Noua reglementare termică 2005 (RT2005)

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Chartrousin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 28/11/08, 23:37
Locul de amplasare: până sus




de Chartrousin » 23/04/09, 18:24

Nu putem compara consumul de încălzire al caselor și apartamentelor.
Dacă luăm o casă de 5mx10m (50m²) pe 3 m înălțime, aceasta face 140m² de suprafață în contact cu exteriorul, plus contactul cu solul prin podea. Pentru un apartament de aceeași dimensiune înconjurat de apartamente încălzite, singurul perete orientat spre exterior reprezintă cel mai rău 25m²! Un consum de 70kWh / m².an este, prin urmare, enorm pentru această suprafață numai risipitoare (aproximativ, ferestrele trebuie să fie cu un singur geam, iar pereții să nu fie izolați, pentru a realiza acest lucru?).
0 x
„Omului nu îi este de nici un folos să câștige Luna dacă se întâmplă să piardă Pământul”.
[Francois Mauriac]
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/04/09, 17:22

AVEVA a scris: Preocuparea mea (oconologică) este risipa de energie pentru a rula un ventilator care aspiră atât de mult încât mai mulți coproprietari au blocat orificiile de aerisire.
Presupun că vrei să spui ecologic. :?:
Dacă vecinii tăi au blocat orificiile de extracție, acestea cresc depresiunea în celelalte orificii și, prin urmare, zgomotul. :?
Șansele sunt ca acest lucru să frâneze și motorul și să crească consumul acestuia.
: Evil:
AVEVA a scris:Dacă abordarea mea este corectă, adică 400Wh este suficient, vmc consumă prea mult 0,7kWh x 8760h / an = 6000kWh prea mult care ca mine ar trebui să te facă să sari!

700 W mi se pare imens. :şoc:
Nu ar fi mai degrabă 70W :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 81