Producție fotovoltaică de apă caldă cu curent continuu

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
PASC
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 31/08/19, 23:31
x 16

Producție fotovoltaică de apă caldă cu curent continuu




de PASC » 31/08/19, 23:56

Dorind să-mi dotez casa cu energie fotovoltaică, mi-am pus întrebarea de a cumpăra doar ceea ce este necesar. Primul meu obiectiv a fost să înlocuiesc producția de apă caldă menajeră a cazanului meu cu un cumul electric alimentat de panouri. Așa că am instalat 6 panouri de 270 W pe sol în grădina mea. Am cumpărat și un cumul electric. Achiziționarea unui invertor mi s-a părut a fi o investiție la fel de mare pe cât era inutilă (dar voi reveni la acest lucru pentru că ulterior m-am răzgândit, în sfârșit în parte ...). De ce nu folosiți doar curentul curent furnizat de panouri? O singură problemă termostatul cumulului meu este făcută pentru a comuta doar alternativa. În curent continuu, se va produce și se va arde. Soluție rapidă găsită, pune-mi cumulus un contactor termic și schimbă puterea cu ajutorul unui tranzistor (cuplat cu un întrerupător manual, pentru a comuta puterea și manual). Pentru siguranță, fără diferențiere, tensiunea panourilor este lăsată să plutească, fără consecințe dăunătoare ale unei defecțiuni de izolare. Aici instalarea funcționează timp de 4 luni. La rata economiilor realizate la factura la gaz, instalația va fi plătită peste 3 ani.
Curent direct, soluția pentru instalații interne mici?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13720
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de izentrop » 01/09/19, 00:53

Buna ziua si bine ai venit Pasc,
Există deja un subiect pe aceasta solar-fotovoltaice / cumulus sisteme de încălzire cu-the-fotovoltaic-t6792.html
pasc a scris:O problemă a termostatul cumulului meu este făcută pentru a comuta doar alternativa
În mod normal, o rezistență la cumul este doar slab inductivă, deci nici o problemă de tăiere a arcului. :?:
0 x
PASC
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de PASC » 01/09/19, 01:11

Vă mulțumim pentru mesajul de bun venit.
De fapt, problema arcului nu este direct legată de natura inductivă a sarcinii. În curent continuu, curentul nu se anulează ca în curent alternativ, de aceea arcul este menținut prin efect Corona. În afară de cumulul meu, am vrut să mă asigur de acest lucru și termostumul cumulus a început bine. De fapt, are un fel de protecție termică cu bandă bimetalică care îl împiedică să ardă. Sistemele electromecanice nu funcționează, pe de altă parte tranzistoarele comută foarte bine curentul continuu.
Avantajul curentului direct este dublu în acest tip de aplicație. Pe de o parte prețul instalației pe de altă parte randamentul total al instalației. În primul rând, nu există pierderi de energie prin conversie (acestea sunt astăzi foarte scăzute având în vedere performanțele tranzistoarelor moderne), dar, mai ales, prin nereglarea tensiunii, puterea furnizată la sarcină ”, urmează „puterea disponibilă la nivelul panourilor și, prin urmare, eficiența instalației este îmbunătățită considerabil. Putem face același lucru nereglementând alternativa (am făcut-o în altă parte și voi reveni la ea), dar este mai complicat. De fapt, principiul unei tensiuni reglementate este esențial pentru o distribuție colectivă a energiei electrice, dar pentru o producție / consum individual, devine un handicap considerabil.
0 x
PASC
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de PASC » 01/09/19, 01:21

Subiectul anterior privind producția de apă caldă: solar-fotovoltaic / cumulus-încălzitor-cu-fotovoltaic-t6792.html
datează puțin, după părerea mea. De atunci, datele economice s-au schimbat, în special prețul panourilor solare. Cred că astăzi se poate imagina fotovoltaică într-un mod profitabil, fără costuri și complexitatea sistemelor cu schimbător de fluide.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13720
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de izentrop » 01/09/19, 01:29

pasc a scris:puterea furnizată sarcinii, „urmărește” puterea disponibilă la panouri și, prin urmare, eficiența instalației este îmbunătățită considerabil.
Presupun un regulator MPPT? Putem vedea diagrama?

