Turbină eoliană pentru a susține un încălzitor solar de apă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
rs69
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 23/03/08, 20:33
Locul de amplasare: 69 Lyon

Turbină eoliană pentru a susține un încălzitor solar de apă




de rs69 » 23/03/08, 20:51

Buna ziua tuturor,
Având construcția proprie a instalației solare de încălzire prin pardoseală + apă caldă menajeră, aș dori să o consolidez în timpul iernii (ziua cu vreme rea) cu ajutorul unei turbine eoliene de 1 kW.
Ma poti ajuta in studiul meu!
Am ideea să folosesc o turbină eoliană de 1000w (putere nominală) și 1400w (putere maximă)
generator trifazat (fără perii), regulator-redresor pentru baterie de 48v, un pachet de 4 baterii de 12v (în serie) și în cele din urmă un convertor de 48v / 220v pentru a furniza rezistența rezervorului meu solar ... : Idee:
Multumesc pentru ajutor...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 24/03/08, 10:01

Bună rs69

Dacă sunteți obișnuit să răsfoiți acest lucru forum , puteți citi că încălzirea apei cu o rezistență electrică nu este o soluție ideală
Dacă această energie electrică provine din rețea, este o risipă, deoarece pentru a produce 1KWh de căldură, a fost necesar să emită 3 în energie primară. Acest lucru este adevărat în cazul centralelor termice
Despre energia eoliană, nu putem vorbi de emisii de CO2, desigur, dar veți vedea în utilizare că energia electrică nu este atât de ușor de produs (vântul, este necesar, prietenii chiar foarte mult, des și tare)
Pe de o parte, sunt necesare echipamente scumpe și, pe de altă parte, sunt adesea foarte eficiente și profitabile (energetice și financiare). O turbină eoliană de 1000 W instalată corect va produce doar o medie de 200 W în realitate (sunt chiar optimist)
De asemenea, puteți alimenta un rezistor fără a rectifica și a stoca curentul (fără baterie sau convertor)

În ciuda tuturor, sunt un fan al energiei eoliene (auto-construcție), așa că pentru a profita de această energie gratuită din cer, este o soluție regenerabilă.
Primul lucru de făcut în studiul dvs. este să aflați despre viteza medie a vântului în zona dvs. și dacă puteți instala un catarg (înălțime maximă 12 m) cu o turbină eoliană pe proprietatea dvs.
Vom vorbi din nou despre asta cu o costare a materialului, dacă doriți

A+
0 x
rs69
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 23/03/08, 20:33
Locul de amplasare: 69 Lyon




de rs69 » 24/03/08, 11:16

multumesc buclare,
pentru viteza vântului vezi tabelul atașat :strigăt: , pentru înălțimea maximă este de 9m (Primărie) :? .
Vă mulțumim pentru ajutor.... :?:
Imagine
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 24/03/08, 11:42

bonjour,

Ne pare rău, dar tabelul arată că debitul vântului este o problemă.
Puterea unei turbine eoliene este dată în general pentru o viteză a vântului de 10 sau 12 m / s care corespunde la 36 km / h sau 43 km / h știind că puterea este proporțională cu cubul vitezei vântului.
Majoritatea turbinelor eoliene NU furnizează nimic sub 3 până la 4 m / s (aproximativ 12 km / h).
Deci, în medie, în funcție de tabel, nu se furnizează energie !!!
Ei bine, nu vom discuta: va exista putere, dar nu mult și nu pentru mult timp !!

Ar fi necesar să cunoaștem durata și forța vânturilor mai mari de 15 km / h pentru a face o estimare a energiei recuperabile .....
Atâta timp cât aveți până la 12m catarg pentru a încerca o mai bună !!

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Turbină eoliană pe lângă un încălzitor solar de apă




de BaudouinLabrique » 08/06/23, 17:30

Cea mai simplă ar fi o turbină eoliană termică
Cine ar fi crezut că chiar și un vânt înghețat ar putea genera gratuit căldură pentru a încălzi casele și apa?
Este cazul turbinei eoliene termice si la randament record!

Vezi prezentul forum : energie-regenerabilă/turbină-eoliană-termică-t17489.html

Fișierul pe care l-am făcut: https://www.retrouversonnord.be/Systeme ... ulique.pdf

Imagine
0 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9842
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Turbină eoliană pe lângă un încălzitor solar de apă




de sicetaitsimple » 08/06/23, 18:13

Decat sa dezgropam un thread din 2008 ai carui diversi colaboratori au disparut de mult, nu crezi ca e mai bine sa revii la threadul actual, cel inceput de tine?

energie-regenerabilă/turbină-eoliană-termică-t17489-130.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Turbină eoliană pe lângă un încălzitor solar de apă




de BaudouinLabrique » 08/06/23, 18:39

sicetaitsimple a scris:Decat sa dezgropam un thread din 2008 ai carui diversi colaboratori au disparut de mult, nu crezi ca e mai bine sa revii la threadul actual, cel inceput de tine?

energie-regenerabilă/turbină-eoliană-termică-t17489-130.html


Voi putea ridica subiectul sâmbătă pentru că mâine îmi primesc computerul reparat
0 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Turbină eoliană pe lângă un încălzitor solar de apă




de Forhorse » 09/06/23, 13:18

vrei un sapat?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218