Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de Christophe » 03/02/19, 15:01

Subiectul deceselor premature din cauza șomajului (sau mai degrabă lipsa de activitate?) fusese deja menționat ici și colo:
economie-finanțe / d-au-foarte-rău-la-locul de muncă-raport-o vedere de-urgenta-t4233.html
societate-și-filozofie / munca-o-înșelătorie-a-mai-doc-pus-la-moarte-a-muncii-t8668.html
economie-finanțe / mâine-all-șomer-t13279.html

Iată un subiect specific pentru că este la fel destul de serios și, mai presus de toate, ignorat de dezbaterile politice sau publice!

[Cifra] 10 până la 000 de decese sunt atribuite șomajului în fiecare an în Franța

Este o problemă majoră de sănătate publică, dar a trecut complet sub radar. În fiecare an, 10 - 000 de decese sunt atribuite șomajului în Franța. Boli cronice, patologii cardiovasculare, anxietate, depresie, sinucidere, dependențe întărite de lipsa de stimă de sine, renunțarea la îngrijire ... Șomerii au un exces de mortalitate de două ori mai mare decât cei de aceeași vârstă.

Șomajul dăunează grav sănătății. Potrivit mai multor studii, între 10 și 000 de decese sunt atribuite șomajului în fiecare an în Franța. Aceasta este de patru ori mai mare decât numărul de decese rutiere, însă acestea sunt mult mai puțin mediatizate. Șomajul ar acționa ca un catalizator și nu ca un factor declanșator, excesul de mortalitate crescând odată cu durata șomajului.

Creșterea bolilor cardiovasculare, a patologiilor cronice, a cancerului, dar și a stresului, anxietății, a comportamentului de dependență crescut, a tulburărilor de somn și alimentație, a depresiei și chiar a sinuciderii, riscul de deces în rândul șomerilor este dublat comparativ cu activele de aceeași vârstă.

548 de sinucideri după criza din 2008

Potrivit lucrărilor Institutului Național pentru Sănătate și Cercetări Medicale (Inserm), o creștere cu 10% a ratei șomajului se traduce printr-o creștere cu 1,5% a ratei sinuciderilor în căutarea unui loc de muncă. Creșterea șomajului, legată de criza care a lovit Franța din 2008 până în 2010, a dus astfel la 548 de sinucideri. Șomerii sunt, de asemenea, mai predispuși la un comportament de dependență (consum de alcool sau canabis), au un stil de viață mai puțin sănătos și fac mai puțină activitate fizică, mai ales din cauza sentimentului de vinovăție și a pierderii stimei de sine.

„La început, (alcoolul) m-a ajutat să mă ridic în fața celorlalți, pentru că aveam sentimentul că sunt judecat definitiv pentru că eram șomer”, spune Olivier, 51 de ani, șomer. era deprimat, anxios, avea gânduri sinucigașe. Zilele erau greu de trăit, timpul nu trecea, așa că am consumat să mă ajut puțin, să mă ocup, dar când a fost sfârșitul zilei , M-am simțit vinovat că nu am căutat un loc de muncă, așa că am băut apoi o alta de uitat, până am adormit ”.

Șomerii, de exemplu, au un risc de accident vascular cerebral și infarct crescut cu 80% comparativ cu persoanele care lucrează. Mai mulți dintre ei mor de cancer. Și 40% dintre ei au renunțat deja la un tratament din motive financiare împotriva a 25% din populația activă. „Este un subiect subestimat colectiv”, indignată de asociația Solidarité Nouvelles face au Unemployment (SNC) într-un raport publicat în septembrie anul trecut (1). Acesta face apel la liderii politici, autoritățile publice, instituțiile și actorii din domeniul sănătății să îmbunătățească asistența medicală pentru șomeri.

