 4 m? Ce lungime totala? 8m?

Deci nu mai ești pe acoperișul garajului tău? (scuze, am întârziat câteva postări aici)

Un sistem de legături mi se pare suficient, cricurile sunt într-adevăr un lux (dar cred că le-ai luat deja?)... e interesant doar dacă vrei să-l variezi într-o perioadă scurtă, este de spus automat tilt cu un Tracker cu 1 axa?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Macro » 22/09/22, 11:56

Da 8m lungime. Într-o înclinare pe peretele casei mele (vezi videoclipul) 1 rând de 8 panouri de 1m75 înălțime pe 1m lățime... Cred că aș putea folosi un cadru mai ușor ca un tub de 60x25

Vor mai fi 180 kg de panouri plus cadrul. Nu mă văd corectând înclinațiile lor cu mâna. Cilindri da pot recupera unii dar nu au un accident vascular cerebral mare (paturi medicale)
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de Christophe » 22/09/22, 12:43

„Dă-mi o pârghie suficient de mare și voi ridica lumea...”
(a uitat să precizeze că are nevoie și de un punct fix de sprijin!)

Nu stiu nimic de actionare de pat, presupun ca e 1 pe pat si ca functioneaza ca alea de pe scaune de birou (actiune asa simpla?)? Nu neaparat potrivit...

Și pentru automatizare? Sincer, dacă faci un sistem jack frumos, trebuie să te gândești la el!

Ok, am văzut videoclipul, vrei să-l pui aproape de pământ atunci?

Ai grijă la umbra de pe balcon, am avut aceeasi problema acasa, cea mai mică umbră de la un capăt al curelei vă va bloca sau vă va limita sever producția...deci pentru a pune cel mai departe de balcon (sau ideal mai sus)...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de phil59 » 22/09/22, 12:47

Cursa, depinde de tine, dar bazează-te pe aproximativ 60° pentru iarnă și fă ce poți mai bine pentru vară.

În cel mai rău caz, grossomodo vei pierde poate 5% vara, dar la 60° iarna, vei câștiga 15°... (5% la numere mici, dar 15% la cele mari, dar când nu o faci" nu am cea mai mare nevoie).

Este ideea mea, fiecare se adaptează după ceea ce caută.

Diagrama ta seamănă un pic cu ceea ce am avut în vedere, crezi că cele 3 cricuri sunt suficient de puternice pentru a rezista la „sfâșierea” pe care le-ar putea provoca vântul. Nu mă refer la greutatea de mișcat și de a menține panourile la loc, ci de vântul...
Acesta este ceva care m-ar îngrijora, poate greșit....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Proiect de acoperiș garaj fotovoltaic




de sicetaitsimple » 22/09/22, 12:56

philxNUMX a scris:....crezi ca cele 3 mufe sunt suficient de puternice....


Ar fi 4, nu? Două pentru fiecare dintre cele două jumătăți de structuri?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120