Pac sau gaz de condensare?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
mai gisier
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/12/08, 22:26

Pac sau gaz de condensare?




de mai gisier » 09/06/10, 11:47

bonjour,
proiectul nostru de casă cu cadru din lemn cu pardoseală trebuie să-și găsească modul de încălzire. Doar pentru câteva zile de cercetare încă nu am răspunsul la întrebarea pe care mi-o pun:

care este cea mai bună soluție „economică” în ceea ce privește încălzirea între o pompă de căldură aer-apă și un cazan cu condensare pe gaz (posibilă încălzire prin pardoseală pentru ambele)?

Între investiția inițială, prețul kw (cel al gazului continuă să crească), chiar nu știu ce să aleg. citim totul și opusul său.

Producția mea de apă caldă va fi asigurată de cazanul pe gaz sau de un rezervor electric, în funcție de alegere.

Nu voi merge pe solar sau pe lemn.

Casa noastră va fi situată în nord (59), cu izolație excelentă (r = 5 în pereți și tavane), este de aproximativ 150m² cu mansardă transformată. În nord, acest lucru înseamnă, de asemenea, că un capac va avea nevoie de un supliment pentru zilele foarte reci ...

(O soluție ca cealaltă nu pare ecologică, știu)

Vă mulțumim pentru răspunsuri și feedback.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/06/10, 14:18

: Arrow: Electricitatea, gazul sau altele, prețurile energiei vor avea creșteri substanțiale în anii următori ...

Investiția în soluții ieftine și permiterea modulării pe diferite mese pot fi judicioase ...
(aer condiționat divizat mai puțin de 1000 € + insert sau aragaz cu peleți sub 2000 €, de exemplu)

Când văd înflorirea propunerilor PAC la 20.000 €, mă întreb cum putem amortiza astfel de sume. : Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 09/06/10, 14:34

citro a scris:Când văd înflorirea propunerilor PAC la 20.000 €, mă întreb cum putem amortiza astfel de sume. : Evil:


Poate pentru că o mare parte din factură este plătită de „alții” (credit fiscal, subvenție ...) pe scurt „noi” toți : Evil: ... care plătesc impozite și / sau impozite ...

Și când am citit acest lucru: https://www.econologie.com/forums/7-mois-par ... t9743.html
Sunt un pic supărat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 09/06/10, 14:55

bonjour,

deja bine făcut pentru izolarea casei, R = 5 nu este rău.

Pentru a vă încălzi cei 150 m², v-ați gândit la:
- o pompă de căldură aerotermică
- un cazan cu condensare GAS.

Pentru a compara între cele două, în nord, alegerea se face rapid, va fi condensarea gazului, chiar dacă prețul GAZ-ului poate continua să urce.

Ai pus degetul pe o problemă, acoperind nevoia ta de încălzire iarna! COP al pompelor de căldură se prăbușește, este necesară o sursă secundară de încălzire ...

A doua problemă, dacă vorbim despre ecologie, este că consumul de energie al PAC. Dacă nu este compensată de o sursă de energie regenerabilă, în Franța, PAC nu este atât de interesantă.

Al treilea, crescut de mai multe ori în forum, costul investiției pompelor de căldură ...

Dacă există o pompă de căldură, vă pot sfătui să căutați în jur pompe de căldură apă-apă ... dar aveți nevoie de acces la o pânză freatică și o investiție inițială oarecum semnificativă sau pompă de căldură pe aer stătut: Chez Oschner de exemplu.

Pe de altă parte, sunt cu adevărat surprins de refuzul tău categoric de lemn și panouri solare.

Pentru lemn cred că manipularea și depozitarea te îngrijorează ...
Să știți că dacă aveți o suprafață minimă în jur, există cazane pe peleți care cu greu necesită mai multă îngrijire decât un cazan pe gaz (vezi Okofen), și cu un preț al combustibilului care este mult mai puțin supus fluctuațiilor (cf. Pelete și pelete de lemn).

Pentru solar, nu știu dacă acesta este aspectul care vă îngrijorează sau prejudecățile legate de fotovoltaice, dar panourile termice sunt o tehnologie matură, ecologică și economică ...

Un ultim produs care vă poate interesa, rămâne să validați prețurile: Cazan cu gaz pentru micro-cogenerare casnică.

Mult succes în cercetarea ta.

PS: vechea economie, puțin calmă, îi vei speria pe cei noi ... :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/06/10, 17:50

8) Vă mulțumim pentru linkuri, minguinhirigue.

Aveți game de prețuri pentru:
- Cazanul pe gaz de cogenerare montat pe perete al mărcii De Dietrich. :?:
- CAP-ul Oschner pe aer învechit. :?:

Articole foarte frumoase care merită să fie democratizate. : Idee:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/06/10, 18:18

De acord cu observațiile anterioare, nu înțeleg refuzul lemnului!
O casă bine izolată necesită mai puțină energie și, prin urmare, mi se pare valabil să iau un sistem cu energie dublă, un sistem autonom de lungă durată, cum ar fi peletele sau gazul (nu este scump la investiție pentru gaz) în caz de absență și un încălzire a protejați împotriva variațiilor mari ale prețurilor la energie pentru viitor:
petrolul, gazul, electricitatea, vor urma în viitor, chiar și peleții, o chestiune de cerere și ofertă !!

