Articolul Pantone din Science and Life din noiembrie 2007

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 07/11/07, 12:46

Bună Christophe,
Cred că ați uitat să faceți prezentările domnului Grumberg.
Poate ai făcut-o în privat,
Vorbesc despre oamenii care sunt profund implicați în dezvoltarea acestui sistem.
0 x
oliburn
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 181
Înregistrare: 30/01/07, 07:59
Locul de amplasare: 33 Mérignac




de oliburn » 07/11/07, 12:51

Am vrut doar să spun că experiența altora este (pentru
eu) economisind timp: 10 creiere vor funcționa întotdeauna mai bine
și mai mult de unul. Sunt responsabil pentru o echipă și dacă am lucra fiecare pe cont propriu, nu am merge mai departe.
trebuie să știi cum să respecți ceea ce au făcut alții (și să-l folosească) în timp ce poți pune la îndoială întregul sau o parte a unui proiect.
orice experiență pozitivă sau negativă conduce shmilblick înainte
să profităm de ea !!! : Cheesy:
0 x
Fii propria ta torță, propriul tău refugiu, propriul tău stăpân ... "
Grumberg
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 05/11/07, 14:49




de Grumberg » 07/11/07, 13:04

Dacă toți pantoniștii din Franța și-ar fi dat mâna, ar fi înființat o asociație Legea 1901, ar fi dat câțiva euro fiecare, ar fi pregătit un protocol (cu controlul stilului Veritas) și ar fi închiriat o bancă pentru a avea, în cele din urmă, verdictul pe care îl caută atat de mult. Marea dramă a acestei afaceri este că fiecare lucrează în colțul său. Pentru a obține mijloacele de a demonstra că dopajul cu apă funcționează, trebuie să existe forță în unitate. Sunteți mii, puteți găsi și posibili sponsori (ex-Anvar, autorități locale, consiliu regional, școli de inginerie precum Douai ...): organizați-vă dosarul, susțineți-l cu măsuri incontestabile! În caz contrar, adunările dvs. vor rămâne pentru totdeauna meșteșuguri pentru cei din interior.

Fără a pretinde că sunt un „cunoscător”, ceea ce nu sunt, și în timp ce mă apăr de faptul că am făcut greșeli în articolul meu, observ că colegii mei din presa auto nu au demonstrat niciodată un efect benefic al Pantone montează orice ar fi. Nu cred într-o conspirație a tăcerii: așa cum am spus, oricare dintre noi ar fi prea fericit să pășească și să susțină că funcționează, adică, pe scurt, că „acest lucru se realizează cu o reducere semnificativă a consumului și a poluării fără pierderi de performanță, putere, cuplu sau altele asemenea.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 07/11/07, 13:08

Aș aș dori să se încheie această poveste : Cheesy:
Imagine
Imagine
Imagine
Acest mic joc între urs și câine a durat o săptămână; la început fotograful a crezut că sfârșitul câinilor săi este aproape ...
0 x
Grumberg
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 05/11/07, 14:49




de Grumberg » 07/11/07, 14:18

Ce sunt acolo? Câinele sau ursul? :D
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 07/11/07, 14:45

Grumberg a scris:Ce sunt acolo? Câinele sau ursul? :D

Nu m-am gândit la această posibilă întrebare ...
În cele din urmă, ambele au sânge roșu
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 07/11/07, 15:00

Bonjour à tous

Mulțumesc domnului Grumberg pentru participare, este minunat.
Ceea ce mă deranjează este că articolul publicat lasă sentimentul unui proces pentru visătorii dulci. Apoi putem discuta aici, să dăm argumente, să încercăm să corectăm situația, să analizăm textul, stricăciunea este făcută. Cititorul obișnuit s-a hotărât, S&V a scris un articol despre teste la o școală de ingineri cu o bancă: rezultatele sunt acolo, nu este convingător, trebuie să existe o prindere a motorului, așa că este cam normal etc ...
Nimic nu mi se pare să contrabalanseze. Aș fi arătat altceva în afară de acest exemplu: alte teste (cele de aici), cifrele de consum ale vehiculelor municipale, de exemplu. Și voi fi ajuns la concluzia că ar fi necesar să aprofundăm subiectul și că cineva își ia în cele din urmă necazul și mijloacele de a decide: eficient sau nu acest dopaj cu vapori de apă?

Sunt de acord asupra unui punct adunărilor noastre, nu le numesc „Pantone”, ci dopează cu vapori de apă (cum ar fi domnul David?), Nu este chiar același lucru și poate da o imagine proastă nu prea credibilă pentru a vorbi despre Pantone.

