Recuperarea aerului cald în coșul de fum

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
marco333
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/10/23, 16:42
x 1

Recuperarea aerului cald în coșul de fum




de marco333 » 20/10/23, 16:58

Bună, vă mulțumesc că mi-ați deschis contul. În urma instalării unei inserții în șemineul meu deschis, am găurit vechiul coș de fum prin care trece țeava de evacuare a inserției mele. Colectez aerul cald si cu un circulator de aer cald trimit acest aer la capatul coridorului printr-o conducta de aluminiu dublu izolata. Caldura obtinuta este foarte buna si chiar prea mare, asa ca o reglez prin oprirea circulatorului. Îngrijorarea mea este mirosul și nu pot lăsa sistemul în funcțiune deoarece există un posibil risc de gaze periculoase. Care este problema? Vechea conductă în care trebuie să rămână funingine încălzită, canalul de fum al insertului care nu este impermeabil? Ar trebui demontată această instalație pentru că este prea periculoasă, putem pune filtre? Multumesc pentru posibilele solutii.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6534
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1648

Re: Recuperarea aerului cald în coșul de fum




de Macro » 20/10/23, 17:20

„Apa din lemne de foc scapă sub formă de vapori, dar pe măsură ce îți răcești coșul de fum, acești vapori de apă se vor condensa pe pereții coșului.

De atunci, picăturile de apă se depun pe pereții conductei, amestecându-se cu funinginea pentru a forma o crustă tare și lipicioasă numită în mod obișnuit bistre”.
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9873
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2689

Re: Recuperarea aerului cald în coșul de fum




de sicetaitsimple » 20/10/23, 17:41

marco333 a scris:Bună, vă mulțumesc că mi-ați deschis contul. În urma instalării unei inserții în șemineul meu deschis, am găurit vechiul coș de fum prin care trece țeava de evacuare a inserției mele. Colectez aerul cald si cu un circulator de aer cald trimit acest aer la capatul coridorului printr-o conducta de aluminiu dublu izolata. Caldura obtinuta este foarte buna si chiar prea mare, asa ca o reglez prin oprirea circulatorului. Îngrijorarea mea este mirosul și nu pot lăsa sistemul în funcțiune deoarece există un posibil risc de gaze periculoase. Care este problema? Vechea conductă în care trebuie să rămână funingine încălzită, canalul de fum al insertului care nu este impermeabil? Ar trebui demontată această instalație pentru că este prea periculoasă, putem pune filtre? Multumesc pentru posibilele solutii.

conform descrierii problemei, cel mai probabil este într-adevăr o conductă a inserției sau conexiunea sa care nu are scurgeri, caz în care este absolut necesar să opriți sistemul până la reparare.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79432
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11088

Re: Recuperarea aerului cald în coșul de fum




de Christophe » 20/10/23, 20:18

O diagrama va rog? Chiar și cu mâna liberă...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6534
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1648

Re: Recuperarea aerului cald în coșul de fum




de Macro » 20/10/23, 20:42

recuperează aerul cald dintre tubulaturi și vechea conductă tradițională. Conducta tradițională fiind deja folosită... Recuperează mirosurile de fum după părerea mea nu foarte periculoase, dar neplăcute. pe de altă parte, răcirea gazelor sale ar putea fi problematică...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9873
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2689

Re: Recuperarea aerului cald în coșul de fum




de sicetaitsimple » 20/10/23, 21:15

Macro a scris:recuperează aerul cald dintre tubulaturi și vechea conductă tradițională. Conducta tradițională fiind deja folosită... Recuperează mirosurile de fum după părerea mea nu foarte periculoase, dar neplăcute. pe de altă parte, răcirea gazelor sale ar putea fi problematică...

Asta am inteles si eu.Daca am dubii (intre scurgeri de fum si doar "mirosuri"), personal m-as abtine.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 236