Recuperarea aerului proaspăt într-un puț normal

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
subvalenta
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 14/12/09, 22:28

Recuperarea aerului proaspăt într-un puț normal




de subvalenta » 14/12/09, 22:38

bonjour,

Lasă-mă să mă prezint mai întâi, mă numesc bertrand, vin din drôme și dețin o fermă de chirpici pe care o renovez de 5 ani.
Și încep să văd valoarea utilizării naturii pentru a gestiona temperatura camerelor mele (mai ales privind acest lucru forum).
Am un puț de apă standard cu o adâncime de 20m, înfundat cu o placă de beton pe care o pot perfora cu ușurință.
Întrebarea mea este cum pot recupera aerul din fântână vara pentru a răci anumite camere?
Pot pune o țeavă ondulată de câțiva metri în fântână și să trec aer prin ea folosind un motor sau altul?

Vă mulțumim anticipat pentru experiența dvs. pe acest tip de subiect.

Bertrand
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 14/12/09, 22:48

salut Bertrand și bine ai venit
o pompă și o unitate interioară pentru climatizarea apei + un termostat.
evacuare canalizare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 14/12/09, 23:04

Nu foarte ecologic ca soluție ... care face ca m3 de apă să fie alimentată în pânza freatică pur și simplu pentru aerul condiționat al unei case.
La acest preț s-ar putea la fel de bine să instalați un aer condiționat electric.
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 14/12/09, 23:14

Nu foarte verde ca soluție.

de ce? să pompăm apă pentru a o respinge necurată
La acest preț s-ar putea la fel de bine să instalați un aer condiționat electric.

cu siguranță nu economia este imensă, nu este frig să faci doar o pompă mică care oricum există pe un climatizator cu apă :!:
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 14/12/09, 23:22

care face ca m3 de apă să fie alimentată în pânza freatică pur și simplu pentru aerul condiționat al unei case.

Lucrez într-o companie mică și pompăm 200 m3 / h doar pentru a răci un compresor și un răcitor.
înainte de a folosi un turn de răcire, dar pentru a evita riscul de legionella, ne transformăm în apă „pierdută”
și apoi mai multe produse de tratament.
poate fi un pic rău, dar funcționează așa și toată lumea o găsește foarte bine, inclusiv groaza :?
0 x
subvalenta
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 14/12/09, 22:28

Neînțeles




de subvalenta » 14/12/09, 23:57

De fapt, am deja o pompă de căldură aer / aer de la amzair pe un sistem de radiatoare (recuperare circuit vechi) și în curând pe încălzire prin pardoseală pe extensia mea de 100 m2).

Cererea mea nu este de a folosi apa, ci de a folosi temperatura ambiantă în acest puț blocat.

Merco
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 15/12/09, 00:24

boubka a scris:
care face ca m3 de apă să fie alimentată în pânza freatică pur și simplu pentru aerul condiționat al unei case.

Lucrez într-o companie mică și pompăm 200 m3 / h doar pentru a răci un compresor și un răcitor.
înainte de a folosi un turn de răcire, dar pentru a evita riscul de legionella, ne transformăm în apă „pierdută”
și apoi mai multe produse de tratament.
poate fi un pic rău, dar funcționează așa și toată lumea o găsește foarte bine, inclusiv groaza :?


Și așa ajungem cu pânze freatice prea mici și restricții de apă.
Este ca și cum ai vrea să crești absolut porumb în regiuni care nu sunt potrivite și care dintr-o dată trebuie să udezi.

Dorind să-și condiționeze casa prin risipirea a m3 de apă subterană, în timp ce alături o mulțime de oameni încearcă să colecteze apa de ploaie pentru a nu epuiza rezervele de apă potabilă, asta mi-ar da conștiință sincer proastă .
0 x
subvalenta
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 14/12/09, 22:28




de subvalenta » 15/12/09, 00:41

Nimeni pentru trecutul meu : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 15/12/09, 00:59

subvalența a scris:Nimeni pentru trecutul meu : Idee:


Îmi pare rău că nu am experiență. Dar, din ceea ce știu, aș spune că suprafața de schimb poate fi puțin strânsă pentru aerul condiționat.
Acum, dacă aveți suficientă adâncime de apă în fântână, puteți scufunda o țeavă în ea pentru a face aerul circular (faceți un schimbător de apă / aer ce poate) care va fi eficient, trebuie să încercați.
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 15/12/09, 01:20

De fapt, am deja o pompă de căldură aer / aer de la amzair pe un sistem de radiatoare (recuperare circuit vechi) și în curând pe încălzire prin pardoseală pe extensia mea de 100 m2).

dacă ai avut deja acest bine, alegerea aer / aer este destul de proastă :strigăt:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 223