Schimbându-ne privirea

Într-un aviz publicat în 2016, Consiliul Economic, Social și de Mediu (Cese), a considerat, de asemenea, că aceasta este o „problemă majoră de sănătate publică”. „Perspectivele asupra șomerilor trebuie să evolueze și să devină mai binevoitoare și mai obiective. Prevenirea celor mai devastatoare consecințe sociale pentru șomeri și pentru cei din jur presupune combaterea stigmatizării care subminează exercitarea legitimă a drepturilor lor , la imaginea pe care o au despre ei înșiși și, în cele din urmă, chiar la reintegrarea lor pe piața muncii. "

Cese recomandă un sprijin mai bun pentru șomeri, oferindu-le sprijin psihologic, dirijându-i către un prim control medical de la primul interviu la Pôle Emploi și luând în considerare extinderea sistemului de sănătate la locul de muncă la șomeri. Pentru a analiza în continuare întrebarea, Pierre Meneton, primul cercetător francez care a studiat această întrebare, conduce un nou program de cercetare care implică 200 de voluntari pentru a perfecționa în continuare legătura dintre șomaj și excesul de mortalitate.


Sursa: https://www.novethic.fr/actualite/socia ... 46867.html
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de Ahmed » 03/02/19, 16:17

Nu, nu este o lipsă de activitate de care suferă acești oameni: șomajul este o boală socială legată de o formă specifică de activitate într-o societate foarte specială. Această boală este inerentă funcționării sistemului său economic, care se bazează pe această lucrare în timp ce o expulză masiv din cauza creșterii productivității, ea însăși una dintre condițiile procesului său ...
Acest document este foarte revelator prin faptul că conține contradicțiile care explică comportamentele și consecințele enunțate.
Se specifică astfel:
„Perspectivele șomerilor trebuie să evolueze și să devină mai binevoitoare și mai obiective.

Prin urmare, este vorba de psihologizarea dezbaterii prin ascunderea cauzelor obiective și prin respingerea realității pentru a ne concentra pe singura cale pe care este posibil să o imaginăm (pentru autorul (autorii) articolului): întoarcerea la l 'angajare. Este jalnic.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de Christophe » 03/02/19, 17:12

Nu am auzit lipsa de activitate care să includă șomajul (și pe care îl știam bine):

- mai puțină activitate fizică și mentală
- stil de viață în declin
- mai puțin venit disponibil (dar nu întotdeauna)
- în cele din urmă, o presiune psihologică mare: de la familie, vecini, prieteni, organizații pentru șomaj, recrutori ...
- (fals) sentiment de inutilitate socială, vinovăție a celor inactivi ...
- ...

Și toate consecințele fizice și mentale pe care toate acestea le implică ...

Evident, nu este vina omului șomer dacă este (în general) ci a societății, chiar dacă aceasta din urmă încearcă să-l facă să se simtă vinovat (societatea actuală are o operațiune perversă narcisistă ??? Încep să mă întreb: călăul își acuză propriile victime!)

Nu știu ce filosof a spus: „Activitatea este esențială pentru fericirea umană” (sau ceva de genul asta)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de Ahmed » 03/02/19, 17:39

Am înțeles bine ce vrei să spui, dar am reacționat la termenul „activitate” la care mă opun „a lucra”. Aceasta din urmă, în particularitățile sale, este o activitate specifică sistemului nostru economic actual, în timp ce activitatea este o constantă istorică și universală. Prin urmare, se referă și la animale care, supuse unor condiții similare de lipsire * reacționează într-un mod comparabil: auto-mutilare, agresivitate sau, dimpotrivă, apatie, eșecuri ale sistemului imunitar, patologii psihosomatice și tendințe de dependență (ultimul caz în timpul experiențe).
Scrii:
Încep să mă întreb: călăul își acuză propriile victime!

Da, este o formă destul de clasică de negare de a respinge în acest fel o greșeală pe care este imposibil să o recunoaștem cu durerea de a nevota de sine. Altfel spus, este disonanța cognitivă.