În ceea ce privește încercările noastre „fiecare în colțul nostru”, acestea sunt foarte îmbogățitoare pentru că ÎMPĂRȚIM prin forum ! Și constat că fiecare face un pic diferit, încercăm mai multe moduri, tehnici și progresăm fără să ne privăm de fiecare experimentând soluția sa.
DUPĂ ce am găsit a priori cea mai bună tehnică (de exemplu: bule, generator de abur sau injecție sau combustibil de apă etc.) putem lua în considerare realizarea unui ansamblu optim care să fie testat pe o bancă.
Bine, dar nu se cunosc (doar de forum) este dificil să ceri bani pentru a finanța un proiect ...

Și pot vedea (am încercat în compania mea) că nu interesează mulți oameni să îmbunătățească cele existente, adică motoarele vechi sau actuale pentru a le face să dureze mai mult, să consume mai puțin și să le curățe.
Avem încredere în producători pentru a îmbunătăți caracteristicile (acesta este răspunsul pe care îl primesc). Deci, pentru orice îmbunătățire pe care nu o actualizăm, o schimbăm cu una nouă. Normal este societatea de consum.

Pentru teste precum cea a lui André, am avut și un turbo automat 300TD (Break serie 123) ca al său, poți oricând să conduci ușor, să-l oprești etc. este un motor vechi care durează foarte mult, dar să coborâți la 9 L / 100 km este o ispravă pe care nu am putut să o fac niciodată (fără dopaj!), așa că la 6 L este imposibil fără un motiv major. ..
Și dacă conducem o pauză cu un volum mare de încărcare, înseamnă că nu o putem face cu o mașină mică!

Gata cu discuțiile, aș vrea să putem face teste cu un laborator adevărat și să mergem mai departe, să ne scoatem capul din apă! Dar nu cred că S&V ne-a ajutat în această direcție.
Oh, există marinari care demonstrează și motoarele lor de pescuit pentru a se îmbunătăți, pariez că vom înainta înlocuirea cu motoare noi!

Mult succes tuturor, sunt cam lung ...

Michel
Dernière édition alin MichelM 07 / 11 / 07, 16: 36, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 07/11/07, 15:01

imagini frumoase...

în ultimele 6 luni am fost prins de o altă cercetare și dezvoltare și nu mai frecventam forum și am ratat episodul douai ...

până când articolul de știință și viață mi-a pus nasul în el


Grumberg a scris:Dacă doriți curbele pe care le-au obținut studenții, le am, desigur. Dar cel mai bun este să-i întrebi. Christophe este în contact cu ei, trebuie să poată fi publicat raportul lor pe acest site (cu acordul școlii miniere Douai, deoarece este un proiect educațional).


Sunt mulțumit : Cheesy: Am găsit curbele pe care Christophe le-a pus acolo: https://www.econologie.com/projet-echo-m ... -3516.html

Am zburat repede și am văzut că este adevărat că au existat multe greșeli și este aproape un miracol dacă au reușit să aibă un rezultat ...

în cazul în care runda a doua ia în considerare remarcile experților care sunt pe forum a face mai bine nu ar trebui să fie prea dificil :D
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Grumberg
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 05/11/07, 14:49




de Grumberg » 07/11/07, 15:17

Asta e. Toată lumea este fericită. Celor care mă acuză că torpilez dopul apei în prealabil, îmi amintesc propriile cuvinte:

"Sistemul, sub formă de dopaj cu apă, poate furniza, fără îndoială, un câștig, din păcate dificil de evaluat în prealabil." (urmează experiența lui Matthiau Daullé, CA de l'Aisne). Pe un vehicul destul de vechi și cu un motor diesel în creștere, jocul poate merita lumânarea, cu condiția acceptării unui sacrificiu de performanță, chiar dacă este puțin evident în utilizare "


Ca torpilă, recunoașteți că nu este foarte rău! Ceea ce tocmai am copiat din propria mea rață, descrie destul de mult ceea ce a spus însuși André despre Mercedesul său, a cărui viteză maximă a scăzut (dacă îmi amintesc postarea în care vorbește despre asta). Încă o dată, dacă trusa are un impact asupra performanței, nu prezintă niciun interes decât dacă, desigur, proprietarul unui vehicul vechi este de acord să reducă performanțele pentru a-și reduce consumul (dar în acest caz, poate schimba și mașina și beneficiază de un control mai bun al poluării, de exemplu: filtrul de particule, care are anumite avantaje).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 07/11/07, 16:45

Dacă viteza maximă a unei mașini dopate cu apă scade, nu este neapărat pentru că există o reducere a puterii. Reactorul funcționează bine numai la sarcini mari, nu la rotația maximă a motorului. Este posibil ca, cu o cutie de viteze mai lungă, care să permită motorului și reactorului să-și dea toată puterea cu câteva rotații, am fi găsit sau chiar depășit viteza maximă (mă gândesc deseori la tractorul lui Toftof). Dar toate acestea rămân încă de testat. Poate că inginerii noștri în devenire vor face treaba ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85