Vânt și aer comprimat

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
B mic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 10/01/11, 10:58

Vânt și aer comprimat




de B mic » 10/01/11, 12:09

Nu este posibil să folosiți energia eoliană pentru a comprima direct aerul dintr-un rezervor (turbina eoliană trebuie să fie supradimensionată?). care generează electricitate utilă. Îmi place acest sistem care ocolește o mulțime de poluare (fotovoltaic, baterii), acest sistem pentru a tinde spre autosuficiență energetică este completat de un motor care va funcționa cu ulei și care va prelua dacă vântul cedează, vă mulțumesc că mi-ați răspuns
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 10/01/11, 12:29

Dacă este posibil, există sisteme (nu am la îndemână).

Dar echilibrul general va fi destul de rău (multă pierdere de energie în compresie și expansiune) în comparație cu bateriile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 10/01/11, 12:35

Ca să nu mai vorbim de pericolul pe care îl reprezintă ...
Un compresor mic de 100 de litri la 7 bari, când mersul devine greu, este suficient pentru a ucide un om (sau mai mulți)
Cu excepția faptului că vor avea nevoie de mai mult de 100 de litri și mult mai mult de 7 bare
Controlul regulat al rezervorului (rezervoarelor) esențial pentru a nu avea o bombă la putere acasă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 10/01/11, 12:45

Da, mult volum și presiune ridicată. Aici ar fi o estimare de volum / bară care poate stoca 1 kWh. Un motivat?

Aerul comprimat nu este un bun transportator de energie ... dar poate fi foarte practic în anumite cazuri, regenerarea frânării pe un vehicul, de exemplu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
cuarţ
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 20/01/07, 14:38
Locul de amplasare: Regiunea Paris




de cuarţ » 10/01/11, 13:21

Un sistem similar este folosit pe o insulă de canari cred,
înainte de aceasta, conceptul a fost testat în Pirinei în urmă cu peste 30 de ani.
Mecanismul constă în pomparea apei pentru citire în +/- rezervoare naturale, apoi apa este alimentată la turbine hidraulice standard.
Rezerva de apă acționează ca un acumulator tampon, corectând aspectul aleator al vântului.
Insula este independentă din punct de vedere energetic.
Vezi subiectul aici, și alte detalii acolo
0 x
Fiecare minut care trece este o oportunitate de a schimba cursul vieții tale.
Pagina YouTube, Dailymotion Page, Albumul Picasa, Pagini personale, Viktor Schauberger
B mic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 10/01/11, 10:58




de B mic » 10/01/11, 13:27

, dar în cazul unei case bioclimatice (echilibrul energetic fiind scăzut) pierderile cauzate de acest stil de stocare nu pot fi neglijate dacă necesarul de energie este scăzut, atunci producția de energie (pierderea inclusă) depășește habitatul are nevoie mai clar: este adevărat că atunci când colectez apă cu mâinile pierd mult, dar îmi rămâne suficient de băut. asta nu se poate aplica casei mele. Mai mult decât atât, este necesar să se întrețină tancurile pentru a vedea chiar și pentru a le avea într-o cameră îngropată. Îmi pare rău pentru naivitatea mea, dar sunt doar un mic tâmplar care vrea să fie eliberat de dependența de energiile DIRTY
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 10/01/11, 14:14

Christophe a scris:Da, mult volum și presiune ridicată. Aici ar fi o estimare de volum / bară care poate stoca 1 kWh. Un motivat?
Energia recuperată printr-o expansiune izotermă dintr-un volum V2 la o presiune P2 la un volum V1 la o presiune P1 este:

E = ln (P2 / P1) * P * V

Pentru un gaz ideal P * V este constant, putem folosi P2 * V2 (adică presiunea de stocare * volumul rezervorului).

Dacă luăm P1 = 3 bare (= 300000 N / m2) și P2 = 10 bare (= 1000000 N / m2), obținem E = 1.2 10 ^ 6 * V2.

Pentru a stoca 1 kWh = 3600000 J, aveți nevoie de un rezervor de 3 m3.

De aici și importanța utilizării unor presiuni de stocare mult mai mari ... cu problemele rezultate.

PS
Cu expansiunea adiabatică (mai utilizabilă în practică), se recuperează mai puțină energie ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 10/01/11, 14:52

relaxare izotermă

foarte greu de făcut, cu excepția relaxării foarte lente și, prin urmare, ne recuperăm mai puțin și mult frig care îngheță totul.
Cu apa, stocată în înălțime, și mai voluminoasă (piscina din vârful dealului), recuperarea cu turbină este mai ușoară și mai bună !!

În caz contrar, uităm sistematic de stocare mare a motorului cu arc, care este comparabil și, de asemenea, simplu !!!

Putem aprecia mai bine că petrolul este o energie compactă și ieftină !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 10/01/11, 15:01

Chiar dacă înseamnă să folosiți soluții de stocare periculoase, de ce să nu-l păstrați sub formă de hidrogen? : Cheesy:
0 x
B mic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 10/01/11, 10:58

merci




de B mic » 10/01/11, 16:18

vă mulțumesc pentru toate aceste detalii, deci dacă recapitulez, este mai bine să îndepărtați aerul comprimat
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 173