* Atenție, în cazul animalelor vorbesc despre privarea de activitate, în timp ce vorbim despre imposibilitatea accesului la muncă în ceea ce privește oamenii; aceasta introduce o remarcă comparativă interesantă; supuși muncii, oamenii sunt deci privați de activitate și găsim manifestările menționate mai sus și care privesc animalele ... Desigur, suferă puțin mai puțin pentru că s-au auto-domesticit în timpul timp... : Roll:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de sen-no-sen » 03/02/19, 18:28

Șomajul provoacă ceea ce eu numesc apoptoza socială.
Dacă considerăm societatea ca un organism (1), celulele sănătoase care o compun (indivizi) a căror utilitate nu mai este necesară întregului primesc un semnal că sumele lor de autodistrugere.
Într-o societate bazată pe creștere exponențială, indivizii care nu mai îndeplinesc condițiile necesare în acest scop, în urma unei pierderi de locuri de muncă sau altele asemenea, tind să dezvolte un sentiment de lipsă de valoare, care, dacă nu sunt tratați la timp se poate încheia cu o fază de somatizare ca urmare a fenomenului inhibarea acțiunii(2).




(1) Societatea tehnico-industrială formează o superorganism antropotehnic înzestrat cu un metabolism (economie) și techno-ritm bazat pe cicluri de aproximativ 1 secol. Indivizii care îl compun acționează ca un agent economic sau celule și promovează inconștient dezvoltarea acestuia ...
(2) În natură, un animal are două soluții la un pericol:scurgerea ou confruntarea, rămâne o a treia opțiune: inhibarea acțiunii. Observăm că, în primele două cazuri, indivizii, atunci când au posibilitatea de acțiune, nu se dezvoltă sau boli somatice mici. Se observă că o persoană incapabilă să acționeze foarte repede ajunge să declare boli de tip somatic.
Societatea noastră contemporană prezintă multe situații în care inhibarea acțiunii rămâne singura posibilitate. Într-adevăr, este dificil să fugiți de un loc de muncă într-o țară cu o rată ridicată a șomajului și chiar mai complicată decât să bateți fața angajatorului dvs. ... alcoolul, canabisul și alte droguri accelerează apoi procesul dăunător ...

editări: Ahmed m-a prins cu garda jos, am sărit peste ultimul mesaj :P
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 588
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de Peter » 03/02/19, 21:04

Christophe a scris:Evident, nu este vina omului șomer dacă este (în general) ci a societății, chiar dacă aceasta din urmă încearcă să-l facă să se simtă vinovat (societatea actuală are o operațiune perversă narcisistă ??? Încep să mă întreb: călăul își acuză propriile victime!)


Acuzarea victimei că este vinovată de situația sa este un clasic, gândul dominant este că toată lumea este responsabilă de situația sa (foarte practic pentru cei care s-au născut bogați sau au avut oportunitățile potrivite).
Un videoclip care explică acest fenomen:

Dar unde este foarte grav, atunci când instituțiile acționează pe baza acestui principiu, cei care au avut deja de-a face cu pole emploi știu deja despre ce vorbesc:
http://www.hacking-social.com/2016/08/2 ... -remedier/
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de Christophe » 04/02/19, 08:51

Răspuns bun de la Petrus! 8)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de Ahmed » 04/02/19, 11:08

Explicațiile de tip sociologic au limitele lor și acesta este cazul în ceea ce ne interesează aici: nu din greșeală sau din anumite prejudecăți responsabilitatea pentru șomaj este atribuită individului, ci din alcătuit dintr-o ideologie atent elaborată și manipularea opiniei publice care rezultă din ea. Indiferent dacă această strategie de dominare este integrată de dominanți înșiși sau dacă o folosesc cinic, în cunoștință de cauză *, nu schimbă nimic în realitate.

* Acesta este în mod necesar cazul celor care dezvoltă „comunicare” (citiți propagandă), deoarece doar o conștientizare deplină a manipulării poate face acest instrument eficient.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de sen-no-sen » 04/02/19, 11:38

Să nu uităm că o mare parte a șomajului nu este luată în calcul ... în Franța ne uităm la șomajul de 21% din realitate.
https://www.econologie.com/forums/economie-finance/taux-de-chomage-officiels-vs-recalcule-t15876.html
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Decese din somaj: 10 - 14 în Franța!




de Christophe » 04/02/19, 11:49

Da, ca peste tot în Europa de Vest cred că ...

Prin urmare, ar trebui să înmulțim aceste moarte nu mai mult de 2?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133