Dimpotrivă, aruncăm cu nerușinare lemnul și plantăm deșeurile (tăierea gardurilor vii, grădinilor, pădurilor, abandonate după furtuni, precum sfârșitul anului 1999 și Landele recent, oricât de libere!) Sunt chiar alarmat de imposibilitatea practică de a le arde cu ușurință într-un aragaz cu peleți cu o autonomie mare în ceea ce privește gazul (ani fără întreținere !!).

De asemenea, o încălzire suplimentară gratuită folosind aceste păduri variate mi se pare crucială, ca un cazan cu două pelete, un buștean de lemn, (rar) ca cel al SHT vândut de Rika în Franța.
Flexibilitate și perfecționare - TDA termodual
http://www.sht.at/index.php?id=175#c196
http://www.sht.at/fileadmin/user_upload ... al-Web.pdf
http://www.sht.at/index.php?id=82
http://www.sht.at/index.php?

problema, toate aceste tipuri de cazane frumoase sunt germane sau austriece !!
Ne aruncăm energia verde din grădini și păduri, în favoarea energiei nucleare, până la următorul Cernobâl !!! !!
0 x
mai gisier
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/12/08, 22:26




de mai gisier » 09/06/10, 18:49

Vă mulțumim pentru răspunsurile rapide și atente la problema mea.

Nu resping lemnul în acest moment o dată aici și acolo ok, dar nu zilnic și având în vedere iarna pe care am avut-o; nu multumesc. Cred că poate instalați o sobă mai târziu dacă prețul altor energii explodează.

Când am postat această întrebare am consultat imediat prețurile unui cazan pe peleți și mi-a confirmat ceea ce văzusem cu ceva timp în urmă, este scump, mai scump decât un pac (aer / apă). în plus, am oferit spațiu în garajele mele, dar nu atât pentru siloz. dacă îmi spui că nu este atât de scump aș putea să-mi schimb planurile pentru siloz.
La fel și pentru energia solară, am o apreciere a prețurilor investiției și soția mea nu este prea interesată de idee (estetică).

Ca să vă citesc, trebuie totuși să confirm anumite prețuri, dacă nu mă resemnez la gaz?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/06/10, 22:50

minguinhirigue a scris:Un ultim produs care vă poate interesa, rămâne să validați prețurile: Cazan cu gaz pentru micro-cogenerare casnică.


interesant: google găsește acest lucru:
http://www.google.fr/url?sa=t&source=we ... 8MToQbo58A

dar nu-mi inspiră încredere: pare a fi încă cercetare

ele prezintă un viitor cazan electric cu celule de combustibil, un viitor prea îndepărtat

cazanul electric din stirling pare mai aproape, dar în acest document al dietrich este un piston cu stirling gratuit: de ce să căutăm atât de multe complicații când stirlings-ul arborelui cotit și-a demonstrat deja valoarea

acasă am un cazan electric care funcționează în fiecare zi! este un adevărat generator fabricat în China transformat în încălzire forțată a aerului cu carburator modificat pentru a funcționa pe gaz, butan sau gaz metan

aceste grupuri mici sunt la 170 euro când există promoții

din păcate nu este perfect, este dificil să fie izolat fonic ... dar pentru un producător care are mijloacele ar fi ușor să facă un generator silențios și solid pentru cogenerare mai ieftin decât aceste cazane stirling pentru econologogo

cu un generator de metan bun nu va mai exista o alegere între gaz și cogenerare: ambele în același timp adjutantul meu!

metanul alimentează generatorul setează căldura reziduală din grup încălzește puțin casa, electricitatea grupului alimentează pompa de căldură și încălzește și mai mult

O altă remarcă pe care nu o împotrivesc principiului pompelor de căldură, ceea ce mi se pare regretabil este prețul enorm al instalării bune: văd doar tehnica și ce am putea face bine: vai, sunt îngrozit să văd ce vinde ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 10/06/10, 13:03

Christophe a scris:
Poate pentru că o mare parte din factură este plătită de „alții” (credit fiscal, subvenție ...) pe scurt „noi” toți ...



Acest lucru este din ce în ce mai puțin adevărat: pompele de căldură aer-ceva nu mai sunt eligibile; ratele creditului fiscal scad, de asemenea ...

Totuși, marketingul este „greu” ... Și ferește-te de cei care nu gândesc!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 10/06/10, 13:12

minguinhirigue a scris:
Un ultim produs care vă poate interesa, rămâne să validați prețurile: Cazan cu gaz pentru micro-cogenerare casnică.

...: D


În aceeași ordine de idei :

http://www.sunmachine.fr/download/plaka ... ineGaz.pdf

Dar, din câte știu eu, nu există un tarif specific de revânzare pentru electricitate, cum este cazul pentru energia eoliană sau fotovoltaică, brusc, în Franța, aceste mașini mi se par foarte greu de amortizat (spre deosebire de alte țări care au o hrană avantajoasă de „cogenerare”) în tarif) ...

Dacă ar exista asta, ar fi o soluție „elegantă”!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 154