Cazan de napolitană, posibilă autonomie?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de izentrop » 21/01/23, 12:09

Christophe a scris:Ați văzut niște mormane de gunoi de grajd? M-as mira daca mai este mult oxigen in inima!
Atâta timp cât materialul este amestecat cu paiele, nu este nevoie de mult.
Christophe a scris:Auzisem că și silozul de porumb creează alcool...de aceea vacile îl adoră!
Este compactat și acoperit cu o prelată. Fermentația anaerobă este oprită rapid prin acidificarea bacteriilor lactice. O parte din zaharurile transformate în alcool pot ajunge. Mai presus de toate, mucegaiul trebuie evitat.
Silozurile normale au un miros minim din cauza acidului lactic. Dacă producția de acid acetic este mare, atunci silozul poate avea miros de oțet. Conținutul ridicat de etanol poate face ca silozul să aibă miros de alcool.
https://extension.psu.edu/diagnostic-de ... 27ensilage.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de Forhorse » 21/01/23, 13:15

Christophe a scris:Ben transformă 3 până la 5 ha într-o pădure...dar apoi trebuie să aștepți puțin...huh!


Ideea nu este chiar să plantezi o pădure, ci să vezi dacă este posibil să investești într-un tocător pentru a face altceva decât compost.

De acolo aș vedea cu ce pot produce cu întreținerea gardurilor vii și livezi, inclusiv la vecini.
Și dacă nu este suficient, mai am foști colegi care fac lemn (cumpărare tăieturi pe picioare) de la care aș putea cumpăra ramuri din tăiere pentru a produce ceea ce îmi trebuie (e avantajul unui tocător montat pe un tractor agricol, poți mergeți direct la șantierul forestier pentru a efectua prelucrarea la fața locului pe măsură ce mergeți)

Deocamdată întrebarea nu este să găsești material de măcinat, ci să știi dacă achiziționarea unei râșnițe poate fi o operațiune care va fi folosită pe termen mai mult sau mai puțin lung, pentru a produce combustibil utilizabil într-un cazan menajer?

Dacă nu, atunci nu prea vreau să investesc între 3000 și 4000 de euro în echipamente care vor fi folosite doar până la urmă pentru a face compost. Ar putea la fel de bine să sacrifice puțin spațiu pentru a face o grămadă mare de crengi într-un colț (din acest cont mai degrabă investesc într-o furcă din față, ceea ce mi-ar fi mult mai util pentru multe alte lucruri)

Dacă da, atunci investiția ar putea fi posibilă, chiar dacă centrala cu așchii ajunge doar în 10 ani...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de Ahmed » 21/01/23, 15:16

Există o diferență între RCW și așchii de pădure: primul provine exclusiv din ramuri proaspete mai mici de 7 cm în diametru, în timp ce așchii de lemn (a cărui dimensiune nu este fixă ​​și depinde de caracteristicile echipamentului de încălzire alimentat), este mai degrabă destul de mare. resturi de lemn. Acest ultim punct dintr-un motiv destul de simplu de înțeles: cu volumul „scuipă”, cu crenguțe, consumi soarele și este posibil doar ocazional să scapi de el. Uscarea chipsurilor se face in mormane, fie in magazie, fie sub o prelata respirabila si bacteriile sunt cele care se ocupa de treaba (in aproximativ 3 saptamani), cu putin carbon. Este un proces foarte ieftin și totuși complet automat, deoarece de îndată ce umiditatea nu mai este suficientă, activitatea bacteriilor se oprește.
Daca ai nevoie de sfaturi pentru o macinata, am cateva idei pe tema...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de Forhorse » 21/01/23, 15:43

Da, as dori niste sfaturi pentru rasnita, fie ca doar pentru informatie.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2674

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de sicetaitsimple » 21/01/23, 15:49

Forhorse a scris:Da, as dori niste sfaturi pentru rasnita, fie ca doar pentru informatie.


Aflați „la ambele capete”, pentru că cred că un cazan individual cu așchii de lemn nu este ușor de operat.
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de Ahmed » 21/01/23, 17:33

Un cazan de napolitană necesită, într-adevăr, o infrastructură destul de grea. Decizia depinde din punct de vedere tehnic de caracteristicile spațiilor de încălzit. În cazul în care volumul de încălzit este prea mic sau/și posibilitățile de amenajare dificile, o boiler pe bușteni ar putea fi o opțiune mai bună, deși costul combustibilului este mai mare decât cel al așchiilor de lemne. Dacă lăsăm deoparte aceste întrebări pur tehnice, totul se rezumă într-adevăr la o chestiune a relației dintre investiție și costul de exploatare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2674

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de sicetaitsimple » 21/01/23, 17:54

Ahmed a scris:se rezumă într-adevăr la o chestiune a relației dintre investiție și costul de exploatare.

Nu pot fi complet de acord, trebuie să ții cont și de bătăi de cap.
Sunt suficiente marturii pe acest site de la oameni care au probleme cu cazanele pe peleti pentru a se convinge (chiar daca cu siguranta nu sunt majoritatea), si totusi peletii sunt un produs destul de bine calibrat.
Manipularea automată a produselor solide la fel de neomogene precum așchiile de lemn este doar o capcană pentru probleme. Desigur, în camerele de cazane mari, cu personal de operare prezent și instruit, și echipamente bine adaptate, este mai ușor de gestionat.
Este doar părerea mea, nu voi recomanda niciodată un cazan individual cu așchii de lemn (chiar celui mai mare dușman al meu :D ).
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de Ahmed » 21/01/23, 18:10

Este adevărat că este un pic o fabrică de gaze (în sensul vechi al termenului!) și că se adresează în principal celor cărora nu le este frică să se murdărească pe mâini. Am avut un prieten care se descurca foarte bine...
Nu sunt deloc familiarizat cu cazanele pe peleți, dar presupun că sunt în mare parte cele care au probleme cu apariția?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2674

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de sicetaitsimple » 21/01/23, 18:41

Ahmed a scris:Nu sunt deloc familiarizat cu cazanele pe peleți, dar presupun că sunt în mare parte cele care au probleme cu apariția?

Desigur, asta am vrut să spun prin a scrie.chiar dacă cu siguranță nu sunt majoritari"
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Cazan de napolitană, posibilă autonomie?




de phil59 » 21/01/23, 18:57

Kinetoterapeutul meu are un cazan pe peleți, care are vreo 10 ani, și nicio problemă deosebită cu, din câte am înțeles, o singură defecțiune pură de „peleți”.
(calorifer apa pb, dar ramane pe orice cazan).

Am o sobă pe lemne „cazan”, așa că se conectează la calorifere, e plăcută, se încălzește bine, dar necesită multă manipulare de prezență pentru a o folosi, trebuie să fiu acolo pentru iarna asta la deja peste 30 de metri cubi, iar boiler pe gaz care îl completează, noaptea de exemplu.

Multă vreme și acasă este interzis să „facem foc afară”.

De fapt e cam normal, pentru „vecinii”, dar pe un teren foarte mare nu deranjezi multă lume....

Atata timp cat nu am avut vecini, pe a doua jumatate a terenului meu, am avut, nu am avut pe nimeni inainte de 2-300m.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 242