Randamentul nu poate fi mai bun decât în ​​solarul termic.

Nu atât de vechi, subiectul solar-fotovoltaice / cumulus sisteme de încălzire cu-the-fotovoltaic-t6792-20.html # p338444
0 x
PASC
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de PASC » 01/09/19, 09:57

Nu, nu există un regulator de tip MPPT. Pentru acest tip de utilizare, care este cel mai rustic. Dar trebuie să clarificați ce vreau să spun prin „randament”. Punctul optim de utilizare al unui panou se află la colțul caracteristicii sale de tensiune dreptunghiulare. Acest punct fluctuează în funcție de fluxul solar. Aproximativ vorbind, tensiunea este aproape constantă, însă generatorul de curent variază foarte mult. Deci, dacă aveți o sarcină fixă ​​rezistivă (U = RI, o linie dreaptă, prin urmare), punctul de operare al ansamblului se găsește cu ușurință prin trasarea liniei de sarcină pe caracteristica panoului furnizat de producător. În absența MPPT (nici o baterie, de ce să stochezi energia sub formă chimică atunci când obiectivul este să o păstrezi în apă cumulată, ceea ce s-ar dubla), acest punct se îndepărtează de 'optim (colțul superior al dreptunghiului de tensiune curent) când curentul scade, dar încălzirea funcționează. Pe de altă parte, dacă un sistem cu tensiune reglată este plasat între panou și sarcină, acesta poate furniza doar o putere constantă P = V ^ 2 / R și imediat ce energia solară scade sub acest prag , va călători. Asta mă refer la „pierderea randamentului”. Îndepărtarea acestui regulator de tensiune permite utilizarea puterii care s-ar pierde (nu vorbesc despre un sistem cuplat la rețea).
În concluzie, standardul reglementat de 220 V AC nu este optim pentru funcționarea panourilor solare pentru autoconsum.
Dernière édition alin PASC 01 / 09 / 19, 10: 23, editate 1 ori.
0 x
PASC
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de PASC » 01/09/19, 10:10

Într-adevăr nu am văzut ultima pagină: solar-fotovoltaic / cumulus-heater-with-photovoltaic-t6792.html

Da, este într-adevăr în centrul problemei. Sunt de acord cu orientarea generală și cu ideea că operațiunea este în întregime profitabilă. Pe de altă parte, refacerea unui rezistor de încălzire pare puțin complicat și, în orice caz, comutarea fiabilă a curentului direct necesită modificarea cumulului, dar un comutator electronic este mult mai ușor de făcut decât un rezistor de încălzire cufundat.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13720
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de izentrop » 01/09/19, 15:34

pasc a scris:dacă un sistem reglat în tensiune este plasat între panou și sarcină, acesta poate furniza o putere constantă P = V ^ 2 / R și imediat ce energia solară va fi sub acest prag, va izbucni. Asta mă refer la „pierderea randamentului”.
:?: :şoc:
ImaginePentru mine, rezistența trebuie calculată la punctul de putere maximă. Atunci într-adevăr, trebuie să adaptați tensiunea pe rezistor în funcție de punctul de alimentare și ce ar putea fi mai bun decât un MPPT? https://fr.wikipedia.org/wiki/Maximum_p ... nt_tracker
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de thibr » 01/09/19, 16:47

este pacat sa iei panouri fotovoltaice pentru a incalzi apa : Evil:
are mai mult sens să faceți autoconsum și, eventual, să încălziți apa doar cu surplusul care nu este autoconsumat : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de GuyGadebois » 01/09/19, 17:43

thibr a scris:este pacat sa iei panouri fotovoltaice pentru a incalzi apa : Evil:

Mai ales că există încălzitoare de apă solare ieftine și ieftine și le putem face și ele (DIY):
https://www.hellowatt.fr/chauffe-eau-so ... -thermique
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Ahmed și oaspeții 100