Proiectul Laigret: experimente

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 06/10/08, 11:35

Christophe a scris:
Nu vom face laborator într-un garaj sau în fundul unei grădini !!!


Nu, dar obiectivul final, cel puțin în mintea mea, este să oferim unități de producție mini oricum, nu? Este prea devreme să spun dacă va fi pentru persoane fizice ... Văd ceva pentru municipalități, departamente, regiuni ...
Da aici, și eu am putut vedea o rețea de unități locale mici. În funcție de constatările noastre, acest lucru ar putea fi oferit și anumitor companii alimentare care au stații de epurare (biscuiți, lactate etc.).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 06/10/08, 11:40

Inițial, nu este vorba de distilarea uleiului produs, ci de producerea din deșeuri organice:

-Carne
-Faina de animale
-compost
- ...

să măsoare cheltuielile de energie necesare pentru producție și să ia în considerare o contribuție solară sau de altă natură pentru a-l face într-adevăr un combustibil alternativ
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 07/10/08, 10:48

Articol găsit în această dimineață în estul republican.
Nu este metoda Laigret, dar ar putea fi și interesantă.


Imagine
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 07/10/08, 10:58

Da, vorbim despre asta în stânga și în dreapta.
Nu aș vrea să fiu o plantă în aceste condiții :D
O simplă reflecție personală, dacă produc electricitate, există un motiv; cu siguranță să nu ne aprindem lămpile :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 07/10/08, 11:04

Bună cuicui,
Vă mulțumim pentru acest articol excelent, există e-mailul jurnalistului. L-ai contactat ?? Dacă nu, i-aș trimite un e-mail.

A+
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 07/10/08, 11:05

lejustemilieu a scris:O simplă reflecție personală, dacă produc electricitate, există un motiv; cu siguranță să nu ne aprindem lămpile :D
Nu am înțeles ce vrei să spui :şoc:
Îl poți dezvolta te rog ??
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 07/10/08, 11:35

Acest articol este o pâine bună pentru proiectul Laigret! Cuicui tocmai ai arătat ce poate aduce punerea în comun a unui proiect (și un pic de noroc)!

1) Acizi grași, bacterii, ulei de biomasă: nu sunt sigur că suntem foarte departe de Laigret ...

Sinteza prin electroliză mi se pare că a fost menționată într-unul din celelalte articole ale lui Laigret: https://www.econologie.com/documentation ... -3942.html

- Profesorul Mailhe: ulei sintetic la sfârșitul anilor 20
- Profesor Chavanne: etanoliza uleiului = diester probabil etanolic (diesterul clasic actual este metanolic, un produs de origine petrolieră)
- Roger Francois: carbonizarea și piroliza oleaniganilor pentru a obține benzină ușoară
- Dr. Zobell, ulei de fermentare din bacterii desulfovibrio


Există cu siguranță asemănări puternice între această cercetare!

2) Dacă proiectul a fost viabil în 1997, când petrolul era cel mai scăzut, astăzi trebuie să fie cu atât mai mult: dacă vor să depășească lobby-ul petrolier, doar pentru a disemina metoda PRECISĂ pe internet!

În concluzie: nu suntem industriași, dar suntem gata să-l ajutăm să își relanseze invenția!

C moa a scris:Bună cuicui,
Vă mulțumim pentru acest articol excelent, există e-mailul jurnalistului. L-ai contactat ?? Dacă nu, i-aș trimite un e-mail.

A+


Asta urma să sugerez, este amuzant că există un e-mail al jurnalistului în articol, este prima dată când văd asta! Nu este o coincidență care înseamnă că vrea să-l contactăm :D :D
Vei avea grijă de el, Ludo? El este în regiunea noastră, pkoi nu te duci să-l vezi ... ei bine, asta pentru mai târziu!

Sunt sigur că domnul Kaplan este conștient de munca lui Laigret !!

ps: cine ai facut o greseala la data: 7/12/2008 ???
Voi hibernat 2 luni? Îmi puteți trimite prin e-mail o copie cu rezoluție mai mare, vă rog?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 07/10/08, 11:45

Super,

aici este cu siguranță un pensionar care cere doar să ia torța, un atu pentru grupul de lucru

Cine este însărcinat să-l contacteze?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 07/10/08, 12:03

Christophe a scris:În concluzie: nu suntem industriași, dar suntem gata să-l ajutăm să își relanseze invenția!
Și, așa cum spunem maloche, ar putea fi interesant să aducem puțină apă în clădirea noastră sau să punem o piatră în moara noastră.

În cele din urmă să ne ajute koi ...
Asta urma să sugerez, este amuzant că există un e-mail al jurnalistului în articol, este prima dată când văd asta! Nu este o coincidență care înseamnă că vrea să-l contactăm :D :D
Vei avea grijă de el, Ludo?
Mă ocup de el cât mai curând posibil.
Sunt sigur că domnul Kaplan este conștient de munca lui Laigret !!
Fie că este un joc de cuvinte rău (dar mă face să râd) din cauza pirolizei, fie că îl citești greșit pentru că, în general, există un secol de diferență între cele două genii ale noastre. Personal mă aplec pentru prima soluție. : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 07/10/08, 14:35

Joc de cuvinte? Neînțeles ... până la curent și electroliză ... oula ... nu nu sunt atât de răsucită!

Am spus Kaplan și nu Kolbe ...

Există mai puțin de 30 de ani între lucrările lui Laigret și Kaplan ...

O să ne fie greu să intervievăm Kolbe, cred ... dacă nu există mediumi în cameră : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 119